Na necelých sedmadvacet tisíc obyvatel Líšně připadají jen dva strážníci, kteří jsou pravidelně v terénu. Podobná situace panuje i jinde v Brně. Podle vedení městské části i brněnských strážníků je to neúnosné. A brzy se to změní.

„Chybějí nám především takzvaní územáři. Tedy strážníci, kteří mají na starost hlídkování v ulicích. V současnosti tady působí pouze jeden ve staré Líšni a jeden v sídlišti. Jednáme proto s vedením městské policie o zvýšení tohoto počtu. Předpokládáme, že dva strážníci budou působit v sídlišti, jeden ve staré Líšni a další na jejich pomezí,“ uvedl líšeňský starosta Břetislav Štefan.

Víc strážců zákona chtějí v blízkosti svých domovů i obyvatelé. „Když tudy projdou strážníci častěji, určitě ubude případů vandalismu. Nedávno jsem například volala na policii kvůli sprejerům. Když však hlídka přijela, byli už dávno pryč. Chce to víc lidí v uniformě v terénu. Pak si vandalové rozmyslí ničit majetek,“ myslí si třeba Božena Hráčková, která žije na sídlišti v Lesné.

V tom je s ní zajedno starostka Brna-­severu Sabina Tomíšková. „Na nedostatek strážníků si stěžují podle mě všude. Je to problém, který se snažíme řešit na pravidelných schůzkách s vedením městské policie. Doufám, že se situace brzo změní,“ přeje si starostka.

Ředitelství brněnské městské policie jí a dalším lidem dává naději. „Připravujeme nový projekt. Jeho cílem je posílit počty strážníků v ulicích. Chceme zvýšit stavy územářů ve všech revírech na území města, aby strážníci byli lidem blíž, než doposud,“ ujistil mluvčí brněnské městské policie Zdeněk Novák.

Neznamená to však, že začnou nábory na nové strážníky. „Cílem projektu je přehodnotit činnosti strážníků na jednotlivých služebnách. Do ulic se jich pak dostane víc. Rozhodně to neznamená, že v některých čtvrtích strážníků přibude na úkor jiných městských částí,“ vysvětlil Novák.

Starostové snahu policie vítají. „Za každého strážníka navíc budeme vděční. Zatím ale nedokážu odhadnout, zda zamýšlené změny povedou k větší prevenci vandalismu a dalších trestných činů,“ podotkl líšeňský starosta Štefan.

Nedostatkem územářů v současnosti trpí i v dalších městských částech. „I když mají služebnu přímo na Vinohradech, stále jich potřebujeme víc. Bohužel v ulicích jsou vidět pouze přes den, k večeru a v noci tu dozor chybí. Právě v tuhle dobu je však potřebujeme nejvíc,“ připomenul starosta Vinohrad Jiří Čejka.

Nejméně obsazeným revírem v Brně je Bystrc. Působí v něm celkem šestadvacet strážníků. „Územářů z nich je pět. Mají na starosti i sousední Kníničky a Žebětín. Samozřejmě, že jich tu chceme víc. Ale chápu, že to nejde jen tak zařídit. Jsme jim vděční za všechny služby. Spolupráce s nimi je vždy perfektní,“ pochvaloval si tamní starosta Vladimír Vetchý.