Vzduchem, se nese vůně kadidla a pomalu se šeří. Slavnost vzkříšení začíná před bazilikou zapálením velikonočního ohně. Poté se věřící přesouvají se zapálenými svícemi do baziliky, kde pokračuje večer mší. Dnes mají v kostele plno. Spousta Brňanů stojí i v zadní části baziliky. „To je ta noc, v níž Kristus pouta smrti rozlomil,“ pronáší v úvodní části bohoslužby kněz. Vosk voní. „Já nechodím do kostela pravidelně: Mše o svátcích si ale nenechám ujít. O Velikonocích mám nejraději právě sobotní vigilie. Přímo v Brně jsem dnes na bohoslužbě poprvé,“ líčí Jana Rechová, pocházející z Hodonínska.

Za brněnskými bohoslužbami se vypravil i manželský pár z Vídně. „Pocházíme z Brna a na mše sem stále jezdíme. Letos ale půjdeme asi až v devět na Petrov,“ přemýšlí žena, která si nepřála uvést své jméno. Dodala, že i ona má na Velikonocích nejraději právě sobotní oslavu zmrtvýchvstání. Mše končí těžkými tóny varhan.

Letos ale starobrněnské opatství připravilo ještě pokračování oslav. „Ohňostroj, ohňostroj!“ křičí dvě asi pětileté dívky na prostranství před bazilikou. Dospělí potichu čekají ve tmě. Kromě Bílé soboty chce opatství ohňostrojem oslavit i opravu oltáře v bazilice. „Staré Brno zažilo ohňostroj už před 275 lety. Připravili jej augustiniáni u příležitosti korunovace obrazu Panny Marie Svatotomské v roce 1736,“ popisuje starobrněnský opat Lukáš Evžen Martinec.

O chvíli později září oproti temnému nebi barvená světla. Doprovází je hudba Jiřího Ignáce Linky a Georga Friedricha Händela. Asi po pěti minutách barevné ohně uhasínají. Průvody Brňanů se rozcházejí domů, zahaleni kouřem, který po ohňostroji zbyl.

KLÁRA ŽIDKOVÁ