Inspirace na jihu Evropy nebyla starostovi městské části Brno-sever Leu Venclíkovi nic platná. Takzvaný španělský model rozmístění nepřizpůsobivých romských rodin po celém městě v Brně narazil na odpor jednotlivých městských částí. Starosta Venclík ted přispěchal s novým plánem.

V ulici Vranovská byl měl podle něj vyrůst úplně nový dům hotelového typu. „Zpracovali jsme základní body projektu a teď o tom jednáme s městem. Chceme zbourat současné zchátralé domy a místo nich postavit jeden nový s osmdesáti byty. Plánujeme, že by to celé stálo sto třicet milionů korun,“ uvedl starosta Venclík.

V domě má být recepce s domovníkem, který bude hlídat pořádek a v případě potřeby přivolá policii. „Zatím nevíme, zda to vyjde. Je na městě, aby ukázalo, že o problémech nejen jedná, ale že se je i snaží aktivně řešit,“ prohlásil Venclík a dodal, že jako starosta nemůže problém nepřizpůsobivých lidí jen tak přehlížet.

Podobnou vizi zpracovalo i vedení brněnského magistrátu. „Společně s Kateřinou Dubskou se chystáme jít na sněm starostů, kde představíme projekt domovníků. Ti budou dohlížet na placení nájemného a nenechají ho narůst do ohromných výšek. Chtěli bychom to vyzkoušet někde v praxi,“ řekla první náměstkyně primátora Barbora Javorová, která má sociální oblast na starost.

Na chybějící koncepci sociální politiky města přitom poukazovaly romské organizace už dlouho. „Brno stále nemá systémové řešení. Sociální bydlení musí řešit město jako celek. Městské části si s tím samy neumí poradit,“ tvrdí ředitelka IQ Roma servis Katarína Klamková.

Zda se projekt domovníků uskuteční také ve Vranovské ulici, záleží na tom, jestli se podaří sehnat potřebné peníze.

„Odbor dispozic s majetkem nyní posuzuje ekonomickou stránku věci. Zda lze na projekt získat peníze z fondu bytové výstavby. Podle mě je ale předložená studie zpracovaná kvalitně a s rozmyslem,“ poznamenal náměstek primátora pro dispozice s majetkem Oliver Pospíšil.

Podle Pospíšila nový dům zkvalitní bydlení v místě. „Myslím, že město Brno by ho mělo podporovat. Městská část se vydala zajímavým a správným směrem,“ dodal Pospíšil.

Lidé, bydlící ve zchátralých domech, které by měl nahradit nový, záměr vítají. „Budu šťastná, když dostanu nový byt první kategorie, na který mám podle smlouvy nárok,“ vzkázala Alena Racová.

Majitele Baru, který je v jednom z dotčených domů ve Vranovské, Ajaše Kasma ale plán nenadchl. „Je blbost, aby naše domy zbourali. Stačí je opravit a nastěhovat sem normální lidi. Jinak to tu bude zase vypadat hrozně jako teď. Plánovaných osmdesát bytů znamená osm set Romů, každá rodina má totiž v průměru deset členů,“ povzdechl si Kasm.