Mezi veterány se prý v poslední době vykládá veteránská pohádka. Za devatero horami a devatero řekami je prý stodola a v ní odpočívá pod hromadou sena stařičký veterán. Proč je to jen pohádka? Celé auto staré několik desítek let se podle veteránu už najít nedá. Možná proto se sběratelé a prodejci součástek, dílů a zařízení setkávají na veteránských burzách. V sobotu si dali dostaveníčko v Brně.

„Od října 2003 se MotorTechna koná pravidelně dvakrát ročně na ploše Brněnských veletrhů a výstav. Návštěvnost akce má neustále narůstající tendenci. Vystavovatelů je bezmála pětistovka, návštěvníků přišlo zhruba čtyři tisíce,“ pochlubil se jeden z organizátorů akce Lubomír Slavíček. Sortiment vystavovatelů se podle něj také rozšiřuje. „Prezentují se tu i renovátorská firmy a společnosti vyrábějící náhradní součástky a nejrůznější doplňky pro veterány včetně dobového oblečení,“ doplnil Slavíček.

Z veteránů se postupně začíná stávat výhodný byznys. Potvrzuje to i jeden brněnský překupník. „Levně nakoupím, draze prodám. Taková je moje podnikatelská vize ve strašně zajímavém bussinesu,“ pochvaloval si sobotní MotorTechnu pětatřicetiletý muž z Brna, který nechtěl prozradit své jméno.

Na začátku své burzovní kariéry prý investoval zhruba sedm tisíc do odborných knih a pak jen objížděl sklepy, půdy, stodoly a výkupny druhotných surovin. „Před pár lety jsem našel v jednom z brněnských ekodvorů díl na starý motocykl. Dal jsem za něj jen dvacet korun. Doma jsem si s ním trošku pohrál a dnes jsem ho prodal za rovných sedm set korun,“ usmál se nad skvělým obchodem kutil, sběratel a obchodník v jedné osobě. Podle něj se dá s netradičním podnikáním uživit a je to lepší, než pracovat někde ve fabrice.

S narůstajícím počtem účastníků roste i počet zahraničních návštěvníků, kteří již zcela pravidelně MotorTechnu navštěvují. Na akci se tak sešli fanoušci starých strojů ze Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska, Německa, Slovinska, Litvy nebo Itálie.