„Chceme přispět k posunu na poli moderní chemoterapie,“ podotýká skromně.
Tým, jehož je součástí, pracuje na sloučeninách blokujících rakovinné nádory. „Vytváříme látky, které mají cílený protinádorový účinek,“ vysvětluje Paruch. V práci mu pomáhá osm let zkušeností ze soukromého sektoru. „Má práce v Brně navazuje na to, co jsem dělal pro firmu Schering-Plough,“ říká Paruch.

Výsledky se při vývoji léků podle něj jen těžko odhadují předem. „I ve firmě, kde je neporovnatelně víc peněz a má větší vědecké týmy, trvá několik let, než vytvoří sloučeninu, kterou lze klinicky testovat,“ upozorňuje Paruch. Když srovnává současné pracoviště s tím předchozím, vnímá především nedostatek peněz. „Omezení v České republice jsou značná. Proto chceme spolupracovat se soukromou biotechnologickou společností. Určitou část testů pracoviště na univerzitách v České republice nezvládnou,“ říká.

Vědecká práce kvůli tomu obnáší kromě bádání i dlouhé a složité shánění prostředků. „Měl jsem dohodnutou spolupráci se svou bývalou firmou, v podstatě bylo vše odsouhlasené. Pak se sloučili s jinou společností a vše se zadrhlo,“ povzdechl si Paruch.

Zpátky do vlasti se vrátil díky projektu kraje SoMoPro, který přivádí na jižní Moravu zahraniční vědce. Prvních třináct odborníků přijelo před dvěma roky. Druhou vlnu představil kraj nyní. Rozpočet na celé čtyři roky projektu je téměř sto milionů korun. Necelou polovinu přispěla Evropská unie. Program se soustřeďuje na podporu především přírodovědných, lékařských a technických oborů.