VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vybavení pro školáka v Brně? Aspoň 3251 korun

Brno /AKTUALIZOVÁNO, UVNITŘ ROZHOVOR, INFOGRAFIKA/ – Přesně sedm dní. Právě tak dlouho si ještě děti mohou užívat letních prázdnin. Pro velkou část dospělých Brňanů ale nový školní rok začal už dávno. Tělocvikem mezi regály plnými aktovek, pouzder, cviček a kružítek. A následnou lekcí z matematiky u pokladny.

24.8.2010 12
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Aleš Vaníček

Podle zjištění Brněnského deníku Rovnost školní potřeby společně s ročním kuponem do tramvaje vyjdou rodiče na více než tři tisíce korun. „Loni byl Patrik prvňáček, pořizovali jsme proto kompletní výbavu a stálo nás to asi dva a půl tisíce korun. Největší položka je vždy aktovka. Ale i letos nás jen dovybavení pomůcek vyjde na přibližně tisícovku,“ vypočítala například Ladislava Chytilová, která se do nákupů v brněnské Galerii Vaňkovka pustila už minulý víkend.

Výdaje každý rok

Podobně jsou na tom ale i rodiče starších školáků. Většina z nich připouští, že při přípravě dítěte do první třídy museli sáhnout hlouběji do kapsy. Nebylo to ale naposledy. „Myslím, že nejdráž nás zatím vyšla třetí třída. Tehdy děti ve škole začaly s angličtinou, takže jsme museli kupovat navíc i pracovní sešity. Jeden stojí asi sto korun. Letos to také nebude malá částka, do tisícovky se ale snad vejdeme,“ podotkla Štěpánka Saláková, jejíž dcera Šárka v září nastoupí do čtvrté třídy.

Nákupy na nový školní rok neodkládá, velkým nákupním centrům se ale raději vyhýbá. „Dávám přednost běžným papírnictvím v Brně. Zboží v nich je dražší nanejvýš o pár korun. A podle mého názoru je kvalitnější,“ vysvětlila Saláková.

Velké řetězce se snaží zákazníky přilákat právě na nejrůznější akční slevy. „Například tento víkend zákazníkům nabídneme pětadvacetipro¬cen­tní slevu na všechny batohy, tašky a kufry značky New York. V letáku platném od nadcházející středy je připravená další nabídka školních potřeb a vybrané výrobky s až třetinovou slevou,“ potvrdil například mluvčí řetězce Spar Jan Vávra.

Stejně tak ale na každoroční vlnu nákupů spojených se začátkem školního roku spoléhají i menší obchodníci. „Na začátek školy skutečně čekáme. V tomto období vzrostou tržby oproti průměru během roku trojnásobně. Minulý rok jsme počítali s možnými dopady hospodářské krize, na prodeji školních pomůcek se ale zatím neprojevila,“ potvrdila Jaroslava Novotňáková z brněnského obchodního domu Vágner.

Největší nápor však tamní papírnictví teprve čeká. „Některé pilné maminky a rodiče prvňáčků chtějí mít nakoupeno už na začátku prázdnin. Nejvíc však lidé přichází na konci srpna a první týden září. Tehdy se děti také dozvědí od učitelů, co budou vlastně potřebovat,“ připomněla Novotňáková.

Největší zájem je podle obchodníků o klasické školní potřeby, jako jsou pravítka nebo sešity. Rozpětí cen, za které se prodávají, je přitom skutečně velké. Například kružítko je možné pořídit za devětadvacet korun. Ve stejné prodejně je ale jiný typ na prodej i za desateronásobek této částky. „O značkové zboží kladoucí důraz na životnost a zdravotní způsobilost, jako jsou školní tašky, je opravdu zájem. A to i přesto, že nepatří k nejlevnějším. Hodně prodává i vzhled a momentální móda. Ta je většinou závislá na tom, zda se objeví nějaký film nebo knížka. Letos je například u dětí v oblibě ovečka Shaun, pořád v kurzu je i Hannah Montana,“ potvrdila Novotňáková.

Kolik stojí výbava školáka.

Řada brněnských škol rodičům svých žáků vstup do nového školního roku usnadňuje například tím, že na své webové stránky vyvěsí seznamy potřebných pomůcek. Některé je dokonce dětem pořídí samy. Jsou totiž v ceně školného.

Například za jeden školní rok v Soukromé základní a mateřské škole v brněnském Jundrově rodina zaplatí kolem osmadvaceti tisíc korun. „Prvňáčci u nás ale dostávají kromě brašny prakticky vše, co budou ve škole potřebovat. Náklady, které na pomůcky jednoho žáka každý rok vynaložíme, se pohybují v řádech několika set korun. Pokud však připočteme i učebnice, dostaneme se i na tisíce,“ potvrdil ředitel Soukromé základní a mateřské školy Radomír Prokop.

Se vstupem do školního roku navíc rodinám pomáhají i některé podniky. Velmi často jde například o firmy zaměřené na informační technologie, kteří zaměstnávají v současné době těžko nahraditelné speciality. A ti od svých zaměstnavatelů vstřícnost očekávají. „Balíčky pro rodiče školních dětí připravujeme už několik let, prakticky od vzniku firmy. Dostávají je všichni lidé, kteří mají potomky od šesti do devatenácti let,“ potvrdila finanční manažerka brněnské firmy Ecommerce.cz Andrea Šebelová.

Z celkem sto třicet zaměstnanců tak podnik podaruje asi čtyřicet lidí. Hodnota každého balíčku je asi čtyři sta korun. A jeho obsah se liší podle věku adresáta, k němuž poputuje. „Prvňáčci dostávají například kufřík s výtvarnými potřebami, desky na sešity nebo nově pexesa do angličtiny. Děti z druhého stupně zase v balíčku najdou třeba eurofólie, sešívačky nebo úhloměry. A přemýšlíme i o tom, že letos jim do balíčku přidáme například i flashky,“ dodala Šebelová.

Ředitel brněnské Základní školy Labská Lubomír Strnad o začátku roku říká: Zdarma dostanou balíček pomůcek

Brno /ROZHOVOR/ – Ředitel Základní školy Labská v brněnské městské části Starý Lískovec Lubomír Strnad se ve své škole setkává i s žáky, jejichž rodiče peníze na pomůcky nemají. „Když má některé z dětí problém, moc se s tím nechlubí,“ tvrdí Strnad.

Dáváte dětem na začátku školního roku seznam pomůcek, které si mají koupit?
Samozřejmě, už od června jej vidí na našich webových stránkách. A rodiče si jej mohou prohlédnout také za oknem školy.

Dostanou děti u vás ve škole na začátku roku některé pomůcky zdarma?
Prvňáčci dostávají v podstatě všechny učebnice a sešity. Ale i část dalších věcí, jako jsou například barevné papíry, tužky, lepidlo nebo vodovky. V tomto balíčku jsou pomůcky za celkem osm set korun na každé dítě.

Dostávají něco i děti ve vyšších ročnících?
Starší žáci dostávají od školy učebnice. Většinu pomůcek si ale musí rodiče koupit, na to už peníze nemáme. Sotva zvládneme žáky vybavit učebnicemi a modernizovat knižní fond školy.

Kdo stanoví částku, kterou škola dětem na pomůcky přispívá?
Osmisetkorunový limit pro děti z prvních tříd stanovila vláda. Dřív jsme měli méně, ale mohli jsme použít peníze z pastelkovného. To však před dvěma lety zaniklo.

Máte někdy problém s rodiči, kteří nejsou schopní dítě patřičně vybavit?
Samozřejmě máme, jde o děti ze sociálně slabých rodin. Většinou se to snažíme nějak vyřešit třeba tím, že děti si nekupují pracovní sešity. A píší do nich přes fólii, aby vydržely pro děti do dalšího roku.
Chudým dětem přispěje město

Brno – Chtěl bych tu bezvadnou tašku za dva tisíce korun. A taky box na sešity, co má na obalu postavu z mojí oblíbené videohry. Taková přání jsou u školáků běžná. A podle obchodníků jim je mnozí rodiče také běžně plní. Zdaleka ale ne všichni. Rodiny, které v Brně každé září žádají o mimořádné dávky na pořízení školních pomůcek, nemají peníze ani na základní školní pomůcky.

O takzvanou dávku mimořádné okamžité pomoci už letos magistrát požádaly asi tři stovky rodin. „Kolik jich bude celkem, se velmi těžko odhaduje. Počty žadatelů, kteří o příspěvek žádají v souvislosti se začátkem školního roku, se totiž neevidují. Rozhodně je však možné říci, že prozatím jsou chodby úřadu většinou spíš prázdné. Velký nápor žádostí očekáváme až v příštích týdnech,“ potvrdila Danuše Šnyrchlová z jednoho z referátů hmotné nouze brněnského magistrátu.

Lidé mohou o dávky žádat prostřednictvím formulářů, které najdou na úřadě. „Je rovněž možné je stáhnout z internetových stránek ministerstva práce a sociálních věcí. To, jak velkou pomoc rodina získá, musí úředníci posoudit případ od případu. Příspěvek se pohybuje kolem patnácti set korun. Požádat však o něj může jen rodina, která nemá vzhledem k nízkým příjmům a špatné sociální situaci peníze na výdaje související se vzděláním dětí. „Rozhodně to neznamená, že příspěvek dostane kdokoliv. Jde o lidi ve skutečné tísni, s nimiž ve většině případů už delší dobu spolupracujeme,“ zdůraznila Šnyrchlová. Dávky mimořádné okamžité pomoci tak pomáhají například dětem z brněnského zařízení pro ohrožené děti – Klokánku. „Využili jsme je pro příspěvek na školu v přírodě. Peníze na školní potřeby se nám ale letos podařilo získat od sponzorů,“ uvedla vedoucí Klokánku Alice Studničková.

Autor: Lucie Hrabcová

24.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pravnučka Františka Jursy (vpravo), bývalého závodníka a zakladatele cyklistické Dukly Brno, Dagmar Hejhalová (vlevo) vybojovala na Hrách VIII. letní olympiády dětí a mládeže 2017 tři zlaté a jednu stříbrnou medaili.

Podědila Jursovy geny. Pravnučka zakladatele Dukly Brno zazářila na olympiádě

Paddleboarding. Ilustrační foto.

Lék na bolavá záda? Dynamicky se rozvíjející paddleboarding

Olympiádu dětí a mládeže v Brně ovládli sportovci Jihomoravské kraje

Brno /FOTOGALERIE/ – Po čtyřech dnech soutěžení ve středu večer slavnostním ceremoniálem v areálu Vysokého učení technického skončily Hry VIII. letní olympiády dětí a mládeže, které pořádalo Brno. Nejúspěšnější výpravou se stala právě domácí z jižní Moravy, která ziskem 509 bodů předčila Prahu a Středočeský kraj. Mladí sportovci z jižní Moravy získali 40 zlatých, 34 stříbrných a 44 bronzových medailí.

AKTUALIZOVÁNO

Jihomoravští policisté převzali nový luxusní supersport. Měsíc po nehodě

Brno – Nový supersport BMW ve středu převzali jihomoravští policisté. „Budeme ho mít za stejných podmínek jako ten minulý," uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Díky nové metodě vědci z Brna lépe rozpoznají leukémii

Brno /FOTOGALERIE/ – Chemoterapie je trápí několikrát týdně, pacienti s leukémií také neustále bojují s únavou. Jaká je šance, že doteď zdravý člověk onemocní rakovinou krve, dokáží zjistit brněnští lékaři díky nejnovější metodě. Představili ji ve středu na konferenci výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity. Leukémii díky ní také dokáží rychleji rozpoznat.

Pes pokousal dítě i matku. Skončily v nemocnici

Brno - Malou holčičku a její matku napadl v úterý odpoledne v Železném na Brněnsku pes. Dívka, i její matka, která se ji před psem snažila chránit, nakonec skončily v rukou lékařů.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies