Teď půjde Kolařík kvůli svému chování před soud. Na svízelnou situaci nájemníků upozornil brněnský Deník Rovnost.

„Státní zástupce Kolaříka obžaloval z neoprávněného zásahu do práva k bytu. Soud začne na konci února,“ řekl nájemník jednoho z bytů v domě v Merhautově ulici Dan Šimorda. Podle zákona tak hrozí Kolaříkovi až dva roky.

Situace nájemníků ale zůstává stejná. „Civilní soud už desátého ledna definitivně rozhodl o okamžitém zapojení všech energií. Na to měl Kolařík čas do šestnáctého ledna. Nic ale neudělal, takže jsme se nikam neposunuli. Vůbec netušíme, co teď bude,“ prohlásil Šimorda, který bydlí střídavě v bytě s odpojenými energiemi a u přítelkyně. Nájemníkům teď zbývá jediná možnost: obrátit se na exekutora, aby rozhodnutí soudu vymohl on.

Bydlení v domě popisuje Šimorda jako stav války. „Pevně věřím, že na konci našeho tlaku si Kolařík a jim podobní uvědomí, že takhle se to dělat nesmí. Vždyť dosud mi ani neoznámil, že mě odpojuje. A to se potkáváme takřka denně,“ dodal Šimorda.

Kolařík odpojení již dříve zdůvodňoval špatnými rozvody, to ale odmítl i soud. Podle nájemníků se Kolařík mstí za to, že nepřistoupili na navrhované výrazné zvýšení nájemného. Kolařík to nekomentoval, s redakcí nemluví. Případem se zabývalo také vedení městské části Brno­sever. „Mluvil jsem jak s nájemníky, tak i s majitelem. Ten mi chvíli nadával, že se stavím na stranu nájemníků. Řekl jsem mu, ať všechno zase zapojí, že takhle se věci řešit nedají. Na mou výzvu ale nereagoval,“ prohlásil starosta městské části Leo Venclík.

Starosta se podivoval nad pomalostí soudu. „Překvapuje mě, že soud o předběžném opatření rozhodl tak pozdě. Podobné případy by měl řešit přednostně. Být měsíce bez vody a elektřiny je hrozné,“ řekl Venclík. Předsedu Sdružení nájemníků Stanislava Křečka to nepřekvapuje. „Civilní právo je u nás vymahatelné obtížně. Nezbývá, než se obrátit na trestní soud. Není to výjimečné,“ uvedl Křeček. Stíhání nemine Kolaříka nejspíš ani v případě dalších dvou jeho domů v Bratislavské a Zborovské ulici. I tam některým lidem odpojil energie. Shodou okolností opět jen těm, kteří platí regulované nájemné.

Zažíváme opravdové peklo, říkají nájemníci

Jako ve středověku. Tak si připadají někteří nájemníci v Brně, kteří válčí s majiteli bytů. Žena z domu v Bratislavské ulici, který vlastní Petr Kolařík, popisuje útrapy půlročního bydlení bez vody a elektřiny. Josefa Ležatku, který bydlí v Merhautově ulici, měl jiný majitel domu dokonce napadnout. Oba případy mají jedno společné. Nájemníci platí regulovaný nájem a majitelé je prý chtějí dostat pryč.

Sedmadvacátý červenec 2007. Datum, které si bude nájemnice z Bratislavské ulice určitě dlouho pamatovat. „Ten den někdo ukradl elektroměr. Myslím si, že to byla jen záminka k odstřižení drátů. Den předtím navíc majitel vypnul také přívod vody,“ vzpomíná žena. Své jméno si kvůli obavám z případné odvety majitele domu nepřála zveřejnit.
Od té doby jako by se vrátila o několik století zpátky v čase. „Doma neperu ani nežehlím. Svítíme si svíčkami, takže je všude spousta vosku od toho, jak kapou. Nemůžeme se ani pořádně umýt, protože nemáme kde,“ popsala bydlení nájemnice.

Společně s manželem nakoupili několik barelů a kanystrů a pro vodu jezdí přes půl Brna k neznámým lidem, které jim někdo doporučil. „Nabereme si u nich vždy vodu, osprchujeme se nebo vykoupeme ve vaně a sem tam také vypereme. Za všechno samozřejmě musíme platit. Stojí nás to spoustu peněz, času a nervů,“ říká nájemnice.

Snad ještě horší zážitky má Josef Ležatka s majitelem domu v Merhautově ulici, kde se svou ženou bydlí v bytě s regulovaným nájemným už třiatřicet let. Dlouho bylo vše v pořádku, poslední léta ale zažívá podle svých slov peklo.

Majitel domu Richard Soukal dělá vše pro to, aby ho z domu dostal. Odpojuje mu plyn, vytápí koupelnu. Před lety mu dokonce dal pod dveře hadr napuštěný benzinem. Nedávno ho napadl a dal mu ránu. Podle Ležatky je to jen kvůli tomu, že majitel chce, aby platil tržní nájemné, které je skoro třikrát vyšší, než jaké Ležatka platí nyní.

„Od poloviny prosince jsme doma bez plynu, protože ho majitel domu nezákonně vypnul. Totéž nám udělal už před pěti lety, kdy jsme byli bez plynu tři měsíce. Museli jsme si koupit elektrická kamna. Když jsem se Soukala slušně zeptal, proč mi to dělá, nazval mě hajzlem a dal mi facku,“ říká starší muž. Hned po útoku se obrátil na policii. Kromě ní řeší vleklé problémy nájemníka neúspěšně také Úřad městské části Brno-sever.

„Soukala jsme vyzvali, aby plyn zapnul a opravil těsnění, protože je zřejmě poškozená hydroinstalace. Nereaguje, takže mu dáme pokutu,“ vysvětlila Hana Betlachová ze stavebního a majetkového odboru Brno-sever. Soukal se ale skrývá a poštu nepřebírá. Redaktorovi nebral mobilní telefon.

Případ řešil i ombudsman

Případem odpojených nájemníků bydlících v domech Petra Kolaříka se zabýval také veřejný ochránce práv Otakar Motejl. Nájemníků se na začátku loňského září zastal a napsal brněnskému primátorovi Romanu Onderkovi.
„Ombudsman poslal primátorovi dopis, v němž ho žádá, aby poučil úředníky jednotlivých městských částí, jak mají v podobných případech postupovat,“ uvedla Motejlova mluvčí Iva Hrazdírová.

Podle ombudsmana se mají lidé, kterým majitel svévolně odpojí energie, obrátit na úředníky příslušné městské části. „Ať požádají o zahájení správního řízení, které by uvedlo vše do původního stavu,“ dodala Hrazdírová.
Starosta městské části Brno-sever Leo Venclík však Motejlovy rady zpochybňoval. „Ve skutečnosti to není tak jednoduché, jak si ombuds〜man představuje. Spřádá velké teorie, ale praxe je jiná. Jsme svázaní nejrůznějšími předpisy a naše nařízení navíc není moc vymahatelné,“ tvrdil Venclík.

Podle Hrazdírové proto mají nájemníci zároveň podat žalobu k soudu. „Obě věci mohou běžet současně. To dřív úředníci nevěděli a správní řízení přerušovali,“ dodala.