V Líšni se v sobotu mají sejít příznivci neonacistických hudebních skupin. Odtud odjedou do Ochozu u Brna na koncert, který bude hlídat policie.
Festival se přitom prezentuje jako rocková a metalová akce. Některé zde vystupující hudební skupiny jsou však úzce propojené s neonacistickým hnutím.
Na webech nacistů

O sobotním festivalu není ani zmínka na serverech pro milovníky rocku nebo metalu. Zato na něj upozorňuje web finalstandrecords.com. „Tento web informuje o koncertech spjatých s neonacistickým hnutím. Například na festivalu u Benátek byli neonacisté, partnerem avizovaného německého festivalu je zase německá strana NPD, kterou řada odborníků nazývá neonacistickou,“ komentuje odborník na extremismus Miroslav Mareš ostatní plakáty v sekci Akce.

Ten, který láká na festival, udává jako místo konání Brno. Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost podotýká, že o přesném místě konání se u podobných akcí rozhoduje na poslední chvíli. „Vím, že se účastníci festivalu sejdou na parkovišti u Klajdovky a tam dostanou další instrukce, kam jet,“ vysvětlil Cakl.

Dodal, že akce se může zúčastnit až pět set lidí. Podle informací brněnského Deníku Rovnost zamíří hudební fanoušci na třetí hodinu do Ochozu u Brna. Starosta Ochozu Vlastimil Čoupek tuší, co se chystá za akci, ale nemůže proti tomu nic dělat. „Akce se koná pod Hádkem od odpoledne do půlnoci. Bude na státním pozemku. Nahlásil jsem to policii, víc dělat nemůžu,“ posteskl si Čoupek.

Policie o festivalu ví a bude ho sledovat. „Akce je nahlášená jako sportovně zábavní odpoledne. Budeme ji monitorovat,“ uvedl mluvčí policie Brno-venkov Aleš Mergental. Počet hlídkujících policistů ani žádné detaily z taktických důvodů uvádět nechtěl.

Sobotní festival slibuje jako dvě největší hvězdy švédskou zpěvačku jménem Saga a maďarskou skupinu Vérszer?ződés. Oba interpreti jsou na stránkách americké nevládní organizace Liga proti pomluvám uvedení jako hudebníci úzce spjatí s neonacismem. Jako takzvaná White power music. „Liga proti pomluvám je respektovaná nevládní organizace, která bojuje proti extremismu. Pochází ze Spojených států,“ vysvětlil politolog a odborník na extremismus Miroslav Mareš.

Madonna neonacistů

Zpěvačka Saga je známá jako švédská Madonna krajní pravice. O setkání s ní píše Neil Mackay do skotských novin Sunday Herald. Mackay pronikl do neonacistické komunity a napsal o tom reportáž. „Saga má nejblíže k tomu, co v této komunitě lze nazvat sexsymbolem. Její filozofie je jednoduchá: Nechci, aby kolem mne byli lidé, kteří jsou jiní než já,“ popisuje zpěvačku.

Ukázku hudebního vkusu druhého tahouna festivalu, maďarské skupiny Vérszer〜ződés, můžou zájemci zhlédnout na serveru You Tube. Jejich klip k písni Ein Volk, ein Reich, ein Führer je plná symbolů nacismu. „Název písně byl heslem v období třetí říše. Klip je plný nacistických obrázků, můžeme tam vidět i obdobu hákového kříže, maďarský šípový kříž,“ vysvětluje původ zeleného symbolu Miroslav Mareš.