Poslední týden mají rodiče na nákup školní výbavy pro děti, které jdou v září poprvé do školy. Brněnský Deník Rovnost udělal test pěti velkých papírnictví v centru Brna a zjistil, že za svého prvňáka rodiče mohou zaplatit několik stovek, ale i několik tisíc korun.

„Potřeby do školy, písanky a podobně mě přijdou asi na dva tisíce. K tomu ještě zaplatím školní tašku asi za tisíc korun,“ vypočetla výbavu svého syna třeba Sylvie Rolková.

Pokud by chtěla ušetřit, mohla by nakoupit nejlevnější aktovku v obchodním domě Klášter v Josefské ulici a stála by ji necelou pětistovku. V obchodním domě Wágner přitom ta nejlevnější stojí více než dvakrát tolik.

I rozdíly mezi ostatními školními pomůckami se v jednotlivých papírnictvích pohybují od desetikorun až po stokoruny. Nejlevnější nákup pro prvňáčka tak může přijít rodinu téměř na polovinu, než kdyby nakoupila v obchodě s nejdražším zbožím.

Brněnští obchodníci se ale shodují, že rodiče na svých prvňáčcích rozhodně nešetří. Kupují podle nich spíš než nejlevnější pomůcky dražší a kvalitnější zboží.

„U prvňáčků rodiče dbají na to, aby vybavení bylo co nejpohodlnější. Kupují pera s úchyty nebo ergonomické batohy. Investují rozhodně do kvalitnějších a dražších potřeb,“ uvedla ředitelka obchodního domu Tesco Dornych Věra Szabó.

S ní souhlasí i zástupce majitelky prodejny Papeterie KUP ve Vaňkovce Regina Čechaková. „Rodiče chtějí například aktovky, které jsou odlehčené a vypolstrované a tedy i dražší. Takové mohou stát až tři tisíce korun,“ řekla Čecháková.

Rodinnému rozpočtu trochu uleví balíček na uvítanou, který prvňáci v září dostanou. Ten pro ně povinně ze zákona musí nachystat všechny brněnské základní školy.

„Děti musí dostat pomůcky za dvě stě korun. Někdo nakoupí pastelky, jiný sešity, to je na každé škole jinak. My dáváme obvykle písanky a nějaké pastelky,“ popsal ředitel Základní školy Slovanské náměstí Jan Bartoš.

Jinde nechávají výběr na učitelích. „Záleží jen na nich, co pro děti vyberou. Obvykle jsou to pastelky, plastelína, tužka, protože v první třídě děti perem nepíší,“ vysvětluje ředitel Základní školy Antonínská Leopold Trněný.

Aby rodiče věděli, co svým dětem nakoupit do první třídy, dostávají obsáhlý seznam už v červnu. Většina rodičů však nechává nákup na poslední chvíli. Brněnští obchodníci tak už teď zaznamenávají zvýšené tržby.

„Musím říct, že konec srpna a začátek školního roku je jedna z našich hlavních prodejních sezon,“ uvedla Szabó z brněnského obchodního domu Tesco.