„Mohu potvrdit, že aktivita klíšťat už začala. Právě startuje vrchol jejich sezony. Koncem dubna je jich totiž nejvíce, stejně hodně jich pak bude až v průběhu září,“ potvrdila epidemioložka Renata Vaverková z Krajské hygienické stanice. Klíšťata, která přenášejí vir encefalitidy nebo způsobují boreliózu, se objevují tam, kde je voda a vysoká tráva. „V okolí Brna je to především oblast přehrady. Infikovaná klíšťata ale najdeme také směrem k Myslivně nebo kolem řeky Svratky,“ uvedla Vaverková.

Proto hygienici lidem doporučují očkování. „Je to jediná účinná obrana proti encefalitidě, která může v těžkých případech končit až smrtí. Očkovat se dá přitom celý rok a ochrání před nemocí až pět let,“ míní Vaverková.

Kromě encefalitidy, která napadá nervový systém člověka, může klíště způsobit i boreliózu. Proti té se ale očkovat nedá. Často se lidem vrací i několikrát za život, stejně jako například Věře Balošové z Brna. „Vždycky, když více sportuji nebo mám větší zátěž, borelióza se vrátí. Naštěstí už je ale v normě,“ říká žena, které boreliózu zjistili lékaři před deseti lety. „Dva dny jsem ležela v horečkách a místo po kousnutí bylo celé zarudlé. Lékaři mi ihned nasadili antibiotika,“ vzpomíná Balošová.

Na procházky po lesích ale nezanevřela. „Snažím sebe i děti nadopovat vitaminem B, který klíšťata odpuzuje,“ dodává Balošová.

Loni jen na jihu Moravy onemocnělo klíšťovou encefalitidou nebo boreliózou asi padesát lidí. „Polovina z nich byla z Brna. Ne vždy se ale dozvíme o všech nemocných. Někdy má nemoc lehčí průběh a lidé proto ani nejdou k lékaři,“ tvrdí Vaverková.

Letos zatím brněnští lékaři nikoho po kousnutí klíštětem neošetřili. „Předpokládáme, že se první nemocní objeví po svátcích, kdy chodí lidé hodně ven. Než se ale nemoc projeví, chvíli to trvá,“dodala mluvčí fakultní nemocnice Anna Nesvadbová.

#nahled|https://g.denik.cz/50/28/infografika_mapa_vyskyt_klistat_osu_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/50/28/infografika_mapa_vyskyt_klistat_osu.jpg|Mapa výskytu klíšťové encefalitidy v ČR v roce 2007.#