Mezinárodní tým, kterého je Červenka členem, bývá v místě neštěstí velmi rychle. „Hned, jak se dozvíme o neštěstí, vyrážíme. Například při zemětřesení v Íránu v roce 2003 jsme byli první mezinárodní jednotka, která přijela,“ říká Červenka.

Patří k nejlepším záchranářům v Evropě. Mezinárodní akce se poprvé účastnil před šesti lety. „Tehdy jsme zasahovali hned třikrát, při zemětřeseních v Alžírsku a Íránu a při povodních ve Francii,“ popisuje Červenka.

Jeden z nejhorších zážitků si přivezl právě z Íránu, kde mu zemřel pes. „Našel pod sutinami nějaké lidi a snažil se nás na ně upozornit. Bohužel ho ale zbytky domu zasypaly,“ vysvětluje záchranář. Pes, který lidem ve zříceném domě zachránil život, ochrnul a Červenka ho musel nechat utratit.

Na některé nepříjemné události ale záchranáři dnes vzpomínají s úsměvem. „Když jsme z Íránu odjížděli, zatkli nás a nechtěli pustit ze země,“ směje se Červenka. Na další akci čeká od roku 2005, kdy pomáhal v Pákistánu. „Zasahovala tam česká polní nemocnice. Přestože se zemětřesení událo v horách, bylo tam mnoho zraněných,“ říká Červenka.

Pokud zrovna není na zahraniční misi, pracuje brněnský záchranář jako vedoucí oddělení speciálních služeb jihomoravských hasičů. „Odstřelujeme třeba ledové bariéry nebo laviny, které ohrožují domy,“ vysvětluje Červenka. O své zkušenosti se včera podělil na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Vysvětloval návštěvníkům akce Bezpečné Brno zásady prevence požárů.

LUCIE ŠIMŮNKOVÁ