A to znamená zastavení rozvoje města. Toto usnesení schválili v úterý ráno brněnští zastupitelé.

„Plán ministerstva je nesystémový a populistický vůči starostům malých obcí spojených s TOP 09 ministra Miroslava Kalouska. Nemůžeme dopustit aby prošel. Neznamenal by zdražení lístků do divadla. Znamenal by jejich zavírání. Neznamenal by zdražení jízdného v hromadné dopravě o deset procent, ale jeho zdvojnásobení. Neznamenal by odsunutí zateplení několika škol, ale jeho zastavení na desítky let dopředu,“ prohlásil brněnský primátor Roman Onderka.

Město Brno se podle nového rozpočtového určení dostane na devětačtyřicátou pozici v počtu peněz, které ministerstvo posílá na jednoho obyvatele. „Nespravedlnost v počtu peněz posílaných malým obcím se takto nahradí jen další nespravedlností,“ upozornil Onderka.

Pro usnesení hlasovalo devětatřicet zastupitelů. Nesouhlasili jen čtyři zastupitelé za TOP 09, jejichž stranický kolega Kalousek ministerstvo financí vede. A hlasování se zdrželi. „Místo proklamativního diktátu je lepší, když se město pokusí domluvit. Zajistit výhodnější podmínky při jednání. Deklarace nesouhlasu ke konstruktivnímu dialogu ale nepovede,“ upozornil Kacer.

Podle Onderky se ovšem město pokoušelo dohodnout už několikrát. „Neschvalujeme proklamativní diktát, ale reakce na několikanásobné jednání s ministrem. Ten řešil věc jen v politické rovině,“ tvrdil Onderka.

Pokud projde návrh určení daní vládou, hodlá primátor po vzoru svého ostravského kolegy svolat jednání všech brněnských poslanců napříč politickým spektrem. „Zatím intenzivně jednáme jen s poslanci dvou největších stran. Sociální demokracie a občanských demokratů,“ podotkl Onderka.