Místo aby si užívali posledních teplých dnů, strávili konec prázdnin na infekčním oddělení nebo doma v posteli. Řada Jihomoravanů se během svých letních cest nakazila exotickými chorobami. Kromě malárie, svrabu nebo hepatitidy si podle odborníků nejvíce lidí doveze z prázdnin střevní onemocnění.

Špatné zkušenosti s nevolnostmi má například Brňanka Jana Helisová, která část léta strávila na cestách v Rumunsku. „Po třech dnech jsem dostala průjem. Asi jsem vypila špatnou vodu. Zkazilo mi to část dovolené, takže si příště budu dávat větší pozor,“ slibuje turistka.

Kromě běžných průjmových onemocnění se ale cestovatelům z jižní Moravy letos nevyhnuly ani komplikovanější nemoci. „Evidujeme několik případů malárie a břišního tyfu. Jinak si lidé z cest dovezli i hepatitidu nebo svrab,“ vylíčila Renata Vaverková z Krajské hygienické stanice.

Každý nakažený turista je na doporučení svého lékaře převezen na infekční oddělení. „Například malárii rozpoznáte podle neustupujících horeček. Až laboratorní vyšetření zjistí, že se jedná zrovna o tuto nemoc,“ uvedl přednosta Kliniky infekčních chorob Petr Husa. Podle něj ale není léčba exotických nemocí složitá. „Většinou se léčí běžnými antibiotiky, takže si pacient v nemocnici poleží asi jen čtrnáct dnů,“ popsal Husa.

Riziko, že by se na jižní Moravě exotické choroby rozšířily, tak zatím nehrozí. „Žluté zimnici se vyhýbáme, protože se proti ní povinně očkuje. Obecně lze říci, že jsou turisté před odjezdem do dalekých zemí mnohem zodpovědnější, než tomu bylo dříve,“ pochvaluje si Vaverková.

Největším problémem na cestách je prý špatná hygiena. „Státy směrem na jih a východ od naší republiky jsou pro onemocnění ideální. Pokud se v těchto lokalitách chtějí lidé pohybovat mimo hotelový komplex, musí počítat s možnými obtížemi,“ vysvětlil Husa.