Je přesunutí Úrazové nemocnice do Bohunic to nejlepší možné řešení?

Traumatologie bude mít za sebou zázemí velké nemocnice a návaznost na řadu jiných odborností. Investice do oprav Úrazové nemocnice by byla velká. Zároveň jen Bohunice mají kapacitu pro přesun takové nemocnice.

Jak dlouho to potrvá?

Převoz veškerých přístrojů potrvá nejméně dva týdny. V té době budou hodně vytížena další dvě brněnská traumatologická centra ve Svaté Anně a v Bohunicích.

Kromě traumatologie jsou v Úrazové nemocnici ještě další obory a také lékařská pohotovost. Co se stane s nimi?

Tým, který bude mít přesun na starosti, teprve vzniká. O lékařskou službu první pomoci má zájem Městská nemocnice Milosrdných bratří.

Dá se očekávat propouštění lékařů?

Na to nyní neumím odpovědět. Může dojít k redukci personálu. U lékařů bych se toho neobával. U zdravotnického personálu se budeme snažit, aby otřes byl co nejmenší. Musíme mít také na paměti skutečnost, že snížení počtu zaměstnanců je ekonomicky výhodné.

Zrušení Úrazové nemocnice se nelíbí pacientům.

Negativní ohlasy očekávám. Mnoho lidí se k tomu bude chtít vyjádřit. I tak, že budou tvrdit, že je necháme umírat na ulici. Což rozhodně nenecháme. Okolo zrušení Bakešovy nemocnice se také hodně mluvilo a po roce nikomu nechybí.

Co se stane s budovou na Kolišti?

To je věc ministerstva zdravotnictví. Vzhledem k tomu, v jakém je stavu, bude nejvýhodnější ji prodat. Do komplexu univerzitní nemocnice s touto budovou nepočítáme.

Co znamená komplex univerzitní nemocnice?

Je to vize, jak uspořádat brněnské zdravotnictví. Na konci má vzniknout jedna velká univerzitní nemocnice. Ta za sebou bude mít Masarykovu univerzitu a fakulty dalších škol a pod sebou určitý počet domů, klinik a oddělení. Bude jednotně a strategicky řízena jako holding.

V čem to bude pro pacienty výhodné?

Dojde ke koncentraci činností na jedno místo. Například kožní nebo oční klinika bude určitě jen jedna. Jednotlivé kliniky se budou ve svém oboru profilovat. Ušetříme také při nákupu léků. Dostaneme množstevní slevy.

Jak moc pro vás byla lákavá nabídka ministra zdravotnictví stát se ředitelem Fakultní nemocnice Brno?

Ministr Julínek mi ji učinil v pondělí dopoledne před tiskovou konferencí. Řekl jsem ano, protože mi zaručil, že se společně pokusíme prosadit plán vzniku univerzitní nemocnice. To je totiž jediná šance, jak se dostat z ekonomických problémů.

Přihlásil byste se sám do výběrového řízení na ředitele Fakultní nemocnice Brno?

Ne, neudělal bych to. Nešlo mi o to přejít z menší nemocnice do větší nebo ze zadlužené do nezadlužené.

Ze zadlužené nemocnice ale odcházíte.

Hospodaření u Svaté Anny vyrovnané není. Reálně jsme v propadu okolo sto dvaceti milionů korun, loni to ale bylo tři sta padesát milionů. Nechávám tedy za sebou nemocnici, kde ekonomická konsolidace není dokončena. K tomu, aby se Svatá Anna dostala do ziskového hospodaření, bych potřeboval ještě dva roky.

Byl jste u vzniku spolupráce s Mayo klinikou. Nevadí vám, že projekt opouštíte?

Cítím nostalgii. Jsem přesvědčen, že pro nemocnici, v níž jsem ještě ředitelem, to bude něco hodně dobrého. Spíš mě mrzí, že u toho už nebudu. Projekt se dostal ze všech problémů, končí i archeologický průzkum.

Co vlastně archeologové našli?

Kromě nějakých střepů z války se Švédy nic podstatného. Naštěstí se může prostor zahrnout. A začít stavět budovy Mezinárodního centra klinického výzkumu.

Jak Američané reagují na zpoždění se stavbou centra?

Pochopili všechna úskalí toho, když je projekt financován ze státního rozpočtu. Líbí se jim myšlenka univerzitní nemocnice, protože Mayo klinika je vlastně také komplex deseti různých nemocnic.

Má Brno výhodu v tom, že ministrem zdravotnictví je lékař z Brna?

Brno nemá výhodu v osobě ministra, ale v tom, že je pětinovým problémem oproti Praze. Takže když se reforma fakultního zdravotnictví povede v Brně, bude to ukázka toho, že v hlavním městě to také půjde.

Cítíte se víc manažerem, nebo lékařem?

Je mi to někdy vnitřně líto, ale jsem nyní víc manažerem. Medicíně se už přes rok nevěnuji.

Víte o problému ve fakultní nemocnici, který je potřeba řešit hned?

Fakultní nemocnice Brno byla ekonomicky velmi dobře řízena. Má již mnoho let strategii, kterou dodržuje. Tato nemocnice se ale musí stát vlídnější ke svým pacientům. Spoléhám také na motivační řízení a kolegiální přístup. To znamená, že za mnou může přijít přednosta kliniky a nemusí klepat na kancelář zpocený a orosený.

Nemocnice U svaté Anny je tedy pacienty vnímána jako přátelská?

To si nedovolím soudit, ale dost často slýchám, že pacienti přijdou k nám a řeknou, že do Bohunic už nechtějí. Na druhou stranu nevím, kolik pacientů přejde od Svaté Anny do Bohunic. Svatá Anna má výhodu v tom, že má tradici. Lidé jí věří, protože se v ní léčil pradědeček i dědeček. Je také lépe dostupná městskou hromadnou dopravou.

Co bude pro vás jako ředitele Bohunic nové?

Porodnice a dětská nemocnice. Rozdíl v řízení mezi těmito a jinými odděleními ale nevidím. Pamatuji dobu, kdy byla porodnice součástí nemocnice U svaté Anny. Jako pro lékaře pro mě samozřejmě porodnice novinkou není, jako anesteziolog jsem působil i na porodních sálech.

Těsně před revolucí jste také pracoval v Jemenu.

Hlavním důvodem mého odjezdu do Jemenu byl fakt, že jsem se do republiky už nechtěl vrátit a chtěl jsem pokračovat do Austrálie. Byla to zajímavá zkušenost. Pracovali jsme v podmínkách, které lékařům z Evropy připadaly neskutečné. Lidský život v této zemi neměl cenu, konaly se tam veřejné popravy, zlodějům sekali ruce. Naučil jsem se, že medicína se dá dělat s minimem prostředků a jednodušeji. Poznal stadia chorob, které už nikdy neuvidím.

Přesto jste příznivcem nových technologií?

Jednoznačně. Musí být ale maximálně využité, protože všechno co je nové, je i drahé. Takové přístroje se musí používat nejméně dvanáct hodin denně a musí být pro pacienty přínosem.

V jakém medicínském oboru může podle vás nastat největší rozmach?

V genetice, imunologii, diagnostice a porozumění chorobám. Dále v biotechnologiích a v otázce transplantací orgánů od zvířat lidem. V Americe na Mayo klinice jsou s tím daleko a pravděpodobně do dvou let se bude používat slinivka prasete pro léčbu cukrovky.

Léčení na úrovni ukazují seriály z medicínského prostředí. Máte je rád?

Rád se na ně dívám, i když jsou většinou blbě udělané a s realitou nemají nic společného. V poslední době se mi líbí seriál Dr. House. Hlavní hrdina je typologicky velice zdařile zvolen, není to žádný Superman a hlavně přemýšlí, co a jak by mohl udělat. A tak to opravdu je. Pro vtipné komentáře mám rád i doktora Štrosmajera, ale ani ty by dnes u pacientů neprošly. Dočkali bychom se stížností.

Obáváte se, že ve větší nemocnici budete řešit víc stížností pacientů?

Bojím se, že v budoucnu to nebude otázka stížností a trestního stíhání lékaře, kterému se chce pacient pomstít. Místo trestu půjde o finanční kompenzaci.

Jak tedy z peněz na léčbu ještě něco odložíte na odškodnění?

Jednoduše. Například ve Svaté Anně jsme před pěti měsíci změnili pojistnou smlouvu na vyšší částku.