„Jde o děti v sociální nouzi, u kterých soud nestačil rozhodnout o svěření do péče. Mohou přijít samy, za doprovodu rodičů nebo policie,“ vysvětlila ředitelka ústavu Eva Pilátová. V centru, které bylo otevřeno před několika dny, mohou bydlet děti ve věku od narození až do osmnácti let.

Dva byty zaručí dětem péči jako v rodinném prostředí. Ve dvanáctihodinových směnách se o pět dětí starají tři tety. Oddělení si nezadá se zařízením Fondu ohrožených dětí Klokánek, má navíc k dispozici nonstop lékařskou službu.

Centrum je přitom první vlaštovkou, která změní přístup k dětem v brněnském kojeneckém ústavu a dětském domově. Ten zanikne v okamžiku, kdy se v ulici Vejrostova v Bystrci otevře nový ústav Chovánek.

„Stavět se začne příští rok na jaře, stěhovat bychom děti měli do dvou let,“ uvedla brněnská radní Barbora Javorová. Chovánek bude stát osmdesát milionů korun. Výhodou bude, že přijme i handicapované děti. Pro ně je v projektu vyhrazeno dvacet míst.

Stávající prostory ústavu ve vile v Pisárkách nevyhovují trendu rodinné výchovy. Jde navíc o státem chráněnou památku, ve které se nemohou dělat stavební úpravy.

Přesto stěhování do Chovánku nebude pro děti znamenat velkou změnu. „Kojenecký ústav už teď funguje v samostatných bytech. Děti mají u sebe stále tytéž obličeje a citově nestrádají. Projevuje se to tak, že nechodí za cizími lidmi a nedožadují se pohlazení,“ dodala Pilátová