Publikaci doprovází fotografie brněnského fotografa Davida Židlického.

„Všichni se něčeho bojíme a většina lidí se bojí utrpení, bojí se rakoviny. Když se ale něčeho bojíme, je potřeba proti tomu něco dělat. Zdravým životním stylem se člověk může rakovině vyhnout. Stačí nekouřit a trochu se hýbat. Zdá se to jednoduché, ale většina z nás to nedokáže,“ řekl ředitel Masarykova onkologického ústavu Jiří Vorlíček, který knihu opatřil úvodem. Podle jeho slov je nejdůležitější nádor zavčas odhalit. „Pokud se to totiž podaří, je téměř stoprocentní šance, že se pacienta podaří vyléčit,“ upozornil Vorlíček.

Autorka knihy Petra Říháčková, která vystudovala brněnskou Lékařskou fakultu, působila na hematoonkologické klinice v Bohunicích, kde se setkala s nádorovými onemocněními. „V bohunické nemocnici jsem se věnovala nemocným lidem. U té příležitosti jsme se ale zamýšlela, že by bylo dobré věnovat se i zdravým lidem, kteří jsou potenciálními pacienty. Řekla jsem si, že je potřeba upozorňovat na preventivní chování. Tak, jako se preventivně chováme, když třeba přecházíme silnici,“ vysvětlila Říháčková.

Pro svou publikaci zvolila podobu, která ji odlišuje od jiných knih podobného zaměření. „Chtěli jsme celou problematiku otočit a upozornit čtenáře na krásy života. Když jsem tenhle nápad představila fotografovi Davidovi Židlickému, zareagoval velice hezky a souhlasil, že takové věci se mají dělat, že takové věci dělat musíme. Realizace pak byla velice zábavná a hlavně smysluplná,“ vysvětlila autorka knihy Osudové příznaky.

Brněnský fotograf David Židlický chtěl knihu odlehčit tak, aby se lidé informací v ní obsažených nebáli. „Člověk má často strach z dalších informací a po první kapitole často knihu odloží. Osudové příznaky jsme udělali tak, aby v nich člověk mohl v klidu listovat, odhlížet od textu k fotografiím a zase naopak,“ vysvětlil Židlický.

Ředitel Masarykova onkologického ústavu Jiří Vorlíček upozornil, že by se o problémech nádorů mělo mluvit co nejvíce. „Autorka knihu správně nazvala Osudové příznaky, protože jestli osud uchopíme do svých rukou a příznaky zavčas odhalíme, pak máme šanci se vyléčit. Pokud ale tento osudový příznak necháme plavat, šance na přežití se radikálně zmenší nebo je dokonce nulová,“ varoval Vorlíček.

Kniha, která je volně dostupná v knihkupectvích, má téměř sto padesát stran a ve dvaceti kapitolách informuje o jednotlivých druzích nádorů. Autorka připojila také seznam onkologických center a lékařů, kteří pomáhají s odvykáním kouření.