VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zkoušky na zbrojní průkazy: nově jen v Brně

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ - Získat zbrojní průkaz? Ještě minulý rok mohli lidé na jižní Moravě dělat zkoušky v nejbližší střelnici. Od 1. ledna však musí jezdit do Brna.

29.1.2011 4
SDÍLEJ:
Fotogalerie
9 fotografií

V Brně si mohou lidé jít zastřílet například do střelnice v Kotlářské ulici. Ta patří mezi tři pracoviště, kde mohou Jihomoravané splnit zkoušky, které potřebují k získání zbrojního průkazu.Foto: DENÍK/Attila Racek

„Hlavním důvodem je zefektivnění činnosti Odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál,“ vysvětlila jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová.
Díky tomu, že zkoušky bude možné splnit jen ve třech střelnicích v kraji, se podle policejní mluvčí také zvýší jejich objektivita. „Komisaři se budou losovat a střídat. Tím ale nechceme říci, že jim nevěříme,“ doplnila Vedrová.

V minulých letech vyjížděli brněnští komisaři na zkoušky do jednotlivých měst. Nyní budou muset uchazeči dojíždět za nimi do Brna. Změna se dotkne zhruba třetina všech zájemců. „V současné době je v kraji asi pětatřicet tisíc držitelů zbrojního průkazu,“ vypočítala Vedrová. Žadatelé o zbrojní průkaz se však mohou i nadále připravovat na zkoušku na jednotlivých pracovištích v ostatních městech kraje. Na zkoušku však musí přijet do střelnice Trigger v Kotlářské ulici, AWIW v Pražákově ulici nebo B&H Magnum v Purkyňově ulici.

I přes možný nárůst počtu zákazníků tyto podniky doufají, že si vystačí se stávajícími zaměstnanci. „Ještě neznáme všechny detaily. Předpokládám, že víc pracovníků nebudeme potřebovat. V minulých letech jsme byli vytížení jen na dvacet procent. Víc práce spíš uvítáme,“ řekl společník brněnské střelnice Trigger Milan Michalík.

Se změnami ale nejsou spokojení uchazeči o zbrojní průkaz z okresů. Nejvíce postihnou myslivce. „Mám na starosti výuku adeptů a většina z nich průkazy nemá. Nebudou moc rádi. Znamená to pro ně minimálně dvě cesty do Brna navíc,“ podotkl zkušební komisař pro lovecké střelectví z Okresního mysliveckého spolku Břeclav Břetislav Hřebačka.

Starosta Krhova na Blanensku Jaroslav Řezníček má podobný názor. „Není to dobrý nápad. V této době je čas drahý,“ konstatoval starosta Řezníček, který je už čtyřicet let také myslivcem.

Na poslední chvíli přišel o šanci získat zbrojní průkaz ve svém městě také revizní technik Adam Kolář ze Znojma. „Chystal jsem se na zkoušky už v prosinci, ale protože jsem měl poslední zkušební termín před Vánocemi víkendovou službu v práci, nestihl jsem to. Teď budu muset vyrazit do Brna,“ řekl Kolář. Postěžoval si také, že ve Znojmě mohl skládat zkoušky i v sobotu. V Brně to ale nejde. „Projedu víc benzínu a zkouška se tím prodraží. Navíc si budu muset vzít dovolenou. S tím mi tedy policie moc nepomohla,“ dodal Kolář.

Na jižní Moravě získalo loni zbrojní průkaz asi sedmdesát procent všech uchazečů. „Česká republika patří mezi tři státy, kde je k získání zbrojního průkazu potřeba absolvovat jen zkoušku před komisí nebo komisařem. Dále je to možné na Slovensku a v Kanadě. Z těchto tří států jsou u nás testy nejnáročnější,“ informoval Michalík ze střelnice Trigger.

Zkouška má tři části. „Teoretický test ze zákona o zbraních, bezpečnou manipulaci se zbraní a střelbu,“ upřesnil testové podmínky Michalík.
Každému uchazeči musí být víc než jedenadvacet let. Výjimky platí pro patnáctileté sportovce, kteří střílí závodně nebo šestnáctileté studenty, kteří se ve škole učí na myslivce. Lidem, kteří vlastní lovecký lístek, může být pro získání průkazu jen osmnáct let.

Uchazeči musí být dále zdravotně způsobilí, což jim potvrdí obvodní lékař, svéprávní, bezúhonní a spolehliví. Spolehliví lidé nesmí nadměrně pít alkohol a musí se chovat bezpečně.

Zbrojní průkazy
Počet vydaných zbrojních průkazů v Jihomoravském kraji:
2010 737
2009 963
2008 1011
2007 1726
2006 1688
Pozn.: Do roku 2008 (včetně) se do krajských údajů zahrnovala i Vysočina a Zlínský kraj
Zdroj: Policie ČR

Na střelnici může přijít i amatér

Brno - Místo oběda si skočit odreagovat se na střelnici. I pro člověka, který nikdy nedržel zbraň v ruce, to v Brně není problém. Stačí mít u sebe jen dost peněz.

Jedna z brněnských střelnic, která sídlí v Kotlářské ulici nedaleko centra, má otevřeno od deseti hodin ráno až do osmi hodin večer každý den. Zastřílet si přitom může i naprostý amatér bez zbrojního průkazu. „Za terč, instruktora, pronájem zbraně a náboje zaplatí téměř tisíc korun za půl hodiny,“ sdělil instruktor střelnice Jiří Mareček.

Pokud někoho tento koníček začne bavit, může se přihlásit a zažádat si o zbrojní průkaz. Nejdříve musí projít kurzem, který na střelnici absolvuje, a pak složit zkoušky odborné způsobilosti.

Příprava na zkoušku není složitá. Testové otázky se musí člověk naučit sám. „Střelnice pomáhá jen se střelbou a manipulací se zbraní. Základní příprava trvá asi tři hodiny,“ vypočítal Mareček.

Jen s instruktorem

Pak může uchazeč až do doby konání zkoušky chodit na střelnici a trénovat, kdykoliv bude mít volnou chvíli. Jak často bude chodit, záleží jen na něm. Měl by se ale dopředu objednat. „Jsme tady jen čtyři, takže se může někdy stát, že žádný instruktor nebude volný. Bez zbrojního průkazu nemůže jít nikdo střílet na terč sám,“ dodává instruktor. Jediná výjimka platí pro doprovod. Na každou střelnici si totiž majitel zbrojního průkazu může s sebou vzít i jednoho amatéra, který si s ním zastřílí.

Podle Marečka je střílení velmi bezpečný sport. Musí se ale dodržovat určená pravidla. „Stačí pokaždé přistupovat ke zbrani, jako kdyby byla nabitá. I když si střelec myslí, že je zásobník prázdný, nikdy si nemůže být stoprocentně jistý, že ještě jeden náboj nezůstal v komoře,“ upozornil na možné nebezpečí instruktor.
Podotkl však, že za pět let, co je střelnice v provozu, se tam ještě nikdo při střelbě nezranil.

Psycholog Vojenské nemocnice Jiří Brančík říká o podmínkách pro držení zbraní:

Psychotesty odhalí rizikové lidi

Brno /ROZHOVOR/ - Zajít k lékaři, nechat se prohlédnout a splnit technické zkoušky. Tak jednoduchá je v České republice cesta ke zbrojnímu průkazu. Psychologické vyšetření doporučují lékaři jen u lidí s problémy s alkoholem, drogami nebo větším počtem přestupků. „Zbraň by neměl dostat do ruky kdekdo, ale jen rozumní a odpovědní lidé,“ myslí si brněnský psycholog Jiří Brančík.


V současné době může získat zbrojní průkaz téměř kdokoli. Neměly by se zpřísnit podmínky?
To je složitá otázka. Psychotesty by ale ničemu neublížily. Dokážou odhalit rizikového člověka v devadesáti procentech případů – to považuji za dobré, i když se samozřejmě občas najdou lidé, u kterých testy neuspějí.

Nápad zavést psychotesty pro každého žadatele o zbrojní průkaz vám tedy připadá rozumný?
Ano. Ale je nutné to podmínit sjednoceným psychologickým hodnocením a akreditovanými pracovišti. Zamezí se tak tomu, že když člověk neudělá testy u jednoho psychologa, tak si zajde k jinému, kde uspěje. Mělo by určitě být síto, které vyloučí nezodpovědné lidi.

Co znamená nezodpovědný? Je to člověk, který vystřelí na zloděje, když ho přistihne u sebe v domě?
To si nemyslím. Nezodpovědný je, pokud ho zabije, protože to je neadekvátní reakce. Ale jsem toho názoru, že když se mi někdo pokouší ublížit nebo mě vykrást, musí počítat s reakcí a s tím, že se taky můžu bránit.

Jenže v dnešní době na to doplácí spíš ti lidé, kteří se brání.
To je pravda a je to smutné. Odráží to vyspělost naší společnosti. Je nutné vědět, že si nemůžu dělat, co chci, ale to platí i pro ostatní. Pokud mě někdo napadne, mám právo se přiměřeně bránit. A tohle myšlení, obávám se, k nám zatím ještě úplně nedospělo.

ZUZANA PLETICHOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI

29.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brno dům ulice Vranovská č.p. 22
3 10

Na chodbách jim vadí lidská moč a výkaly. Obyvatelé domu si stěžují

Masarykův onkologický ústav. Ilustrační foto.

Odpadky vedle onkologie? Absurdní, tvrdí ředitel ústavu

Zbrojovka zklamala na hřišti druholigové Opavy a z poháru vypadla

Opava - Druholigová Opava se stává katem ligistů. Po Slovácku a Plzni ukončil výběr trenéra Romana Skuhravého putování MOL cupem i brněnské Zbrojovce. Opavští po výborném výkonu udolali favorita 2:1 a postoupili mezi nejlepší čtyři týmy.

Muž, co bojoval proti šmejdům: Někdo mi zapálil auto, tak jsem raději skončil

Brno /ROZHOVOR/ - Výhrůžné zprávy, rozbité okno nebo zapálené auto. Podobná překvapení zpestřují od Nového roku život Brňana Víta Kalvody. Muže, který se až do letoška věnoval boji proti takzvaným finančním šmejdům, kteří své klienty díky poplatkům připravují o peníze. O problematice natočil i dokument. „Čekal jsem, že to bude studentský šuplíkový film," říká Kalvoda. Netušil, že dokument bude oblíbený a vzbudí pozornost kritizovaných firem.

OBRAZEM: Dětské zboží? Lidé ho vybírali na veletrhu ProDítě

Brno – Petra Moučková s přítelem čekají první dítě. „Vybíráme právě kočárek a tady na veletrhu jich je docela dost. Možná tu jeden i koupíme," vysvětlila Moučková, proč na veletrh ProDítě přišla.

Z kolejí nás vystěhují příliš brzy, stěžují si studenti

Brno /FOTOGALERIE/ – Pro Brňany prestiž, pro některé vysokoškoláky starost o střechu nad hlavou. Kvůli červnové Olympiádě dětí a mládeže přijede do Brna téměř 4700 sportovců, kterým nabízí ubytování koleje Vysokého učení technického. Své pokoje tak někteří studenti musí opustit dříve. Vedení univerzity však potvrdilo, že drtivou většinu z nich olympiáda neovlivní.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies