Podle ředitele zahrady Martina Hovorky se zoo zabývá ochranářskými programy už deset let. „Nyní se jedná o záchranu velkých zvířat jihovýchodní Asie. Chceme se aktivně zapojit výukovými programy, soutěžemi pro základní a střední školy a předáváním informací našim návštěvníkům,“ uvedl Hovorka.

Projekty vyhlašuje Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií. „První projekt se nazývá Kura – Kura a věnuje se ohroženým želvám. Přes sedmdesát procent druhů želv je nyní na Mezinárodním červeném seznamu ohrožených druhů. Za želví krizi může devastace přírodního prostředí, ale i obchod s jejich masem a vajíčky,“ vysvětlil Hovorka. Proto vznikl projekt Kura – Kura, který otevřel v Indonésii vzdělávací centrum, kde pořádá osvětové akce pro místní obyvatele. „Nyní při centru vzniká také záchranná stanice pro želvy zabavené nelegálním obchodníkům. Tam se želvám vyndávají háčky, které v nich po lovu zůstávají zapíchnuté a želvy se léčí ze zranění způsobených převozem, aby se mohly vrátit zpět do přírody,“ doplnil Hovorka.

Dalším projektem je Sea lady zaměřený na ochranu podmořského světa v Indopacifiku. Projekt má název podle lodi, jejíž posádka vysvětluje domorodcům, proč nemají lovit dynamitem a kyanidem.

Třetí z projektů, do kterých se brněnská zoo zapojila, má zachraňovat tropický deštný prales. „Projekt Green life například zalesňuje vykácené pralesy v Sumatře,“ řekl Hovorka.

Zoologická zahrada chce vytvořit fond, do kterého budou moci zájemci přispět na projekty. „Lidé můžou také přispívat přímo asociaci, na kterou odkazujeme na webových stránkách zoo. Příspěvky se tak vyhnou zbytečným byrokratickým postupům,“ dodal. Od jara chystá zahrada sérii osvětových přednášek na tato témata.

Kromě výsledků projektů, očekává zahrada také nový přírůstek. Hnědá medvědice Kamčatka je totiž pravděpodobně březí. „S jistotou to říct nelze, ale zakulatila se a přestala žrát, což jsou známky toho, že by mláďata měla brzo přijít,“ uvedla mluvčí zahrady Lucie Kapounová.