Jaká tři slova si vybavíte, když se řekne Brno?

Jako první mě napadne Františkánská ulice a tamní prodejna Tesla, kde jsem za pultem potkal svoji budoucí ženu. Tehdy byla prodavačkou, pak jsem si ji vzal a už jsme spolu sedmatřicet let. Jako druhou si vybavím Janáčkovu akademii múzických umění, kde jsem vystudoval, a jako třetí samozřejmě moje milované Městské divadlo Brno, kde působím od roku 1992.

 

Jaké je Vaše nejoblíbenější místo v Brně?

Mám rád terasy kolem Petrova, Špilberk, přehradu a pak místa, kde je cvrkot. Rád pozoruji lidi, protože mě baví. Takže chodívám do centra, kolem náměstí Svobody, posedím na restaurační zahrádce a dívám se kolem sebe. Pak mám v oblibě také park Lužánky.

 

Kdo je Váš životní vzor?

Mým životním vzorem byla moje maminka Zdena, která nás učila zpívat, recitovat. Pak také můj děda, který uměl krásně mluvit o víně a vykládal mi spoustu historek ze života. Po pracovní stránce byl mým velkým vzorem herec Jaroslav Dufek, člen Mahenovy činohry.

 

Jaký jste byl student?

Na Janáčkovu akademii múzických umění jsem nastoupil bez jakékoliv herecké průpravy, nechodil jsem předtím na konzervatoř, a kromě vypomáhání ochotníkům v dětství jsem nikdy předtím divadlo pořádně nedělal a hercem jsem nechtěl být. Takže když jsem pak nastoupil na JAMU, bojoval jsem například s tím, že jsem byl plný moravského nářečí. Můj pedagog herecké výchovy, docent Rudolf Krátký, měl se mnou obrovskou trpělivost. Po prvním semestru jsem dokonce chtěl studia nechat, bylo to složité a těžké, ale trpělivost pana docenta na mě zapůsobila a vyplatilo se to.

 

Kde jinde než tady, byste chtěl žít?

Vybral bych si oblast kolem Velkých Bílovic, kde jsou nádherné terasovité vinohrady. Uprostřed nich bych si postavil nějaký domek s hezkým výhledem do okolí, měl bych sklípek. I když je vinohrad dřina, pokud by mi zdraví sloužilo, tak by mě práce na něm bavila.

 

Máte nějaké motto, kterým se v životě řídíte?

Ano, motto mám, a zní: Není umění sebrat se a jít, ale sebrat se a zůstat.

 

Proč čtete Brněnský deník?

Jsou to noviny mého regionu, ledasco se v nich dozvím. Rád si přečtu, co se v Brně děje, dozvím se o různých výlukách, zajímají mě kulturní a sportovní stránky.