„Máme krásný pozemek a chceme dům, ve kterém zestárneme…” Takové bylo zadání majitelů úžasné parcely ve Vrchlabí architektonické kanceláři. Na spolupráci se domluvili s pražským studiem DMAE Architects. To projekt pojalo jako velkou výzvu, jak sny i plány investorů doslova do puntíku naplnit.

Česká cena za architekturu 2023 - nominované realizace:

Zdroj: Youtube

S parcelou se muselo pracovat citlivě a opatrně. Pozemek je totiž nádherně svažitý s překrásným výhledem na celé Vrchlabí. S tím souvisí i opačná věc – z Vrchlabí je na něj také výhled, z toho důvodu je tak trochu na očích a to už z hlavního náměstí.

Na této skutečnosti šlo hodně vydělat, ale také ztratit. „Proto se hmota pohledu jakoby natáčí bokem, aby dům působil menší a měkčí,“ uvedla architektonická dvojice Alžběta Vrabcová a Pavel Dostál.

Pohled do obývacího pokoje.Pohled do obývacího pokoje.Zdroj: se svolením České ceny za architekturu

Povedený počin přihlásili i do prestižní soutěže Česká cena za architekturu.

V místě, kde začínají Krkonoše

Původně stál na pozemku starý žlutý dům, který byl stržen a místo něj vyrostla překrásná novostavba. Zapadá i do původní zástavby, kdy v okolí stojí domy typické pro horskou oblast Krkonoš. Vždyť Vrchlabí je považováno za bránu právě do této vyhlášené oblasti.

Pohled ze zahrady do koupelny, která je umístěna vedle ložnice.
Vila za Prahou odkazuje na staré časy, je ale moderní a garáž má na střeše

V novém domě žije vitální starší pár, který si už užívá laskavosti nejen svých dětí, ale už i kouzla vnoučat.


Nahrává se anketa ...

Dům, který má jeviště s názvem Svět

Dům zapadá do krajiny, nijak nevyčnívá, naopak je srovnaný s vrstevnicí. „Střecha má takový sklon, že při pohledu z města není vidět,“ doplnili autoři projektu Alžběta Brabcová s Pavlem Dostálem.

Kompaktní bílé hmotě vily dominuje vysoké okno do převýšeného obývacího prostoru.
Vila v Českém Krumlově měla složité podmínky pro stavbu. Vydělala na nich

Dům je rozdělen na dvě části. V té první je garáž a byt pro hosty. Fasádu tvoří tmavě natřená prkna.

Druhá část je poměrně dlouhá, světlá a otevřená. Je z ní i nádherný výhled.

Okno v obývacím pokoji s nádherným výhledem.Okno v obývacím pokoji s nádherným výhledem.Zdroj: se svolením České ceny za architekturu

„Jeviště svět. Někdy jsou odsud vidět Orlický hory, možná i Jeseníky,“ doplnili architekti. Z obytné soukromé části se vystupuje na jednotlivé terasy. Interiér je laděn do světlých tónů, hodně pozornosti bylo soustředěno na jednoduchost a praktičnost.

Ne všechno je tu úplně nové. Venku stojí staré jabloně jako připomínka, že se tu žilo už dříve. „Krásné stromy. Všichni jsme si přáli, aby přežily,“ sdělil architektonický tým.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.Facebook Deník Styl je tu pro každého.Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová