Konstrukčně jde o plovoucí zařízení s železným dnem a boardem a dřevostavbou na palubě. Stavba nad vodou má parametry normálního bydlení včetně kompletní infrastruktury. Tedy nechybí podlahové topení, čistička odpadu a samozřejmě i přípojka elektřiny a vody.

„Fasáda byla obložena obrazy mé sestry - dvojčete s našimi osobními příběhy,“ přiblížila Anna Šlapetová - dáma, která velmi zajímavý houseboat stvořila.

Chata před a po rekonstrukci
Zbavili chatu zbytečných přístavků a stala se z ní kráska z hor

Doplnila, že půdorysně se jedná o plochu 12x5,6 metru. Světlá výška je jako u rodinných domů, tedy 2,7 metru. Střecha je rovná. Terasy jsou pak kryty pergolami železné konstrukce s membránou. „Branka terasy na vodu je posunovací a do vody vedou schůdky pro koupání a nalodění se na loďku,“ doplnila. Umístěno je na břehu slepého ramene Vltavy.

Venkovní posezení nemohlo chybět.Venkovní posezení nemohlo chybět.Zdroj: se svolením Anny Všetečkové a ceskacenazaarchitekturu.cz/

Bydlením na vodě se před časem zabýval například web faei.cz. Ten připomenul, že při stavbě plovoucího domu se obejdete bez zakoupení pozemku, stavebního povolení a kolaudace. Jde totiž o plavidlo, které posuzuje Státní plavební správa. Pokud budete respektovat pravidla kotvení hausbótů, získáte souhlas ke kotvení a budete platit nájem a další poplatky. Ty budou ve většině případů o poznání levnější než například pronájem pozemku. A jelikož je houseboat movitá věc, vyhnete se dani z nemovitosti. Na druhou stranu si však v něm nemůžete zapsat trvalé bydliště.