Více oblin a méně ostrých tvarů. Tak by se dal ve stručnosti charakterizovat rozdíl v pojetí designu mezi první a druhou generací Škody Kodiaq. Toto typické SUV právě nyní vstupuje do prodeje a já jsem měl možnost ho podrobit týdennímu redakčnímu testu.

Konkrétně se jednalo o exemplář poháněný dvoulitrovým turbodieselem s výkonem 190 koňských sil a pohonem všech kol. Pohonná jednotka, tak jako ve všech jiných Kodiacích nové generace, spolupracovala s dvouspojkovou automatickou převodovkou. Manuálnímu řazení zkrátka ve velkých Škodách již odzvonilo.

Na vzhled testované Škody Kodiaq a jejich detailů se můžete podívat do komentované fotogalerie, která je součástí článku.

Typickým rozpoznávacím znamením Kodiaqu jsou i nadále dva páry předních světlometů umístěných těsně nad sebou. Drobným, ale zajímavým designovým zpestřením, je obložení posledního kousku karosérie plastovým krytem v jiném barevném odstínu. Není to sice originální nápad od škodováckých tvůrců designu, ale velkou boční plochu to osvěží.

Na statické a jízdní záběry vozu se můžete podívat zde:

| Video: Youtube

Doslova revoluce se odehrála v interiéru. Jeho nejviditelnějšími součástmi jsou dva samostatně stojící displeje. Ten za volantem hraje roli digitálního přístrojového štítu, ten nacházející se uprostřed nad úrovní palubní desky je jakýmsi centrálním mozkem vozu. Trochu mi z estetického i praktického hlediska vadilo, že displej za volantem není překryt žádným stínítkem.

Chytré nové ovladače Škody Kodiaq

Naštěstí na zmíněný centrální displej nemusíte sahat vždy, neboť roli ovladače několika funkcí můžou převzít tři otočné knoflíky uprostřed palubky. Asi nejvíce využívaná bude funkce změny teploty klimatizace, úprava hlasitosti audiosystému a přenastavení jízdního módu.

Jelikož se volič převodovky přemístil z centrální konzole na sloupek volantu, může se prostor mezi sedačkami využít k uložení různých věcí. Schránky jsou poměrně objemné, takže si umím představit, že bych tam poskládal třeba i menší nákup, pokud jsem si zrovna zapomněl vzít do obchodu tašky a tam došly jejich papírové. A pokud by se všechno nevešlo sem, lze část odložit i před spolujezdce. Jsou tam totiž dvě uzavíratelné schránky.

close A dalo by se v něm i přespat info Zdroj: Se svolením Škoda Auto zoom_in V kufru by se dalo i přespat

Prémiovou konkurenci Škoda zvolna dohání i v oblasti komfortní výbavy. Proto jsou sedačky vpředu opatřeny nejen atestem od asociace ortopedů, ale zvládají také v létě odvětrat zpocená záda, v zimě vyhřát prokřehlé pozadí a ve všech ročních obdobích masírovat.

Pohodlně, minimálně z hlediska prostoru, se budete cítit rovněž na zadních sedačkách. I za nadprůměrně velkými lidmi sedícími vzadu se podobně urostlí jedinci usadí se značnou prostorovou rezervou před koleny i nad hlavou. Je proto klidně možné zadní lavici o pár centimetrů posunou směrem vpřed a zvětšit tak objemu kufru.

Auto bylo vybaveno i příplatkovou šestou a sedmou sedačkou, které pochopitelně zmenšují objem zavazadlového prostoru. Kupodivu i s nimi může být ale pod podlahou zavazadelníku alespoň dojezdová rezerva.

Jízdní pohodlí až v první řadě

Tato třetí řada je však určena jen pro přepravu malých dětí, případně jako nouzová místa pro krátký převoz obratných menších dospělců. Ta obratnost je zapotřebí, neboť přístup na ně není zrovna snadný.

Plusy:
+Moderní a dostatečná výbava
+ Velký prostor pro cestující a zavazadla
+ Nové multifunkční ovladače
Mínusy:
- Třetí řada jen nouzová
- Vyšší cenovka
- Přístrojový štít bez stínítka

Když jsou tato sedadla vztyčená, pak už lze do kufru umístit jen pár menších cestovních zavazadel. I tak je kapacita v takovém případě větší než u většiny jiných konkurentů.

Kodiaq můžou pohánět zážehové motory, z nichž tou nejslabší je stopadesátikoňová patnátistovka. Naopak nejsilnější bude verze RS, která zatím ještě k dispozici není. Škála dieselových agregátů rovněž začíná na výkonové úrovni 150 koňských sil. Oněch sto devadesát koní v testovaném exempláři je dostatečný počet na svižnou jízdu v plném obsazení a třeba i na tahání přívěsu.

V dlouhodobém průměru by se měl úbytek paliva v nádrži pohybovat mezi cca 6,5 – 7,5 litry.

Kodiaq je určen hlavně na pohodlné cestování. Pokud vjedete rychleji do zatáčky, tak se karosérie nenaklání přespříliš a oblouky vykrouží bez známek přetáčivosti nebo nedotáčivosti. Auto neznejistí ani tehdy, když najedete v zatáčce na výraznější nerovnost. Tu pak překoná s krátkým a nehlučným zhoupnutím.

Základní technická data

Karosérie: sedmimístné SUV

Motory/Spotřeba: Zážehový přeplňovaný čtyřválec 1,5 /150 koní- 5,9-6,6 litru, vznětový přeplňovaný čtyřválec 2,0 / 150 – 193 koní – 5,3 – 6,6 litru, plug-in hybrid 1,5/204 koní – 0,4 litru

Převodovky: sedmistupňová automatická

Vnější rozměry: 4756x 1864x1659 mm

Rozvor: 2789 mm

Zavazadlový prostor: 340/2035 l

Max. rychlost 205-220 km/hod

Zrychlení 7,8-9,6s

Ceny: od 980 000 Kč