VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANNA TIŠNOVSKÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Na zaplacení poplatků za odpad mají Brňané už jen týden. Poslat ho mohou online

Jižní Morava – Už jen týden zbývá Brňanům na to, aby zaplatili poplatek za svoz odpadu. Termíny splatnosti takzvaného poplatku za popelnice se blíží i v dalších jihomoravských městech.

Kacer nebude hájit post regionálního předsedy TOP 09. Neshody ve straně popřel

Brno – Už nebudu kandidovat na předsedu. To oznámil v uplynulých dnech náměstek brněnského primátora Jaroslav Kacer svým spolustraníkům z Top09. Proti informacím, podle kterých za ukončením jeho působení ve funkci předsedy mají být neshody ve straně, se ale důrazně odvolal.

Parkování v Údolní ulici a okolí? Místa jsou, město je nevyužívá, tvrdí kritici

Brno – Plochy k parkování v kritické oblasti kolem Údolní ulice jsou, ale město je nevyužívá, zaznívá kritika opozice po zahájení velké rekonstrukce Údolní ulice a zároveň výměny horkovodů.

Ženu chtěl pohřbít v Líšni, ale nemohl. Rozšíření hřbitova se táhne už tři roky

Brno - Najít místo pro zemřelé v Líšni je pro pozůstalé už několik let složité. Ve staré části hřbitova volná nejsou a rozšíření donedávna čekalo na kolaudaci. Podle správy hřbitovů zde budou místa k pronájmu od června.

Úředníci se stěhují. Kvůli malým prostorům nebo třeba místnosti na hraní

Brno - Hru škatulata hejbejte sehrají v posledních týdnech úředníci a návštěvníci úřadu v Brně-středu. Stěhují se tam totiž jednotlivé odbory. Místo do Dominikánské ulice tak vyřídit potřebná parkovací a vjezdová povolení či přestupky půjdou lidé k Měnínské bráně.

V myslivecké chatě stihl muž ukrást jen solničku. Poté utíkal policistům lesem

Sokolnice /ANKETA/- S kuriózní kořistí utíkal před policisty i policejním psem v úterý ráno zloděj v lese nedaleko Sokolnic. Z myslivecké chaty si odnesl dvaatřicetiletý cizinec jen stolní solničku. Vyrušil ho totiž jeden z myslivců. Překvapený zloděj ho při útěku z místa činu poranil v obličeji, potom se před policisty i psem ukrýval ve křoví.

Nehoda dvou aut a dodávky uzavřela dálnici D1. Dva zraněné vyprošťovali hasiči

Tvarožná – Na tři a půl hodiny uzavřela dálnici D1 nehoda dvou aut a dodávky, která se stala ve středu před druhou hodinou ráno u motorestu Rohlenka nedaleko Tvarožné na Brněnsku. Hasiči museli vyprostit dva zaklíněné lidi, záhcranáři ošetřili celkem čtyři zraněné.

Červený kopec: místní dál bojují, předali petici brněnským zastupitelům

Brno – Četné připomínky, požadavky a petici s dvanácti sty podpisů předložili v úterý znovu vedení Brna lidé z Červeného kopce. Požadují, aby zástupci města řešili situaci s bývalými nájemníky ubytovny v Šámalově ulici, kteří jsou ubytovaní v bývalé léčebně dlouhodobě nemocných. Radní to slíbili.

Kauza Lužánky: Primátor Vokřál navrhuje rozhodčí soud, zastupitelstvo nesouhlasí

Brno – Složité soudní spory a ještě složitější rozhodnutí v kauze pozemků pro fotbalový a hokejový stadion za Lužánkami řešili v úterý brněnští zastupitelé. Shodli se na tom, že vyrovnání s podnikatelem Liborem Procházkou je nutné vyřešit co nejdříve. Jedno z možných a podle brněnského primátora Petra Vokřála rychlých řešení, rozhodčí soud, však neschválili. Městu navíc hrozí s Procházkou další soudní spor.

Rajhradská školka nabídne o 28 míst víc. Díky dalšímu modulu za 11 milionů

Rajhrad - O osmadvacet dětí víc půjde zanedlouho do rajhradské školky. Rozšíří ji další modul, ve kterém vznikne nová třída.

Jádra v obecních bytech jsou stará. Radnice jich letos opraví stovky

Brno - Vybrat si barvu kachlíčků dle libosti, rozhodnout se, zda vanu nahradí sprchovým koutem, a přizpůsobit si kuchyň podle svých požadavků mohou i letos Brňané ze stovek obecních bytů v různých městských částech. V teplém počasí totiž stavební firmy pokračují s rekonstrukcemi panelových domů, jejichž součástí jsou často výměny bytových jader. Nájemníci se ale musí připravit třeba na několik dnů bez koupelny.

Nájemníci se z ubytovny v Šámalově do Železniční ulice přestěhují až za týden

Brno – Ačkoli měli všichni nájemníci končící ubytovnu v Šámalově ulici opustit do pátku, do městské ubytovny v Železniční ulici se přestěhují až za týden. I stěhování druhé části nájemníků do krizového dočasného bydlení vyvolává obavy u místních. Podepisují petici, kterou chtějí příští týden předat radním.

Chlapec poděkoval záchranářům. Košem plným pochutin

Brno /FOTOGALERIE/- Za pomoc v tíživé chvíli přišel v pátek osobně poděkovat brněnským záchranářům chlapec v doprovodu maminky. Svým zachráncům předal koš s cukrovinkami. Podobná sladká poděkování dostali záchranáři od pacientů i v minulých měsících, ve středu poděkování v podobě dortu dostali i jihomoravští hasiči.

Nápady pro lepší město: hřiště pro malé i velké či nádrž na vodu

Brno – Hřiště pro sport a pro děti, veřejná dílna nebo rezervoár na vodu na Červeném kopci. I letos mohou vylepšovat město Brňané, kteří se zapojí do projektu participativního rozpočtu Dáme na vás. Do konce přihlašování už jim zbývá jen dvacet dnů. Na projekt ve druhém ročníku získají až tři miliony korun. Celkem město rozdá třicet milionů korun.

Dřív tam kolony nebyly. Teď stojíme až za Farinku, stěžují si řidiči na semafory

Brno /VIDEO/ - Bezpečněji, ale pomaleji. Křižovatka Staré dálnice, Kohoutovické a Žebětínské ulice i půl roku po spuštění nových semaforů dál trápí řidiče. Mnozí si stěžují, že se v kolonách před semaforem pravidelně zdrží i na patnáct minut.

Do Majálesového průvodu vyjedou i kapely. Na alegorických vozech

Brno /TIPY NA VÍKEND/ – Hudba, tanec a květiny o víkendu po roce ovládnou brněnské ulice. Desítky tisíc lidí, především studentů, se chystají na sobotní Majáles. Připravené jsou pro ně dvě desítky kapel i program jednotlivých univerzit.

Na Staré dálnici hořel autobus. Škoda je dvě stě tisíc korun

Brno /FOTOGALERIE/ - V plamenech se náhle ve čtvrtek krátce po půl páté ocitl autobus expresní linky E50 na Staré dálnici. Dvě desítky cestujících z něj stihly vystoupit ještě před příjezdem hasičů. Nikdo z nich se nezranil, škoda na voze dosahuje dvou set tisíc korun.

Vyskočil z kancelářské budovy, pád nepřežil. Pravděpodobně šlo o sebevraha

Brno - Ukončit svůj život skokem z jedné z několikapatrových kancelářských budov ve Spielberk office centru v Brně se patrně rozhodl ve čtvrtek odpoledne mladý muž. Záchranáři už mu nemohli pomoci. Případem se zabývají policisté.

Z ubytovny na Červený kopec? Proti byla stovka protestujících, tisícovka podpisů

Brno – Přibližně stovka protestujících na středečním zastupitelstvu Brna-středu a 993 podpisů na petici. To je reakce lidí z Červeného kopce na stěhování nájemníků z ubytovny v Šámalově ulici do bývalé budovy léčebny dlouhodobě nemocných.

Oslavenec rozkvetl. Pod chobot mamuta se přišli návštěvníci políbit

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/– Stovky lidí přišly v úterý popřát brněnskému mamutovi. Moravské zemské muzeum totiž oslavilo devadesát let od vzniku jeho expozice. Návštěvníci tak měli možnost prozkoumat pavilon Anthropos i třeba útroby mamuta. Oslavy si užily děti, které si před budovou vyzkoušely například rozdělávání ohně nebo pravěký lov oštěpem.

Pes pokousal důchodce. Jeho majitel odvezl zraněného muže do nemocnice

Brno - Z předzahrádky vyběhl pes, neváhal a zaútočil na předloktí kolemjdoucího důchodce. Sedmaosmdesátiletý muž proto o víkendu incident, který se stal v Brně-jihu, nahlásil strážníkům. Ti zjistili, že pes muže pokousal už před několika hodinami a majitel agresivního středně velkého psa už napadeného důchodce odvezl do nemocnice. Zaplatil za něj také poplatek za pohotovostní ošetření.

Chovatelé budou volat další jméno začínající na A. V zoo pokřitili margaye

Brno - Pruhovaný sameček s velkýma kočičíma očima už má jméno. Další přírůstek do chovu velkých koček pokřtili v úterý chovatelé, návštěvníci a zástupci brněnské zoologické zahrady. Mládě ohroženého margaye dostalo jméno Arcadio.

Pálení čarodějnic letos zaměstnalo místo hasičů strážníky. Naháněli prasata

Brno - Pálení čarodějnic bylo letos v Brně klidné. Hasiči nemuseli vyjíždět k žádnému požáru. Netradiční zážitek si ale odnesli účastníci oslav u penzionu v brněnském Žebětíně. Společně s dětmi se tam v pondělí rozhodla oslavit filipojakubskou noc dvě prasata. Odchytit je museli přivolaní strážníci.

Červené karafiáty a třešně na klopě. Svátek práce oslavili komunisté tradičně

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ - S háčkovanými třešněmi připnutými na klopě saka či na límci červené košile oslavili v úterý Svátek práce brněnští komunisté. Sešli se již tradičně na Moravském náměstí, kde si poslechli hudební vystoupení a slavnostní projevy. Komunisté především apelovali na účastníky akce, aby volili v letošních komunálních volbách.

Nejvíc odtahů při blokovém čištění? V Laštůvkově ulici a třídě Kapitána Jaroše

Brno /ANKETA/ – Zapomněli, spletli si datum, nebo spoléhali, že zrovna jejich auto čisticí vozy objedou. Přes osm set řidičů se proto muselo vydat až do Černovic nebo Slatiny na odstavná parkoviště, kam technici jejich špatně zaparkovaná auta odvezli. Za nepříjemný výlet navíc neukáznění řidiči zaplatí téměř dva tisíce korun. Další platili i za zahájené odtahy nebo další přestupky.

V týdnu se vrátí voda do Parnasu. Na náměstí Svobody zůstane Velká kašna suchá

Brno – Jako oázy v rozpáleném betonu působí fontány, sochy s vodními prvky či kašny v brněnských parcích a na náměstích. Například už funguje kašna před Janáčkovým divadlem, tryskají i jiné. Další správci zprovozní příští týden. Nejdříve je musí vyčistit a zkontrolovat.

Panda Pandora z brněnské zoo podlehla rakovině

Brno - Smutnou zprávu museli v pátek oznámit chovatelé z brněnské zoo. Samička pandy červené Pandora podlehla agresivní formě rakoviny. Ve výběhu tak zatím zůstává osamocený sameček Huan. Zástupci zoo doufají, že k němu v brzké době získají jinou samičku do chovného páru.

Židlochovice plné židlí. Výstava připomíná přezdívku a oslavuje vznik republiky

Židlochovice - Na chodníku, na stěně nebo ve vysoké trávě narazí lidé na náhodných místech v Židlochovicích na Brněnsku na židle. Ačkoli tyto kusy nábytku na první pohled vypadají jako běžné vybavení domácnosti, jsou součástí výstavy Mě100 židlí, kterou se rozhodli zástupci Židlochovic uspořádat jako součást oslav stého výročí založení Československa. Výstava také odkazuje na přezdívku Židle, kterou Moravané město zkráceně označují.

Opraví i desítky let staré toalety. Milionové investice do poliklinik pokračují

Brno - Ve třech velkých brněnských poliklinikách si dál budou podávat dveře lékaři a pacienti se stavebními dělníky. I letos na poliklinice v Zahradníkově ulici, v Horníkově ulici v Líšni a na Halasově náměstí v Lesné pokračují velké opravy. Po nich se ale pacienti dočkají přívětivějšího prostředí nebo opravených toalet.

Úleva židenickým řidičům. V Taussigově ulici získali nová parkovací místa

Brno - Řidiči, kteří parkují v okolí Taussigovy ulice v Židenicích, zanedlouho budou mít větší šanci zaparkovat legálně. Nezpevněnou plochu, na níž parkovali dříve, totiž nahradilo čtrnáct nových parkovacích míst. Lidé z okolních domů na něm najdou také kontejnery na tříděný odpad.

Příležitost jsem v Americe dostal i díky hokeji, říká městský architekt Sedláček

Brno /ROZHOVOR/ – Pracoval a měnil podobu světových velkoměst, v Los Angeles u toho hrál hokej. Přesto se vrátil do rodného Brna a už dva roky s týmem odborníků usiluje o to, jak ho měnit k lepšímu. Za Lužánkami, kde s hokejem začínal, si ale znovu zahrát netouží. „Dostat se na stadion bylo vždycky obtížné, špatně se tam chodilo,“ vzpomíná brněnský městský architekt Michal Sedláček.

V rebešovickém rybníku uhynulo padesát ryb. Hasiči odebrali vzorky vody

Rebešovice - Padesát mrtvých ryb našli v úterý večer místní v rebešovickém rybníku. Hasiči, které k případu přivolali, zatím zjišťují, proč ryby uhynuly. Podle nich se jedná o opakovaný úhyn na stejném místě.

Ninja park nabídne sportovní vyžití. Využijí ho fotbalisté či dobrovolní hasiči

Žatčany - Míčové hry, ale třeba i hasičský sport mají nyní v Žatčanech na Brněnsku nové zázemí. Volejbalovým turnajem tam o víkendu slavnostně otevřeli dokončená sportoviště.

Co postavit ve vnitroblocích? Hřiště i zeleň. Na úpravy přispěje město

Brno - Hřiště, stromy a záhonky nebo třeba prostor na grilování. O takové úpravy městského prostoru mezi bytovými domy mohou požádat jejich obyvatelé. Brněnský magistrát jim na ně přispěje až sto tisíc korun.

Brněnská nábřeží ožijí. Starou Ponávku u tepláren zpřístupní lidem už příští rok

Brno - Příští rok upraví dělníci břeh Staré Ponávky. Lepšího přístupu se lidé dočkají v dalších letech i na dalších nábřežích ve městě.

AKTUALIZOVÁNO

V Oslavanech hořel třetí den po sobě les, zasahoval i vrtulník s bambivakem

Oslavany /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Třikrát za poslední tři dny vyjeli jihomoravští hasiči k hořícímu lesu v Oslavanech na Brněnsku. Naposledy ve čtvrtek v poledne, požár vypukl ve stejné lokalitě jako den předtím. Hašení trvalo dvě a půl hodiny. Podle hasičů stojí za požáry žhář.

Zelný trh oblékne modrou a bílou. Lidé budou znovu fandit Kometě při promítání

Brno /FOTOGALERIE/ – Držet palce, pořádně fandit a slavit góly budou opět po roce na Zelném trhu fanoušci brněnské Komety. Právě tam totiž pro ně organizátoři připraví i letos promítání finálových zápasů hokejové extraligy. Přestávky navíc zpestří soutěže.

AKTUALIZOVÁNO

V Bílovicích nad Svitavou shořela chata, škoda je milion korun

Bílovice nad Svitavou /FOTOGALERIE/ - K požáru chaty v Lesní ulici v Bílovicích nad Svitavou vyjeli hasiči ve středu krátce před desátou hodinou dopoledne. Oheň hasilo dvanáct jednotek včetně dobrovolných hasičů z okolních obcí. Záchranáři převezli do nemocnice zraněnou ženu.

Z domu si zloděj odnesl drahé hodinky i kabelku s hotovostí v různých měnách

Brno - Lup za třistapadesát tisíc korun si odnesl zatím neznámý zloděj z jednoho domu v České nedaleko Brna. Po důkladném prohledání celého objektu našel dvoje značkové hodinky a notebook. Ze skříně potom vytáhl dámskou kabelku s penězi v různých světových měnách.

Jízda na kole po Brně? Situace se lepší, ale pomalu

Brno /INFOGRAFIKA, ANKETA/ – S velkými nesnázemi se setkávají cyklisté v brněnské Botanické ulici. Tamní cyklostezka totiž vede po chodníku a na silnici mají zakázáno sjíždět. Odbočovat do okolních ulic je proto pro ně skoro nemožné. Řešit situaci chtějí letos radní Brna-středu. V Brně i přesto zůstávají desítky problematických míst. Majitelé kol si stěžují, že je město upravuje pomalu.

Nové byty pod Kamenným vrchem? Část místních volá po referendu

Brno – S otázkami na dopravu, počet parkovacích míst nebo s obavami o zachování chráněné oblasti, v níž rostou koniklece, přišli ve čtvrtek lidé z Nového Lískovce na výstavu projektu plánované bytové výstavby pod Kamenným vrchem, o které již Brněnský deník Rovnost informoval. Část místních je proti záměru města. Vyžadují proto, aby o stavbě rozhodli Novolískovečtí v referendu.

Důchodkyně skončila v Křenové ulici pod tramvají. Policie hledá svědky nehody

Brno - Patrně upadla a poté skončila pod tramvají. Devětasedmdesátiletá žena se při nehodě zranila a skončila v nemocnici. Svědky nehody, která se stala minulý týden v úterý v Křenové ulici, teď hledají policisté.

Sprejer při útěku spadl z železničního náspu. Hrozí mu vězení i pokuta

Brno /FOTOGALERIE/ – Své dílo nestihl dokončit sprejer, který na velikonoční pondělí v brněnské ulici Kociánka maloval po zdi tunelu pod železniční tratí. Vyrušili ho policisté, před nimiž se dal na útěk. Ti ho ale poté, co spadl ze svahu, chytili. Hrozí mu rok za mřížemi i pokuta za vstup do kolejiště.

Rozblácenou zkratku pod Obvodovou ulicí čeká úprava. Bystrc chce rekreační zónu

Brno – Rozblácená a špatně schůdná byla po zimě stezka přes louku z vedoucí z bystrcké Heyrovského ulice tunelem pod Obvodovou ulicí k řece Svratce. Navíc po ní jezdí i auta. Vedení městské části to chce změnit. Vzniknout tam v budoucnu může i rekreační zóna.

Údržba zeleně kosí i stromy. Za pokácené vysadíme nové, slibují městské části

Brno – Tam, kde byly nedávno husté keře i větve zasahující i do chodníků, je dnes prázdno. V parcích i na sídlištích totiž začala údržba zeleně. Pracují na ní zaměstnanci Veřejné zeleně, v těch částech města, kde zeleň revitalizují, i odborné firmy. Místní úbytek vzrostlých stromů trápí. Vedení městských částí ale slibuje, že pokácené stromy nahradí vysazením nových.

Zakletá dálnice D1 u Ostrovačic: už čtyři vážné nehody za necelé dva dny

Brněnsko - Z dálnice D1 se stává parkoviště. Kvůli nehodám, které vznikají hlavně okolo 180. kilometru, stojí auta v kolonách v obou směrech.

Dopravní podnik láká nové zaměstnance na stotisícový příspěvek

Brno – Brněnský dopravní podnik láká nové zaměstnance za volanty trolejbusů, autobusů i do kabin tramvají na plat až do třiceti tisíc korun nebo zvýhodněné šalinkarty pro celou rodinu. Nově jim nabídne také náborový příspěvek ve výši až sto tisíc korun. Motivační příspěvek získají nastupující zaměstnanci od prvního dubna.

Přesun řečkovické pošty: Cesta na novou pobočku se nám prodlouží, bojí se lidé

Brno /ANKETA/ – Doufají, že dlouhé fronty na dopisy skončí. Zároveň se ale lidé bojí, že se jim cesta na poštu sloužící pěti městským částem prodlouží. O přesunu řečkovické pobočky, která obsluhuje i okolní městské části, za konečnou tramvaje číslo jedna diskutovali minulý týden architekti s lidmi.

AKTUALIZOVÁNO

Výmoly na silnicích? Po zimě ve dvou stech ulicích

Brno /INFOGRAFIKA/ – S očekávaným oteplením a jarním počasím vyrážejí do brněnských ulic znovu i silničáři. Už v následujících týdnech se pustí do oprav výmolů a poškozených povrchů silnic. Na seznamu takových závad mají asi dvě stovky. A další přibudou, nahlásit je mohou lidé i přes internet.

Zemřel autor Janáčkova divadla, Ronda a dalších. Ivanu Rullerovi bylo 91 let

Brno – Sledoval, jak se mění jeho rodné město, k mnoha jeho proměnám přispěl svými stavbami. Zemřel brněnský architekt Ivan Ruller. Byl autorem významných brněnských staveb jako je Janáčkovo divadlo, hala Rondo nebo pavilon E brněnského výstaviště. Spolupracoval s dalšími významnými architekty, jako byl Bohuslav Fuchs nebo Bedřich Rozehnal. Ve své práci neustával ani poté, co oslavil devadesáté narozeniny.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT