VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANNA TIŠNOVSKÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Místo zábrdovických lázní sídlo úředníků? Rozhodující slovo mají památkáři

Brno - Před téměř sto lety sloužily k základní hygieně, v budoucnu v nich mohou sídlit i úředníci. Zástupci brněnských Židenic znovu otevírají plány na přestavbu městských lázní v Zábrdovicích. Rozhodující slovo v přípravě rekonstrukce budou mít památkáři.

Nová zástavba v Líšni se stovkami bytů: Máme málo informací, vadí lidem v okolí

Brno – Tři bytové a pětadvacet rodinných domů mají vzniknout mezi Novolíšeňskou a Podbělovou ulicí v Líšni. Části místních z okolí vadí, že mají o projektu málo informací.

Stavební skvosty jižní Moravy posledních 100 let: vily, divadla, ale i sídliště

Brno – Krásné, monumentální i třeba významné svou funkcí. Takové charakteristiky spojují desítky budov, domů, vil a dalších objektů, které patří k exponátům nové brněnské výstavy Stavby století republiky 1918-2018.

Sesuv skály zasypal v Pisárkách lešení. Dělník skončil v nemocnici

Brno - Kameny se ve středu odpoledne uvolnily ze skály v brněnských Pisárkách. Při sesuvu s sebou vzaly i lešení, na kterém zrovna pracoval mladý muž. Zraněný dělník skončil v nemocnici.

Zaseli, možná ale nesklidí. Do motorů kombajnů jim někdo nasypal písek

Brněnsko - Obilí v okolí Tvarožné na Brněnsku pomalu zlátne a dozrává, nicméně stroje, které by je sklidily, zatím stojí. Jsou totiž poškozené poté, co do motorů někdo nasypal písek. Jak moc jsou stroje poničené, zjistili zemědělci, až když začali stroje připravovat na novou sezonu.

Mladší drogy vyráběl, starší prodával. Prvního policie dopadla při sečení trávy

Brněnsko - Počkal, až odejdou spolubydlící do práce, potom začal s vařením. Hotové drogy potom předal o rok staršímu kumpánovi a ten je prodal. Takto si na Pohořelicku a Židlochovicku přivydělávali dva mladíci. Devětadvacetiletého výrobce a třicetiletého prodejce pervitinu v poslední květnový den dopadli kriminalisté.

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda čtyř kamionů a auta blokovala přes tři a půl hodiny dálnici D1

Brno - Nehoda pěti vozidel ve směru na Brno zastavila ve středu dopoledne provoz na dálnici D1 u brněnských Bosonoh. Ve zúžení se tam srazily čtyři kamiony s osobním autem. Nikdo se při nehodě nezranil, provoz byl na místě omezený téměř celé dopoledne.

AKTUALIZOVÁNO

Zborcená kaplička je provizorně podepřená. O jejím osudu rozhodne statik

Zastávka – Bortící se kapli v Zastávce na Brněnsku vyjeli v úterý o půl páté odpoledne zachránit jihomoravští hasiči. Se stabilizací budovy musela pomoct i soukromá firma. Na místě pracovali do noci. O dalším osudu budovy rozhodne podrobnější posudek statika.

Dopravní kolaps u letiště odvrátili. Díky provizorní silnici

Brno /MAPA/ – Dlouhému čekání na semaforech, které hrozilo v rozkopané Evropské ulici u brněnského letiště v brněnských Tuřanech, má předejít provizorní cesta. Pro cestující ji zřídilo vedení letiště společně s Jihomoravským krajem.

Opilec vystavoval své přirození. U rozdrojovického úřadu a v pravé poledne

Rozdrojovice - Se staženými kalhotami odpočíval na lavičce nedaleko obecního úřadu v Rozdrojovicích sedmašedesátiletý muž. V pravé poledne ho patrně zmohl alkohol. Protože odmítal skrýt obnažené intimní partie a prokázat svou totožnost, museli ho policisté odvézt na záchytku. Nadýchal skoro čtyři promile.

Haló, haló? Z Brna a okolí zmizí další telefonní budky

Brno /ANKETA/ - S vybitým mobilním telefonem v kapse a obavami o to, že nestihne domluvenou schůzku, hledal před několika týdny v centru města záchranu Brňan Michal Pánek. I když jej už léta nepoužil, tentokrát ho zachránil telefonní automat. „Naštěstí jsem u sebe měl vizitku s číslem toho, s kým jsem se měl setkat. Stačilo mi pár mincí a zažehnal jsem velký problém,“ popsal zkušenost Pánek. Vyřešit podobnou situaci bude v budoucnu patrně obtížnější. Z ulic totiž zmizí až pětina telefonních budek.

Kontroverzní hra Naše násilí a vaše násilí spustila smršť trestních oznámení

Brno - Kontroverzní představení Naše násilí a vaše násilí, které minulou sobotu dvakrát přerušily protesty, spustilo lavinu trestních oznámení. V pondělí členové hnutí Slušní lidé podali trestní oznámení na autora hry Olivera Frljiče, ředitele festivalu Divadelní svět a brněnského národního divadla Martina Glassera a na skupinu herců. Další trestní oznámení podali advokát Zdeněk Koudelka i senátorka Eliška Wagnerová.

ANO v Bystrci opouštějí členové. Normální vývoj mladých uskupení, tvrdí Vokřál

Brno – Odchod členů z hnutí ANO otřásl minulý týden bystrckým zastupitelstvem. Podle hnutí ANO i vedení radnice rozpad koalice nehrozí.

AKTUALIZOVÁNO

Definitivně potvrzeno. Stavba VMO v Žabovřeské ulici začne v polovině prázdnin

Brno /VIZUALIZACE, MAPA/ – Po mnoha letech nastal čas. Žabovřeskou začneme stavět na přelomu července a srpna, potvrdil v pondělí náměstek brněnského primátora Richard Mrázek. Představitelé Ředitelství silnic a dálnic už vybrali zhotovitele. První etapa důležité dopravní stavby potrvá téměř dva roky.

Souboj žlutých proti zeleným. RegioJet poslal FlixBusu předžalobní výzvu

Brno - Souboj o cestující se z autobusových nádraží a silnic přesouvá. Pravděpodobně k soudu. Zástupci společnosti RegioJet doručili v pondělí předžalobní výzvu společnosti FlixBus. Důvodem jsou podnákladové ceny. Podle RegioJetu Flixbus i devět měsíců po vstupu na český trh jezdí za ceny, které pokryjí jen lehce přes polovinu nákladů na cestu.

Bezpečnější a klidnější ulice. Zón, kde řidiči projedou jen třicítkou, přibývá

Brno - Místo vytížené silnice někdy připomínající i závodní dráhu poklidná a bezpečná ulice. Zóny s omezenou rychlostí na třicet kilometrů v hodině v Brně přibývají. V budoucnu mohou pomoci i snížit počet vážných nehod.

Na zaplacení poplatků za odpad mají Brňané už jen týden. Poslat ho mohou online

Jižní Morava – Už jen týden zbývá Brňanům na to, aby zaplatili poplatek za svoz odpadu. Termíny splatnosti takzvaného poplatku za popelnice se blíží i v dalších jihomoravských městech.

Kacer nebude hájit post regionálního předsedy TOP 09. Neshody ve straně popřel

Brno – Už nebudu kandidovat na předsedu. To oznámil v uplynulých dnech náměstek brněnského primátora Jaroslav Kacer svým spolustraníkům z Top09. Proti informacím, podle kterých za ukončením jeho působení ve funkci předsedy mají být neshody ve straně, se ale důrazně odvolal.

Parkování v Údolní ulici a okolí? Místa jsou, město je nevyužívá, tvrdí kritici

Brno – Plochy k parkování v kritické oblasti kolem Údolní ulice jsou, ale město je nevyužívá, zaznívá kritika opozice po zahájení velké rekonstrukce Údolní ulice a zároveň výměny horkovodů.

Ženu chtěl pohřbít v Líšni, ale nemohl. Rozšíření hřbitova se táhne už tři roky

Brno - Najít místo pro zemřelé v Líšni je pro pozůstalé už několik let složité. Ve staré části hřbitova volná nejsou a rozšíření donedávna čekalo na kolaudaci. Podle správy hřbitovů zde budou místa k pronájmu od června.

Úředníci se stěhují. Kvůli malým prostorům nebo třeba místnosti na hraní

Brno - Hru škatulata hejbejte sehrají v posledních týdnech úředníci a návštěvníci úřadu v Brně-středu. Stěhují se tam totiž jednotlivé odbory. Místo do Dominikánské ulice tak vyřídit potřebná parkovací a vjezdová povolení či přestupky půjdou lidé k Měnínské bráně.

V myslivecké chatě stihl muž ukrást jen solničku. Poté utíkal policistům lesem

Sokolnice /ANKETA/- S kuriózní kořistí utíkal před policisty i policejním psem v úterý ráno zloděj v lese nedaleko Sokolnic. Z myslivecké chaty si odnesl dvaatřicetiletý cizinec jen stolní solničku. Vyrušil ho totiž jeden z myslivců. Překvapený zloděj ho při útěku z místa činu poranil v obličeji, potom se před policisty i psem ukrýval ve křoví.

Nehoda dvou aut a dodávky uzavřela dálnici D1. Dva zraněné vyprošťovali hasiči

Tvarožná – Na tři a půl hodiny uzavřela dálnici D1 nehoda dvou aut a dodávky, která se stala ve středu před druhou hodinou ráno u motorestu Rohlenka nedaleko Tvarožné na Brněnsku. Hasiči museli vyprostit dva zaklíněné lidi, záhcranáři ošetřili celkem čtyři zraněné.

Červený kopec: místní dál bojují, předali petici brněnským zastupitelům

Brno – Četné připomínky, požadavky a petici s dvanácti sty podpisů předložili v úterý znovu vedení Brna lidé z Červeného kopce. Požadují, aby zástupci města řešili situaci s bývalými nájemníky ubytovny v Šámalově ulici, kteří jsou ubytovaní v bývalé léčebně dlouhodobě nemocných. Radní to slíbili.

Kauza Lužánky: Primátor Vokřál navrhuje rozhodčí soud, zastupitelstvo nesouhlasí

Brno – Složité soudní spory a ještě složitější rozhodnutí v kauze pozemků pro fotbalový a hokejový stadion za Lužánkami řešili v úterý brněnští zastupitelé. Shodli se na tom, že vyrovnání s podnikatelem Liborem Procházkou je nutné vyřešit co nejdříve. Jedno z možných a podle brněnského primátora Petra Vokřála rychlých řešení, rozhodčí soud, však neschválili. Městu navíc hrozí s Procházkou další soudní spor.

Rajhradská školka nabídne o 28 míst víc. Díky dalšímu modulu za 11 milionů

Rajhrad - O osmadvacet dětí víc půjde zanedlouho do rajhradské školky. Rozšíří ji další modul, ve kterém vznikne nová třída.

Jádra v obecních bytech jsou stará. Radnice jich letos opraví stovky

Brno - Vybrat si barvu kachlíčků dle libosti, rozhodnout se, zda vanu nahradí sprchovým koutem, a přizpůsobit si kuchyň podle svých požadavků mohou i letos Brňané ze stovek obecních bytů v různých městských částech. V teplém počasí totiž stavební firmy pokračují s rekonstrukcemi panelových domů, jejichž součástí jsou často výměny bytových jader. Nájemníci se ale musí připravit třeba na několik dnů bez koupelny.

Nájemníci se z ubytovny v Šámalově do Železniční ulice přestěhují až za týden

Brno – Ačkoli měli všichni nájemníci končící ubytovnu v Šámalově ulici opustit do pátku, do městské ubytovny v Železniční ulici se přestěhují až za týden. I stěhování druhé části nájemníků do krizového dočasného bydlení vyvolává obavy u místních. Podepisují petici, kterou chtějí příští týden předat radním.

Chlapec poděkoval záchranářům. Košem plným pochutin

Brno /FOTOGALERIE/- Za pomoc v tíživé chvíli přišel v pátek osobně poděkovat brněnským záchranářům chlapec v doprovodu maminky. Svým zachráncům předal koš s cukrovinkami. Podobná sladká poděkování dostali záchranáři od pacientů i v minulých měsících, ve středu poděkování v podobě dortu dostali i jihomoravští hasiči.

Nápady pro lepší město: hřiště pro malé i velké či nádrž na vodu

Brno – Hřiště pro sport a pro děti, veřejná dílna nebo rezervoár na vodu na Červeném kopci. I letos mohou vylepšovat město Brňané, kteří se zapojí do projektu participativního rozpočtu Dáme na vás. Do konce přihlašování už jim zbývá jen dvacet dnů. Na projekt ve druhém ročníku získají až tři miliony korun. Celkem město rozdá třicet milionů korun.

Dřív tam kolony nebyly. Teď stojíme až za Farinku, stěžují si řidiči na semafory

Brno /VIDEO/ - Bezpečněji, ale pomaleji. Křižovatka Staré dálnice, Kohoutovické a Žebětínské ulice i půl roku po spuštění nových semaforů dál trápí řidiče. Mnozí si stěžují, že se v kolonách před semaforem pravidelně zdrží i na patnáct minut.

Do Majálesového průvodu vyjedou i kapely. Na alegorických vozech

Brno /TIPY NA VÍKEND/ – Hudba, tanec a květiny o víkendu po roce ovládnou brněnské ulice. Desítky tisíc lidí, především studentů, se chystají na sobotní Majáles. Připravené jsou pro ně dvě desítky kapel i program jednotlivých univerzit.

Na Staré dálnici hořel autobus. Škoda je dvě stě tisíc korun

Brno /FOTOGALERIE/ - V plamenech se náhle ve čtvrtek krátce po půl páté ocitl autobus expresní linky E50 na Staré dálnici. Dvě desítky cestujících z něj stihly vystoupit ještě před příjezdem hasičů. Nikdo z nich se nezranil, škoda na voze dosahuje dvou set tisíc korun.

Vyskočil z kancelářské budovy, pád nepřežil. Pravděpodobně šlo o sebevraha

Brno - Ukončit svůj život skokem z jedné z několikapatrových kancelářských budov ve Spielberk office centru v Brně se patrně rozhodl ve čtvrtek odpoledne mladý muž. Záchranáři už mu nemohli pomoci. Případem se zabývají policisté.

Z ubytovny na Červený kopec? Proti byla stovka protestujících, tisícovka podpisů

Brno – Přibližně stovka protestujících na středečním zastupitelstvu Brna-středu a 993 podpisů na petici. To je reakce lidí z Červeného kopce na stěhování nájemníků z ubytovny v Šámalově ulici do bývalé budovy léčebny dlouhodobě nemocných.

Oslavenec rozkvetl. Pod chobot mamuta se přišli návštěvníci políbit

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/– Stovky lidí přišly v úterý popřát brněnskému mamutovi. Moravské zemské muzeum totiž oslavilo devadesát let od vzniku jeho expozice. Návštěvníci tak měli možnost prozkoumat pavilon Anthropos i třeba útroby mamuta. Oslavy si užily děti, které si před budovou vyzkoušely například rozdělávání ohně nebo pravěký lov oštěpem.

Pes pokousal důchodce. Jeho majitel odvezl zraněného muže do nemocnice

Brno - Z předzahrádky vyběhl pes, neváhal a zaútočil na předloktí kolemjdoucího důchodce. Sedmaosmdesátiletý muž proto o víkendu incident, který se stal v Brně-jihu, nahlásil strážníkům. Ti zjistili, že pes muže pokousal už před několika hodinami a majitel agresivního středně velkého psa už napadeného důchodce odvezl do nemocnice. Zaplatil za něj také poplatek za pohotovostní ošetření.

Chovatelé budou volat další jméno začínající na A. V zoo pokřitili margaye

Brno - Pruhovaný sameček s velkýma kočičíma očima už má jméno. Další přírůstek do chovu velkých koček pokřtili v úterý chovatelé, návštěvníci a zástupci brněnské zoologické zahrady. Mládě ohroženého margaye dostalo jméno Arcadio.

Pálení čarodějnic letos zaměstnalo místo hasičů strážníky. Naháněli prasata

Brno - Pálení čarodějnic bylo letos v Brně klidné. Hasiči nemuseli vyjíždět k žádnému požáru. Netradiční zážitek si ale odnesli účastníci oslav u penzionu v brněnském Žebětíně. Společně s dětmi se tam v pondělí rozhodla oslavit filipojakubskou noc dvě prasata. Odchytit je museli přivolaní strážníci.

Červené karafiáty a třešně na klopě. Svátek práce oslavili komunisté tradičně

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ - S háčkovanými třešněmi připnutými na klopě saka či na límci červené košile oslavili v úterý Svátek práce brněnští komunisté. Sešli se již tradičně na Moravském náměstí, kde si poslechli hudební vystoupení a slavnostní projevy. Komunisté především apelovali na účastníky akce, aby volili v letošních komunálních volbách.

Nejvíc odtahů při blokovém čištění? V Laštůvkově ulici a třídě Kapitána Jaroše

Brno /ANKETA/ – Zapomněli, spletli si datum, nebo spoléhali, že zrovna jejich auto čisticí vozy objedou. Přes osm set řidičů se proto muselo vydat až do Černovic nebo Slatiny na odstavná parkoviště, kam technici jejich špatně zaparkovaná auta odvezli. Za nepříjemný výlet navíc neukáznění řidiči zaplatí téměř dva tisíce korun. Další platili i za zahájené odtahy nebo další přestupky.

V týdnu se vrátí voda do Parnasu. Na náměstí Svobody zůstane Velká kašna suchá

Brno – Jako oázy v rozpáleném betonu působí fontány, sochy s vodními prvky či kašny v brněnských parcích a na náměstích. Například už funguje kašna před Janáčkovým divadlem, tryskají i jiné. Další správci zprovozní příští týden. Nejdříve je musí vyčistit a zkontrolovat.

Panda Pandora z brněnské zoo podlehla rakovině

Brno - Smutnou zprávu museli v pátek oznámit chovatelé z brněnské zoo. Samička pandy červené Pandora podlehla agresivní formě rakoviny. Ve výběhu tak zatím zůstává osamocený sameček Huan. Zástupci zoo doufají, že k němu v brzké době získají jinou samičku do chovného páru.

Mistři oslaví titul na Zelném trhu. Přijedou vlastním expresem

Brno /TIPY NA VÍKEND/– Nikoli raketou na Mars, ale vlastním modrobílým expresem na kolejích a za znění chorálů dorazí hokejisté brněnské Komety na Zelný trh. Společně s fanoušky oslaví rekordní třináctý mistrovský titul. Mistři začnou slavit ve tři hodiny odpoledne. Na koncerty, soutěže a pivo za symbolickou cenu se mohou fanoušci těšit už od jedné odpoledne.

Židlochovice plné židlí. Výstava připomíná přezdívku a oslavuje vznik republiky

Židlochovice - Na chodníku, na stěně nebo ve vysoké trávě narazí lidé na náhodných místech v Židlochovicích na Brněnsku na židle. Ačkoli tyto kusy nábytku na první pohled vypadají jako běžné vybavení domácnosti, jsou součástí výstavy Mě100 židlí, kterou se rozhodli zástupci Židlochovic uspořádat jako součást oslav stého výročí založení Československa. Výstava také odkazuje na přezdívku Židle, kterou Moravané město zkráceně označují.

Opraví i desítky let staré toalety. Milionové investice do poliklinik pokračují

Brno - Ve třech velkých brněnských poliklinikách si dál budou podávat dveře lékaři a pacienti se stavebními dělníky. I letos na poliklinice v Zahradníkově ulici, v Horníkově ulici v Líšni a na Halasově náměstí v Lesné pokračují velké opravy. Po nich se ale pacienti dočkají přívětivějšího prostředí nebo opravených toalet.

Úleva židenickým řidičům. V Taussigově ulici získali nová parkovací místa

Brno - Řidiči, kteří parkují v okolí Taussigovy ulice v Židenicích, zanedlouho budou mít větší šanci zaparkovat legálně. Nezpevněnou plochu, na níž parkovali dříve, totiž nahradilo čtrnáct nových parkovacích míst. Lidé z okolních domů na něm najdou také kontejnery na tříděný odpad.

Příležitost jsem v Americe dostal i díky hokeji, říká městský architekt Sedláček

Brno /ROZHOVOR/ – Pracoval a měnil podobu světových velkoměst, v Los Angeles u toho hrál hokej. Přesto se vrátil do rodného Brna a už dva roky s týmem odborníků usiluje o to, jak ho měnit k lepšímu. Za Lužánkami, kde s hokejem začínal, si ale znovu zahrát netouží. „Dostat se na stadion bylo vždycky obtížné, špatně se tam chodilo,“ vzpomíná brněnský městský architekt Michal Sedláček.

V rebešovickém rybníku uhynulo padesát ryb. Hasiči odebrali vzorky vody

Rebešovice - Padesát mrtvých ryb našli v úterý večer místní v rebešovickém rybníku. Hasiči, které k případu přivolali, zatím zjišťují, proč ryby uhynuly. Podle nich se jedná o opakovaný úhyn na stejném místě.

Ninja park nabídne sportovní vyžití. Využijí ho fotbalisté či dobrovolní hasiči

Žatčany - Míčové hry, ale třeba i hasičský sport mají nyní v Žatčanech na Brněnsku nové zázemí. Volejbalovým turnajem tam o víkendu slavnostně otevřeli dokončená sportoviště.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT