VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ELIŠKA GÁFRIKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Roztleskávačky, hip-hopeři i folkloristé. V Brně tančily tři stovky dětí

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Je jim méně než patnáct let, na pódiu ale tančí jako profesionálové. Děti z třiatřiceti tanečních kroužků a souborů z celé České republiky i Slovenska v pátek odpoledne zatančily v Brně. Konal se tam devatenáctý ročník Mezinárodního tanečního festivalu.

Devadesát stepařů roztančilo Českou. Vystoupením zahájili mezinárodní festival

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Rytmický klapot desítek párů stepařských bot v úterý v podvečer rozezněl Českou ulici. Společnou choreografií k zahájení mezinárodního stepařského festivalu tam převedlo více téměř devadesát stepařů.

Teploty zůstanou na jihu Moravy vysoké. Až do konce týdne

Jižní Morava – Jenom v tričkách si užili uplynulé dny Jihomoravané. Nynější teploty jsou podle meteorologů mírně nadprůměrné. Ve čtvrtek padlo v kraji hned deset teplotních rekordů, o víkendu jeden.

Nový park v Tišnově už dokončují

Tišnov /FOTOGALERIE/ - Místo, kde budou rády trávit čas rodiny s dětmi. Takovým by se měl stát park pod kostelem v Tišnově na Brněnsku, který otevřou začátkem června. V uplynulých týdnech v parku, na kterém dělníci pracují od loňského podzimu, skončila první fáze prací.

Ze skládky odlétají igelitky. Zabránit úletům nelze

Žabčice - Pohled na pole plné igelitek se naskýtá obyvatelům Žabčic na Brněnsku kdykoliv, kdy víc zafouká. Vítr je tam odnáší z místní skládky, naposledy lemovaly igelitky cestu ze Žabčic do Pohořelic před deseti dny. Podle starosty i provozovatelů skládky ale nejde odlétání igelitek zabránit. „Někdy, když bývají vichřice, se stává, že je okolí skládky zaneřáděné. Do druhého dne, jakmile se vítr uklidní, ale zaměstnanci skládky vždy všechen odpad uklidí, sesbírají jej skutečně rychle,“ poznamenal žabčický starosta Vladimír Šmerda.

Lidé ochutnají hmyz i africké speciality. V Brně začíná sezona gastrofestivalů

Brno /ANKETA, INFOGRAFIKA/ - V Brně začíná sezona gastronomických festivalů. Na prvním z nich si lidé pochutnají na jídlech z celého světa. Začíná už za dva týdny.

Chtěl na Valchařskou dřív než skončí oprava. Opilý řidič v rozkopané ulici uvízl

Brno - Vjel, kam neměl, a ještě k tomu řídil opilý. Jedenačtyřicetiletý řidič v sobotu pozdě večer najel na koleje v uzavřené a rozkopané brněnské Valchařské ulici, odkud ale nakonec museli jeho auto vyprošťovat. Nyní je podezřelý z trestného činu.

Výbuchy radosti na Zelném trhu. Úspěch Komety její fanoušci oslavili zpěvem

Brno /VIDEO/ - Povzbudit hokejisty brněnské Komety v druhém finálovém zápase extraligy proti Ocelářům z Třince přišly pod velkoplošné obrazovky na Zelný trh i v neděli tisíce lidí. Atmosféra se od sobotní výrazně lišila, úspěch Komety lidé oslavili zpěvem.

Nehoda mezi Újezdem a Otnicemi: zraněnou ženu odvezli do Úrazové nemocnice

Újezd u Brna - Nedělní odpoledne v nemocnici bude trávit mladá žena, která se zranila při nehodě u Újezdu u Brna na Brněnsku. Srazila se tam dvě osobní auta.

OBRAZEM: Vozíčkáři ukázali, že umí tančit. Na největším plese v republice

Brno - Žonglérská světelná show, vystoupení tanečníků z brněnského Národního divadla či taneční vystoupení na vozíku. I takový program měl unikátní ples brněnského ParaCentra Fenix. V sobotu se uskutečnil jeho druhý ročník.

Bitva u Veveří: granátníci nosí čepice z medvědice a první boj vojína Prokeše

Brno /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Teplý vzduch na hradě Veveří se chvěje od výstřelů. V areálu hradu se v sobotu dopoledne bělají stany vojenského tábora. Na hradě se zastavili rakouští, ruští a napoleonští vojáci. Chystají se v prudkém svahu svést tvrdý a napínavý boj. Představí při něm příběh jihomoravského vojína Jana Nepomuka Prokeše.

Zelný trh zaplnily tři a půl tisíce fanoušků. Po pátém gólu hromadně odcházeli

Brno /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Modrobílé šály, dresy a napjaté tváře, kam jen člověk pohlédne. Takto v sobotní podvečer vypadá brněnský Zelný trh a stovky hospod. Fanoušci mistrovské Komety tam vyrazili sledovat hokejový souboj svých favoritů s Oceláři z Třince. Nakonec odchází zklamaní, jejich oblíbený tým prohrál 1:5.

Lodě po zimě poprvé vypluly na Brněnskou přehradu. Cestující svezly zadarmo

Brno /VIDEO/ - Lodní doprava je připravená na zahájení dvaasedmdesáté plavební sezony, oznámil v sobotu dopoledne před zraky stovek lidí vedoucí lodní dopravy brněnského dopravního podniku Martin Ecler. Slavnostní zatroubení a první plavba flotily všech šesti lodí podniku po Brněnské přehradě pak definitivně odstartovala letošní plavební sezonu.

AKTUALIZOVÁNO

Módní přehlídka či promenáda v plavkách. Středoškolačky bojovaly o korunku Miss

Brno /FOTOGALERIE/ - O krok blíž ke korunce a titulu Miss Opravdová krása jsou po pátečním večeru tři jihomoravské středoškolačky. V brněnském Semilasse se totiž konalo jihomoravské semifinále unikátní soutěže krásy pro studentky středních škol.

Na hradě Veveří se utáboří vojáci z dob Napoleona. Nakrmí je v černé kuchyni

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Rány z děl, ržání koní a vojenská vřava se v sobotu rozlehne brněnským hradem Veveří. Utáboří se tam přes 170 francouzských, rakouských i ruských vojáků z napoleonských dob, kteří svedou bitvu o panské sídlo. Akce Veveří – Eichhorn 1809 začíná v deset hodin dopoledne.

AKTUALIZOVÁNO

Jihomoravské středoškolačky ukáží svoji opravdovou krásu

Brno /FOTOGALERIE/ - O postup do finále soutěže Miss Opravdová krása, určené pro studentky středních škol, v pátek večer v brněnském Semilassu soutěžilo deset Jihomoravanek. Konalo se tam totiž krajské semifinále. „Ve finále se utkaly dívky z Jihomoravského, Zlínského a Olomouckého kraje. Na přípravě soutěže se podílí také středoškoláci,“ uvedl mluvčí soutěže Ondrej Choma.

Jak ve vile topili Löw-Beerové? Lidé se to dozví na novém prohlídkovém okruhu

Brno - Přezdívku moravský Manchester si Brno vysloužilo i díky továrnám rodiny Löw-Beer. Její členové si díky svým podnikům užívali tehdy nevídaného luxusu. Jedním z jeho důkazů je i unikátní vytápěcí systém ve vile Löw-Beer u parku Lužánky. Podrobnosti o něm se lidé od soboty dozvědí na novém prohlídkovém okruhu.

Lidé zažijí prvorepublikové Brno. Při nových komentovaných prohlídkách

Brno – Ve společnosti velitele obránců Brna před Švédy Raduita de Souches, mezi hroby či po stopách Jiřího Mahena. Tak si lidé nově vychutnají Brno. Na jaro si totiž brněnské Turistické informační centrum připravilo sérii komentovaných prohlídek města. První začínají v sobotu.

Tropické království nově obývají medoví medvědi a leguán s ostny na ocasu

Brno /VIDEO/ - Roztomilé chlupáče, kteří zbožňují sladké ovoce a nektar, nebo kriticky ohroženého leguána, jehož jméno připomíná název dinosaura a má na ocasu ostny, najdou nově lidé v brněnské zoo. Dvojice šelem kynkažu a ještěr Ctenosaurus bakeri obývají tamní Tropické království.

Ukážou nejtrapnější místa Brna. Průvodci? Amatéři z řad obyvatel města

Brno - Turističtí průvodci je vynechávají, atmosféru Brna ale tvoří i ona. Řeč je o místech ve městě, o kterých nevědí nejen turisté, ale mnohdy ani Brňané. Právě po takových zájemce v sobotu čtrnáctého dubna provedou na jednorázových mimořádných prohlídkách města sami obyvatelé Brna.

Připomínají vznik Československa nebo konce válek. Stromů svobody našli přes 237

Jižní Morava - Jejich šumící listí vypráví o radosti ze vzniku Československa. Později je lidé sázeli třeba na oslavu konce druhé světové války. V České republice rostou tisíce takzvaných stromů svobody. Brněnská Nadace Partnerství se je letos rozhodla najít. Na jižní Moravě už objevila s pomocí veřejnosti 237 stromů, z toho dvanáct v Brně.

Komerce zastřela pravý význam Velikonoc, upozorňuje moutnický farář Strouhal

Moutnice – Pro někoho znamenají pouhé dny, kdy nemusí chodit do práce. Další je zase vnímají jako lidové veselí, mrskačku, příležitost k setkávání a hodování. Velikonoce ale znamenají mnohem víc. „Jde o největší křesťanské svátky v roce, které mají mnohem hlubší význam než jen lidové veselí. To je taková třešnička na dortu, které se křesťané nevyvarují, protože je hezká a příjemná. Ve skutečnosti je taková zábava ale až druhořadá. Velikonoce jsou totiž svátky připomínající události, kdy nás Ježíš zachránil,“ připomíná farář z Moutnic na Brněnsku René Václav Strouhal.

Aplikace porovná Kuřim kdysi a teď

Kuřim - Porovnat podobu kuřimského kulturního domu v roce 1964 s jeho nynějším vzhledem mohou lidé díky speciální aplikaci, která nově funguje na webu města. Zájemci ji najdou na stránkách v sekci Mapový portál města Kuřim.

V Tišnově zavřou křižovatku u školy. Kvůli opravám

Tišnov - Rodiče stovek dětí z tišnovské základní školy na náměstí 28. října i řidiče projíždějící Tišnovem na Brněnsku v následujících týdnech potrápí dopravní uzavírky několika ulic. „Od úterý třetího dubna budou dělníci měnit plynovod v křižovatce náměstí 28. října a Riegrovy ulice. Úplně uzavřená od třetího dubna do patnáctého května bude Riegrova od náměstí Míru po Drbalovu ulici,“ uvedl mluvčí města Roman Skřepek.

Kraj se ponoří do velikonočního veselí. Chorvaté darují Brnu dvoumetrové vejce

Jižní Morava /ROZHOVOR, INFOGRAFIKA/ - I když jsou velikonoční trhy podle etnologů spíše novodobou zábavou, na jižní Moravě si v posledních letech našly příznivce. I letos tak mnohá místa zaplní stánky prodejců, u kterých lidé seženou kraslice či velikonoční výzdobu.

Archeologové zkoumali zaniklé hřbitovy. Kostry vykopávali i při minus dvanácti

Brno - Brňané po nich denně chodí, aniž si uvědomují, že procházejí místy, kde leží kostry jejich předků. Řeč je o zaniklých brněnských hřbitovech. V poslední době archeologové prozkoumali hned tři.

Lidé uvidí boj bílé krvinky s rakovinou. Na Dnech elektronové mikroskopie

Brno – Jak vypadá bakterie, bílá krvinka nebo hlava vosy zblízka? Odpověď na tuto otázku dostanou Brňané v následujících dnech. V pátek totiž v Brně začaly Dny elektronové mikroskopie, které lidem přiblíží unikátní přístroje, jenž dokáží předměty zvětšit až milionkrát. Na zájemce čekají přednášky, promítání či prohlídky běžně nepřístupných míst.

Filmy doplní debaty, třeba s válečnou reportérkou. Ve čtvrtek začíná Jeden svět

Brno – Debaty s politology, válečnou reportérkou, expertem na terorismus nebo novináři čekají letos návštěvníky festivalu Jeden svět v Brně. Doplní téměř polovinu ze sedmačtyřiceti filmů, které dvacátý ročník dokumentárního festivalu nabízí. Začíná ve čtvrtek, některé doprovodné akce si lidé vychutnají již ve středu. Filmy zájemci shlédnou v Sále Břetislava Bakaly, kavárně Café Práh ve Vaňkovce nebo v kině Scala na Moravském náměstí.

Spadl z pětimetrové výšky z hradeb Denisových sadů. Chtěl spáchat sebevraždu

Brno - Zraněný, s krvácející hlavou ležel v pondělí odpoledne mladý muž na chodníku. Spadl na něj z pětimetrové výšky z hradeb brněnských Denisových sadů. Údajně chtěl spáchat sebevraždu.

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda v Okružní ulici: jedno auto vytlačilo druhé na chodník, kde srazilo muže

Brno - Mnohačetnými poraněními hlavy staršího muže skončila dopravní nehoda, která se stala v úterý dopoledne v brněnské Okružní ulici.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT