VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ELIŠKA GÁFRIKOVÁ

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Uzavírka Zábrdovické se blíží. Lidé se bojí kolon a hluku

Brno - Dlouhé stání v kolonách, hluk, přetížené silnice a špatná dopravní obsluha firem. Toho se děsí Brňané při nadcházející patnáctiměsíční uzavírce Zábrdovické ulice a mostu. Objízdné trasy a náhradní dopravu představili Brňanům zástupci města při pondělní diskuzi. Lidé se rozhořčovali, že je město informuje pozdě.

150 let brněnského Sokola: po vyhlášení Československa střežili město

Brno - Přesně před 150 lety se potkali budoucí starosta spolku Josef Fanderlik a náčelník Ctibor Helcelet, aby založili brněnský Sokol. Spolek sehrál významnou roli při vyhlášení Československa 28. října 1918, které v Brně oznámili o den později. „Bezpečnostní složky byly obsazené především Němci, takže první dny tuto službu vykonávali sokolové,“ uvedl Radim Dufek z Muzea města Brna.

Mamuta obklopí moderní umění. V Anthroposu začala nová výstava

Brno /FOTOGALERIE/ - Kontrast mezi exponáty z pravěku a moderním uměním zažijí nově lidé v Pavilonu Anthropos brněnského Moravského zemského muzea. Od úterý tam najdou instalaci dvojice francouzských umělců. „Spojení moderního umění a tradičních antropologických exponátů tady máme poprvé,“ řekl vedoucí Centra kulturní antropologie muzea Petr Kostrhun.

Chlapci ulétl drak do větví, zavolal strážníky. Je můj oblíbený, prosil o pomoc

Brno /VIDEO/ - Netradiční zásah zažili o víkendu brněnští strážníci. Školákovi do koruny stromu na brněnské Kraví hoře ulétl látkový drak a s prosbou o jeho záchranu zavolal na linku městské policie. Hlídka, která právě byla nedaleko, mu hračku sundala.

Přístav a druhý domov, říká o práci v rodinném centru oceněná Žena regionu

Brno - Jako maminka dvojčat před jedenácti lety hledala podporu a rady. Našla je v nynějším rodinném centru Matáta. Jak sama říká, centrum se pro ní stalo druhou rodinou a přístavem. Nyní v něm působí jako manažerka. Za svojí práci získala v uplynulých dnech Brňanka Jitka Svobodová ocenění Žena regionu.

Pozor, slon. Zvíře z nedalekého cirkusu se motalo u silnice v Hněvkovského ulici

Brno - Netradiční setkání zažili v pondělí dopoledne řidiči projíždějící brněnskou Hněvskovského ulicí. U silnice se totiž procházel slon.

Hořící trám vzbudil obyvatele domu. Jeden se nadýchal kouře, skončil v nemocnici

Prace - Nepříjemné probuzení zažili v noci na pondělí lidé z rodinného domu v Praci na Brněnsku. Jejich spánek totiž přerušil požár na půdě. Jeden člověk se zranil.

Chtěl krást, tašku měl napěchovanou propiskami. Za 2200 korun

Brno - Možná chtěl psát román, možná si chtěl udělat zásoby, kdyby se mu v budoucnu vypsaly propisky. Brněnští strážníci dopadli muže, který se v sobotu v Brně pokusil ukrást psací potřeby za tisíce korun.

Nechtění psi z útulků hledali nové rodiny. Výstava chce bořit mylné stereotypy

Brno /VIDEO/ - Malí i velcí, čistokrevní s rodokmenem i oříšci, starší i štěňata. Štěkot psů všech ras a velikostí se nesl v neděli odpoledne brněnskými Lužánkami. Konal se tam totiž druhý ročník umisťovací výstavy psů z útulků. Psí chovance nabídlo patnáct spolků. Mnozí mají nyní větší naději, že se dostanou k milujícím novým majitelům. 

Cyklista sjel ze srázu do Brněnské přehrady. Z vody ho vytáhli hasiči na člunu

Brno - Na kole, člunem a nakonec sanitkou. Takové dopravní prostředky nechtěně vystřídal cyklista v sobotu odpoledne u Brněnské přehrady. Muž totiž sjel ze srázu do vody přehrady.

Francouzské makronky nebo špenátový dort. Náměstí Svobody zaplnily sladkosti

Brno - Netradiční špenátový dort, klasický koláč nebo trendy francouzské makronky? To vše i mnoho dalších sladkých dobrot ochutnávali lidé v sobotu na brněnském náměstí Svobody. Konal se tam druhý ročník festivalu Sweet Dream Fest.

Ze dna oceánu: v Brně zakotví slavný Titanic. Parfémy z potopené lodi stále voní

Brno /ANKETA/ - Unikátní výstavu o Titanicu otevřou koncem října v Brně. Lidé si prohlédnou třeba věci vytažené přímo z potopené lodi.

Klonovali, tančili a žasli nad pokusy. Noc vědců přilákala stovky Brňanů

Brno /FOTOGALERIE/ - Okna brněnských univerzit a vědeckých institucí v pátek večer svítila do noci, a jejich chodby zaplnily stovky lidí, od malých dětí až po důchodce. V Brně se totiž konala tradiční Noc vědců.

AKTUALIZOVÁNO

Volební místnosti se zavřely. Odvolila více než polovina oprávněných voličů

Brno – Konec. Brněnské volební místnosti, stejně jako všechny ostatní v republice, se ve dvě hodiny odpoledne zavřely. Hodinu před koncem voleb v Brně odvolilo 47,29 % oprávněných voličů. Bylo to více, než při posledních komunálních volbách v roce 2014, kdy v Brně volilo 38,69 % lidí. V kraji k volbám letos přišlo 51,66 % voličů. Hned v první den voleb k urnám vyrazila většina lídrů politických stran, mezi nimi například i primátor Petr Vokřál.

Krvácel z nosu, měl nateklé oko. Jen jsem mu pomáhal přejít, hájil se agresor

Brno - V nemocnici skončil v noci na pátek v Brně muž středního věku poté, co jej napadl sedmadvacetiletý útočník. Ten tvrdil, že staršímu muži pouze pomáhal přejít silnici.

Lidé se dotknou atomů i planet. Ve 3D digitáriu

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Pod kupolí poletují atomy a molekuly, dochází k velkému třesku a vzniká život na Zemi. Uprostřed všeho dění sedí lidé, atomy poletují kolem nich a zdá se, že se jich mohou dotknout. Podobný zážitek si brzy zájemci odnesou z brněnské hvězdárny. Tamní digitárium totiž po modernizaci nově promítá i třírozměrně. Návštěvníci uvidí nové pořady.

Poliklinika Zahradníkova je na cestě být opět památkou. Město uspělo s žalobou

Brno - Červená nudle, jak se podle tvaru říkalo poliklinice Zahradníkova, zřejmě bude opět památkou. Budovu, jenž se stala jednou z obětí pozdního zápisu asi 1800 objektů v Brně do seznamu památek na konci osmdesátých let, odpamátnilo ministerstvo kultury. Zástupci města proti jeho rozhodnutí loni podali žalobu, u Městského soudu v Praze s ní toto září uspěli.

Lodě z přehrady zmizí později. Flotila popluje až do konce října

Brno - Ještě skoro měsíc se lidé svezou po Brněnské přehradě na lodích brněnského dopravního podniku. Jeho zástupci totiž prodloužili letošní plavební sezónu. Ta skončí až jednatřicátého října.

Funkcionalistický klenot v centru Brna zaplní mladý design. Při festivalu

Brno - Odhalování tajemství. Takové je téma letošního ročníku festivalu Brno Design Days. Brňanům přinese možnost koupit si kousky od mladých tvůrců, podívat se na módní přehlídky nebo se setkat s předními designéry. Festival se každoročně koná na netradičním místě. Letos se díky němu lidé podívají do prostor léta uzavřeného funkcionalistického hotelu Avion v České ulici.

Stále jsou školy, které šikanu popírají, říká psycholožka

Brno /ROZHOVOR/- Psychický teror, jaký si mnozí dospělí neumí představit, zažívají denně šikanované děti. Byť se o šikaně ve společnosti mluví již léta, případů je stále mnoho. Třeba na brněnskou platformu na webové stránky aplikace Nenech to být jen za rok a půl fungování přišlo dva a půl tisíce anonymních oznámení o šikaně.

Upravené atrium i toalety. Knihovnu čeká rekonstrukce

Brno - Příjemnější prostředí a ještě dokonalejší péči o knihy slibuje v následujících letech Moravská zemská knihovna v Brně. Díky evropské dotaci se bude opravovat. Práce začnou ještě letos.

Lanovka do kampusu? Stále ve hře. Stanice má vzniknout u nové smyčky v Pisárkách

Brno /FOTOGALERIE/ - Ve středu začala modernizace tramvajové vozovny v brněnských Pisárkách. Do pár let může v areálu stát také konečná lanovky do kampusu.

V Dolních Loučkách chystají knihu o historii obce. Shání chybějící záznamy

Dolní Loučky - Do knihy o historii obce se možná brzy začtou lidé z Dolních Louček na Brněnsku. Práce na ní jsou v plném proudu. Nyní ale autor knihy Tomáš Šimek narazil na nedostatek podkladů. „Od roku 1848 do roku 1931 nemáme žádné písemné prameny o obci. Kronikář se v záznamech věnoval škole, kostelu, cenám zboží, ale o dění v obci téměř žádné zmínky,“ nastínil problém Šimek.

Žena regionu? Brňanka vytvořila příjemné a bezpečné místo pro rodiny

Brno /FOTOGALERIE/ - Prestižním oceněním Žena regionu se od pondělka může pyšnit zakladatelka a ředitelka brněnského Rodinného centra MaTáta Jitka Svobodová. Cenu získala díky hlasování lidí, uspěla v konkurenci devíti dalších aktivních Jihomoravanek.

Vjezd do historického centra bez povolení? Žádné pokuty. Chybuje třetina řidičů

Brno - Počet řidičů, kteří se bez oprávnění pokouší vjet do historického centra Brna, první modré zóny, je stále menší, hlásí brněnští strážníci. U šesti vjezdů do centra kontrolují oprávnění od začátku září čtyři dvoučlenné hlídky strážníků. Na konci minulého týdne už museli vracet jen každého čtvrtého řidiče, který se do centra bez oprávnění pokusil vjet.

Výstava zavede do mykokosmu. Ukáže i houby rostoucí hlavně na Tišnovsku

Tišnov - Ráj najdou milovníci hub v těchto týdnech v tišnovském muzeu. Zajít tam mohou na výstavu Mykokosmos.

Ukáží tajemnou křišťálovou lebku i Hurvínka. Muzea chystají výstavy na podzim

Jižní Morava - Vznikla údajně před více než tři a půl tisíci lety a staří Mayové ji využívali při rituálním obětování lidí. Křišťálová lebka objevená v ruinách Mayů ve Střední Americe badatelem Fredrikem Mitchell-Hedges em je jedním z nejzáhadnějších předmětů historie. Její přesnou kopií lidé uvidí v brněnském Letohrádku Mitrovských na nové výstavě.

Poprvé ukázali podobu Janáčkova kulturního centra. Kapacita sálu bude 1300 míst

Brno /VIDEO/ - Zatím na nároží brněnských ulic Besední a Veselá zeje jen prázdný prostor. Již za pár let by jej ale měl zaplnit nový koncertní sál brněnské filharmonie. V pátek projektanti poprvé ukázali jeho podobu.

Ve Vlněně našli mince z doby krále Jiřího z Poděbrad. Byly v úkrytu z obléhání

Brno - Feniky z doby krále Jiřího z Poděbrad našli v areálu bývalé brněnské továrny Vlněna archeologové. Objevili čtyřicet mincí. „Pochází z druhé poloviny patnáctého století. Jde o mince menších hodnot z oblasti Dolního Rakouska a arcibiskupství salcburského,“ popsal nález archeolog Jiří Zubalík.

Autobusové nádraží Zvonařka čeká příští rok rekonstrukce

Brno - Autobusové nádraží Zvonařka oslavilo čtyřicátiny a plánuje se jeho velká rekonstrukce. Začít měla ještě letos, nakonec k ní ale dojde až příští rok.

Se třemi promile řídil kamion, soud mu potvrdil vězení: Brutálně ohrožoval okolí

Brno /VIDEO/ - Opil se tak, že se ani neudržel na nohou, přesto sedl za volant kamionu a najel na dálnici D2. Řidiče s víc než třemi promile alkoholu v krvi zastavili na dálnici u Břeclavi celníci loni v dubnu. Břeclavský okresní soud jej poslal na půl roku za mříže, na čtyři roky mu zakázal řízení a také vstup do republiky, jelikož muž je cizinec. Řidič se proti rozsudku odvolal. Ve středu brněnský krajský soud jeho trest potvrdil.

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda aut a kamionu na dvě hodiny uzavřela D1. Dva lidé jsou těžce zranění

Brno /FOTOGALERIE/ - Vážná dopravní nehoda blokovala ve středu v poledne dálnici D1 v Brně ve směru na Prahu. Nehoda se stala na 197. kilometru, dálnice byla dvě hodiny neprůjezdná, tvořily se několika kilometrové kolony. Zranili se tři lidé, z toho dva těžce.

Slavnostně otevřou novou sportovní halu. Stavba stála přes sto milionů

Kuřim - Kuřimští se dočkali. Po dvaceti měsících prací ve středu ve čtyři hodiny odpoledne zástupci města slavnostně otevřou novou sportovní halu.

Sbohem, rekordní léto. Koupaliště zavírají, poslední nejpozději koncem září

Brno /ANKETA/ - Po středě zůstanou s výjimkou jednoho zavřená všechna brněnská koupaliště. Jejich provozovatelé hlásí rekordní sezonu.

AKTUALIZOVÁNO

Chtěla bodnout přítele. Soud jí dal pětiletou podmínku

Brno - Přítele při hádce nejdřív udeřila do hlavy sklenicí, pak se ho pokusila bodnout. Nepodařilo se jí to, muže ale pořezala na rukách. Když ji pak zraněný žádal přes zavřené dveře bytu o pomoc, nepomohla. Brněnský městský soud za to mladé ženě udělil tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na pět let. Krajský soud v Brně v úterý potvrdil, že žena do vězení, alespoň zatím, nepůjde.

AKTUALIZOVÁNO

Požár v Řečkovicích zničil kuchyň a poškodil dům. Důchodce zachraňovali žebříkem

Brno /FOTOGALERIE/ - Staršího muže museli vyšetřit záchranáři po požáru v rodinném domě v brněnských Řečkovicích. V poledne mu v bytě začala hořet kuchyňská linka. Požár způsobil škodu za devět set tisíc korun.

Zloděj ukradl kolo za sto tisíc. Týmu motocyklového závodníka na velké ceně

Brno /FOTOGALERIE/ - Stojí více než sto tisíc korun, lze jej ovládat přes mobil. Speciální elektrokolo ukradl zatím neznámý zloděj při srpnové brněnské Velké ceně na Masarykově okruhu. Policisté prosí lidi o pomoc při pátrání.

Do kraje opět zavítá léto. Teploty vystoupají i ke třicítce

Jižní Morava - Prázdniny jsou sice minulostí, teplé počasí ale ještě podzimu neustoupí. Tento týden se do kraje vrátí léto, Jihomoravany čekají i třicítky.

Opravené koupaliště Riviéra je ve finále soutěže o Stavbu roku

Brno - Titulem Stavba roku by se mohlo pyšnit brněnské koupaliště Riviéra. V každoroční anketě jeho rekonstrukci totiž zařadila odborná porota mezi patnáct finalistů soutěže.

AKTUALIZOVÁNO

Nezaměstnaných v kraji je stále stejně. Přes jednatřicet tisíc

Jižní Morava /GRAF/ - O sto dvacet lidí bez práce méně než v červenci bylo na konci srpna na jižní Moravě. Nezaměstnanost v kraji tedy zůstává podle nejnovějších údajů Úřadu práce téměř stejná. Bez práce bylo na konci srpna 3,8 procent Jihomoravanů.

Lamátka hledají jména. Lidé je vyberou v anketě

Brno /FOTOGALERIE/ - Eliška nebo Sněhurka? Albert nebo Jurášek? Dva nejčerstvější lamí přírůstky brněnského Lamacentra Hády hledají jména. Lidé je jim mohou vybrat v anketě na webu, která začala v těchto dnech.

Noví průvodci: město pohledem dětí, kontroverzní To je Brno se dočká pokračování

Brno - Oslavy vzniku Československa? Brněnské Turistické centrum plánuje sto let existence státu oslavit mimo jiné vydáním dvou nových průvodců po Brně. Lidé se do nich začtou ještě na podzim. Později se mohou těšit i na dalšího autentického průvodce Brnem.

Důchodkyně přenocovaly na lavičce. Vrátily se ze zámoří a neměly kde přespat

Brno - Noc na lavičce zažily o víkendu tři důchodkyně. Kvůli majetkovým sporům totiž po návratu ze zahraničí zjistily, že přišly o bydlení. Strážníci jim pomohli zajistit ubytování v krizovém centru.

Polonahá ležela na chodníku, odmítala se obléct. Strážníkům vyhrožovala maminkou

Brno - Ležela na chodníku polonahá a opilá. Na ženu oblečenou pouze v kalhotkách upozornili v sobotu odpoledne lidé brněnské strážníky. Žena se odmítala obléct a nakonec byla na hlídku agresivní.

Spadl z deseti metrů. Se záchranou muže ve skalách Babího lomu pomáhali turisté

Lelekovice - Náročnou záchrannou akci absolvovali v neděli brzy odpoledne jihomoravští záchranáři. Na Babím lomu se totiž v těžce přístupném terénu zřítil muž z téměř desetimetrové výšky.

Auto vyletělo z dálnice a skončilo až v poli. Zraněný pasažér je v péči lékařů

Blučina - V poli skončilo v neděli ráno osobní auto, které havarovalo na dálnici D2. Nehoda se stala na sedmém kilometru dálnice ve směru na Brno.

Šaty až na zem, nepohodlný korzet. Špilberk zaplavila prvorepubliková móda

Brno /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Dětem v rukách vlají československé vlaječky. Legionáři stojí seřazení, v pozoru. Lidé stojící ve špalíru netrpělivě vyhlížejí auto. Přijet má totiž prezident. První prezident Československa, Tomáš Garrigue Masaryk, i s dcerou Alicí. Je sobotní odpoledne a brněnský hrad Špilberk se díky akci Špilberk žije přenesl do doby první republiky.

Řídil s víc než dvěma promile, převrátil auto na bok. Tři lidé jsou zranění

Brno, Adamov – Tři zranění. Takový je výsledek sobotní nehody na silnici mezi brněnským Útěchovem a Adamovem. Osobní auto tam u zříceniny hradu Ronov skončilo převrácené na boku mimo silnici. Řidič byl opilý.

Na Dnu Starobrna teklo pivo proudem a Kometa představila dresy pro novou sezonu

Brno - Pivo teklo proudem, reproduktory duněly a nadšení lidé tančili a bavili se. Pivovar Starobrno zaplnily tisíce návštěvníků na dalším ročníku tradičního hudebního festivalu Den se Starobrnem. Letos zájemcům zahrálo jedenáct kapel.

Stíny nad Medlánkami. Nebe zaplnily historické kluzáky včetně raritního Krajánka

Brno /VIDEO/ - Jasně modrou oblohu nad brněnským medláneckým letištěm v sobotu doslova zaplnila letadla. Celkem jich při tradiční akci Oldtimer Medlánky do vzduchu vzlétlo osmadvacet. Oblohu křižovaly zejména historické kluzáky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT