VYBRAT REGION
Zavřít mapu

EMA ZEZULOVÁ

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Hráz přehrady zůstane zatím průjezdná. Uzavřou ji až v květnu

Brno - I přes původní plány vodohospodářů lidé během února projdou po hrázi Brněnské přehrady. Původně ji technici měli kvůli opravě malé vodní elektrárny uzavřít tuto neděli. „Podmínky jsou příznivé, celou hráz uzavírat nemusíme. Naši specialisté se rozhodli, že přípravné práce zvládne menší jeřáb. Ten pracuje na místě ve stálém stavebním záboru, nemusíme tedy omezit dopravu na celé mostovce," vysvětlil Martin Schreier, mluvčí společnosti ČEZ, která elektrárnu opravuje.

Letní zahrádky v centru: Majitelé jsou zmatení z pravidel památkářů a politiků

Brno – Restaurační zahrádky plně obsazené hosty v parném létě jsou sice ještě v nedohlednu, majitelé podniků se už ale připravují na jejich postavení. A z pravidel, která jim nastavují politici a úředníci, jsou zmatení.

Obchvat Kníniček? Problém řeší na úkor nás ostatních, stěžují si v Medlánkách

Brno – Přišli bychom o jeden z nejhezčích přírodních koutů v Brně. Tak lidé ze severozápadu města negativně reagují na studii obchvatu Kníniček. Má vést kolem zoologické zahrady. K Technologickému parku pak lidé dojedou kolem Medláneckého letiště.

Zpřísnění pravidel pro zahrádky: bez reklam a s jednobarevnými slunečníky

Brno /ANKETA, INFOGRAFIKA/ – Venku jsou sice teploty kolem nuly, představitelé magistrátu a městské části Brno-střed už ale nyní dokončili pravidla pro restaurační zahrádky. Zatímco turisté i Brňané se jejich otevření nemohou dočkat, provozovatelé se bojí zpřísněných pravidel.

Radnice šetří přírodu. Nakupuje pro zastupitele tablety

Brno – Čtyřiadvacet balíků papíru ušetří radnice Brna-středu za jedno zasedání svých zastupitelů. Ti totiž mají veškeré materiály stažené do tabletů a dokumenty už nemusí na jednání tisknout. „Ušetříme za jedno setkání přibližně 2700 korun," vyčíslila mluvčí Brna-středu Denisa Kapitančiková.

Jižní Morava pod ochranou. Hranice s Rakouskem pohlídají policisté v novém člunu

Brno, jižní Morava – Policejní hlídka křižuje na motorovém člunu řeku Dyji a sleduje jestli je v příhraničí všechno v pořádku. Scénu jako z amerického akčního filmu uvidí lidé na jihu kraje. Umožní to dar deseti milionů korun, který pro policii v kraji schválili ve čtvrtek jihomoravští radní.

Pohodlně až na led. V přístavišti lidé využívají dočasné schody

Brno – Lepší přístup na led Brněnské přehrady mají nově bruslaři a lyžaři. Spolek Živé město Brno ve spolupráci s magistrátem přistavil u přístaviště dřevěné schody. Na špatný vstup na ledovou plochu už dříve upozornil Brněnský deník Rovnost. Lidé ze spolku tam poté nainstalovali schody z dřevotřísky, které navazují na ty betonové v přístavišti U Kotvy. Lidé tak sejdou pohodlně dolů a nehrozí jim žádné nebezpečí.

AKTUALIZOVÁNO

Revoluce v taxislužbě: Uber přichází do Brna

Brno /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Bavit se celý večer s přáteli v centru a pomocí pár kliků v mobilní aplikaci si objednat odvoz domů. A za vše zaplatit online díky platební kartě. Nový způsob přepravy ve středu v Brně spustila společnost Uber. Co cestující vítají, je konkurence pro brněnské taxikáře. Těm vadí, že partnerští řidiči Uberu nepotřebují licenci pro taxikáře od brněnského magistrátu. Dokonce už přemýšlejí o stávce.

Med ze Špilberku chutná jinak, říká brněnský včelař

Brno - Od loňských prázdnin mohou lidé pod hradbami brněnského hradu Špilberk vídat pět včelích úlů. Chová je tam Pavel Streit. „Včely jsou pod hradem chvíli, proto medu ještě moc nebylo. Použil jsem jej pro svou potřebu. Příští rok už bych med ze Špilberku ale mohl prodávat na hradě," prozrazuje včelař, který bydlí v brněnských Řečkovicích.

AKTUALIZOVÁNO

Překoná Lužánky. V Brně má vyrůst nový největší park. Na bývalém odkladišti Hády

Brno – Lužánky by už brzy mohly přijít o titul největšího brněnského parku. Jak už deník Rovnost dříve informoval, o prvenství ho zřejmě připraví bývalé odkaliště Hády. Park by se měl rozkládat na ploše jedenadvaceti hektarů, lužánecký park má o jeden hektar méně. Nyní se připravuje soutěž, která se týká jeho podoby.

Další soud exnáměstka Jonáše: Lidé z domů Na Panence chtějí vrátit téměř milion

Brno – Bývalý náměstek brněnského primátora Radomír Jonáš čelí dalšímu soudu. Na brněnském městském soudě se ve středu řešil pronájem výměníkových stanic v bytovém domě v líšeňské Sedláčkově ulici. Vlastník bytových domů viní exnáměstka z ušlého zisku osm set dvacet tisíc korun. V roce 2009 Jonáš jako jednatel společnosti Na Panence uzavřel smlouvu s brněnskými teplárnami o pronájmu výměníkových tepelných stanic. Peníze za pronájem následně měla dostávat zmíněná společnost, která domy postavila, vlastníci bytových domů si však myslí, že je měli inkasovat oni. „Za pět let se společnost Na panence na nájmu obohatila o 828 tisíc korun. Komu přesně peníze šly, nevíme. Zjistili jsme to tím způsobem, že v roce 2015 po nás chtěly znovu podepsat smlouvy o pronájmu. Do té doby jsme o ničem nevěděli," sdělil předseda výboru vlastníků Ladislav Valášek.

Pro rohlíky jen do supermarketu. Okrajové části trápí nedostatek menších obchodů

Brno /ANKETA/ - Zajít si v sobotu ráno pro čerstvé rohlíky nebo při vaření oběda skočit do místního obchodu pro chybějící smetanu do omáčky? V centru Brna běžná záležitost, jenže v okrajových částech je nakupování složitější.

Jistota školky? Nově blízko domova. Brno zavede spádové oblasti

Brno – Každé ráno vyjíždí Martina Kratochvílová z brněnské Bystrce se svou čtyřletou dcerou. „Jelikož pracuji v centru, malou dávám do školky kousek od práce. Je to pro mě pohodlnější. Když skončím, dceru vyzvednu. Kdybych ji musela vyzvedávat v Bystrci, často bych to nestíhala," přiznala matka. Po zavedení takzvaných spádových oblastí, by Kratochvílová mohla mít s umístěním dcery v centru Brna problém. Při letošním zápise si rodiče sice mateřinku vyberou podle zaměření nebo kvality. Hlavním kritériem pro přijetí ale bude místo trvalého bydliště. Brno musí spádové oblasti zavést kvůli novele z ministerstva školství.

Soud rozhodl: Kohoutovický zpravodaj musí vydat článek opoziční zastupitelky

Brno – Opoziční zastupitelka v Kohoutovicích Dana Kalčíková měla nárok na zveřejnění článku, který ji opakovaně redakční rada místního zpravodaje odmítala vydat. Zastupitelka za zelené a nezávislé se loni v březnu s žalobou obrátila na brněnský městský soud. Ten jí v pátek vyhověl.

Nové trolejbusy překonají i místa bez trolejí. Na baterie ujedou až 10 kilometrů

Brno – Až dělníci rozkopou a přeruší elektrické vedení ve Veveří nebo Údolní ulici, cestující městskou hromadnou dopravou nemusí omezovat pohyb trolejbusy. Brněnský dopravní podnik totiž plánuje koupit deset vozů, které využívají k pohonu také energii z baterií. Cestující v nich tak projedou i místy, kde nevedou troleje.

Pozemky bez majitelů získá stát. V kraji jsou jich tisíce

Jižní Morava – Několik set tisíc nemovitostí na jižní Moravě včetně polí a lesů nemá svého majitele. U téměř sto dvaceti tisíc pak není přesně jasné, komu patří. Vyplývá to ze seznamů nedostatečně identifikovaných vlastníků nemovitostí vedených v katastru nemovitostí, které zveřejnil na svém webu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Jedná se jak o fyzické osoby, tak i o zaniklé právnické osoby. Nejvíce případů se vyskytuje na Břeclavsku a Hodonínsku," popsal mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Pod Hády vyroste do šesti let 435 nových bytů. Na místě bývalé továrny

Brno - Přes čtyři sta rodin se za šest let může začít stěhovat do nové čtvrtě pod brněnskými Hády v Maloměřicích. Developerská firma Trikaya chce na místě bývalé továrny Ergon příští rok začít stavět domy. Podle loňských plánů firmy se mělo začít se stavbou už letos.

Řidiče v Domini parku uvěznila spadlá mříž za výjezdní rampou

Brno – Téměř hodinu čekali řidiči uvězněni v brněnském parkovacím domě Domini park v Panenské ulici. V odjezdu pryč jim totiž bránila zaseknutá mříž za výjezdní rampou. O nezvyklé události ze čtvrtečního rána redakci Brněnského deníku Rovnost informoval jeden z řidičů, kteří v budově uvízli.

Logistické centrum u brněnského letiště? Stop přípravě stavby, rozhodl kraj

Brno – Logistické centrum u letiště v brněnských Tuřanech za půl miliardy korun zatím nevznikne. Jihomoravští radní ve čtvrtek neschválili návrh, aby byla provedena změna nutná pro zahájení stavby. Negativně se k ní už dřív vyjádřili také radní Brna i městské části Tuřany.

Rekordní zájem o byty. Lidé za ně utratili pět miliard, ceny stouply o desetinu

Brno - Rekordní sumu zaplatili loni lidé za byty v novostavbách v Brně. Může za to nejen jejich zájem, ale i stále stoupající ceny. Lidé tak hledají bydlení v okolních obcích.

Hnutí ANO zrušilo místní organizaci Brno-sever. Dlouhodobě nefungovala

Brno – Celostátní předsednictvo hnutí ANO na svém středečním jednání zrušilo svou místní organizaci Brno-sever. Podle krajského manažera hnutí Davida Aleše místní organizace dlouhodobě nefungovala. „Členové si rok nebyli schopni zvolit své vedení. Neuskutečnil se také žádný usnášeníschopný sněm," vysvětlil důvody k rozpuštění Aleš.

Úklid fukary poškozoval auta. Nahradí ho blokové čištění, hned třikrát ročně

Brno /INFOGRAFIKA/ – Místo jednou do roka musí Lukáš Pořízek, který bydlí v brněnských Bohunicích, nuceně přeparkovat letos své auto třikrát. Kvůli častějšímu blokovému čištění, které městská část nově zavádí. Loni se zavíraly cesty pouze jednou, letos to bude třikrát. Jiné městské části plánují drobnější úpravy.

Prázdné domy v Brně čekají na kupce. Často jim chybí kvalitní údržba

Brno – Za ušmudlanými okny bývalé slévárenské školy na Šujanově náměstí se už několik let nerozsvítilo. Brněnský magistrát obtížně hledá kupce, který by za devatenáct milionů budovu koupil. Cenu na konci roku podle znaleckého posudku schválili radní. Podobných prázdných domů, které marně čekají na využití, jsou v Brně desítky.

Ve Šlapanicích jezdili po ledě králíci z klobouku, princezny i Joker

Šlapanice /FOTOGALERIE/ – Králíci z klobouku, klauni nebo také Hulk či Joker jezdili na zimních bruslích ve Šlapanicích. Téměř stovka dětí se totiž sešla na zimním karnevalu, který organizovali hasiči. Malí i velcí se v neděli odpoledne proháněli na umělém ledu u gymnázia v Riegrově ulici.

Na přehradě se tvoří vzduchové kapsy. Nevzdalujte se od krajů, varují strážníci

Brno /FOTOGALERIE/ – Brněnští strážníci v sobotu odpoledne znovu intenzivně zkontrolovali stav ledu na Brněnské přehradě. Zjistili, že na několika místech vodní plochy hrozí návštěvníkům vážné nebezpečí.

Brnem prošli příznivci Montyho Pythona. Vykračovali si švihlou chůzí

Brno /FOTOGALERIE/ – Přes dvě stě vyznavačů švihlé chůze se v sobotu odpoledne sešlo na Moravském náměstí. Fanoušci britské komediální skupiny Monty Pythona oslavili v Brně Mezinárodní den švihlé chůze.

Hráz Brněnské přehrady znovu uzavřou. Na celý únor

Brno - Na komplikace podobné těm říjnovým se musejí připravit Brňané zvyklí procházet či projíždět po hrázi Brněnské přehrady. Hráz pro auta a pěší totiž technici znovu uzavřou.

AKTUALIZOVÁNO

Budoucí nevěsty naplánovaly svatbu v Löw-Beerově vile

Brno /REPORTÁŽ/ – Už máte vybrané šaty, ve kterých se budete vdávat? Ptá se kadeřnice budoucí nevěsty, která usedá na vyvýšenou židli. Podobné otázky týkající se chystaného svatebního dne se Löw-Beerovou vilou ozývaly v sobotu každou chvíli. Konal se tam totiž svatební veletrh a budoucí nevěsty si mohly naplánovat svůj slavnostní den. Nebo alespoň načerpat dostatek inspirace.

Na nádvoří radnice Brna-středu se usídlil dračí ocas. Dílo studentů architektury

Brno /FOTOGALERIE/ – Dračí ocas. Takovou přezdívku hned po svém poskládání dostala originální lavička, která slouží i jako přístřešek. V pátek ji slavnostně odhalili studenti z brněnské fakulty architektury na Vysokém učení technickém. Lidé ji najdou na nádvoří radnice Brna-středu v Dominikánské ulici. „Důmyslná konstrukce se nazývá Spine for Brno. Její tvůrci jsou studenti z ústavu experimentální architektury pod vedením Martina Kaftana," sdělila mluvčí Brna-středu Denisa Kapitančiková.

Nevěsty v Löw-Beerově vile uvidí i retro svatební šaty

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ – Nevěsty, které se letos chtějí vdávat, vyrazí v sobotu do brněnské Löw-Beerovy vily. Prohlédnou si tam svatební šaty, prstýnky nebo ochutnají víno či svatební dorty.

Konec hledání akcí, upozornění. Aplikace Česká obec nově pomůže také Medlánkám

Brno /ANKETA/ - Už nikdy nepromeškají oblíbenou akci ve svém okolí ani nepřehlédnou důležité upozornění. Díky aplikaci Česká obec. Naposled se k projektu připojily Medlánky, jako šestá městská část Brna. Pokud si lidé stáhnou mobilní aplikaci Česká obec, mohou sledovat všechny chystané kulturní nebo sportovní akce v místě svého bydliště.

Lidé s postižením si na Kraví hoře zaplavou zdarma

Brno – Lepší podmínky pro plavání budou mít hendikepovaní v Brně. Městská část Brno-střed, která provozuje plavecký bazén na Kraví hoře, upravila pravidla vstupu. Nově si lidé s tělesným, mentálním nebo zrakovým postižením zaplavou v bazénu zdarma. „Bezplatné užívání nabídneme organizacím, které se znevýhodněnými lidmi pracují. Výhodu budou mít také děti z dětských domovů," vysvětlila mluvčí radnice Brno-střed Denisa Kapitančiková.

V Medlánkách a v Husovicích otevřou nové knihovny. V Bystrci ji opraví

Brno - Příští rok potěší čtenáře z některých brněnských městských částí. V Bystrci opraví knihovnu ve Vondrákově ulici. V Medlánkách a v Husovicích plánují otevřít novou pobočku.

Nový rok si lidé zpestří výstupem na rozhlednu i koupáním ve Svratce

Brno – Provětrat si hlavu po prohýřené silvestrovské noci mohou lidé na několika akcích v Brně a okolí. Čeká je výšlap na rozhlednu, krmení v zoologické zahradě nebo plavání otužilců.

Číše pozvednou na Silvestra i plavci v bazénu

Brno /ANKETA/ - Za dva dny končí rok 2016 a lidé se už ve velkém připravují na bujaré oslavy příchodu toho nového. Kdo ještě neví, kde stráví poslední hodiny posledního dne v roce, nemusí zoufat. Kluby a restaurace stále hlásí volná místa.

Kolem přehrady jen padesátkou. Od března bude opět platit omezení rychlosti

Brno-Bystrc – Na opětovné zavedení omezení rychlosti se musí připravit řidiči, kteří projíždějí kolem břehu Brněnské přehrady na Veverskou Bítýškou. V letní sezóně příští rok tak řidiči na Rakovecké sníží rychlost na padesát kilometrů za hodinu i za hranicemi Brna.

Bezdomovci pálí plasty, rozzlobení lidé na ně volají policii

Brno – Zápach hořícího plastu a dým z pálených odpadků vadí brněnským zahrádkářům z kolonie Juranka na pomezí Jundrova a Kohoutovic. Stěžují si kvůli němu na bezdomovce obývající chaty. V kolonii už v minulosti několikrát zasahovala policie.

Invalida: Vánoční trhy mi brání vjet autem na náměstí Svobody

Brno – O francouzských holích ujdu sotva třicet metrů. Dál už nemůžu a musím odpočívat. Když jsou nyní na brněnském náměstí Svobody vánoční trhy, nemohu tam vjet autem. Nedostanu se k obchodním centrům nebo do banky, která na náměstí sídlí. Bez auta se nemohu na místo dostat, postěžoval si na prosincové omezení vjezdu invalida Karel Severin. V době konání vánočních trhů je totiž vjezd na náměstí Svobody omezený.

AKTUALIZOVÁNO

Ironická petice za návrat brněnské ODS do vedení města koluje na internetu

Brno – Petice s posměšným tónem za návrat ODS do vedení brněnského magistrátu od pondělí koluje na internetu. Za dva dny je na webu chcuods.cz už téměř tři tisíce podpisů.

Chrlice a biskupství bojují o radnici. U soudu

Brno – I když má vlhké zdi, malé místnosti a dělníci tam nikdy nepostaví výtah, přesto o ni nechtějí přijít. Řeč je o chrlické radnici. O tuto budovu na Chrlickém náměstí totiž usiluje Biskupství brněnské.

Krokodýly přestěhují z vany zpět do terárií. Dostavuje se stanice Kamenačky

Brno-Židenice - Přestavba přírodovědecké stanice Kamenačky v brněnských Židenicích se blíží ke konci. Návštěvníky čeká nový skleník nebo terária s krokodýly.

Nové kanceláře pro tisíc lidí otevřeli ve Slatině. Investor už plánuje další

Brno – Další kancelářský komplex se otevřel ve čtvrtek firmám i živnostníkům v Brně. Zájemci jej najdou v městské části Slatina kousek od brněnského letiště. Nové kanceláře ve městě rostou díky nízkým nájmům.

Vyhnou se kolonám při cestě do Bystrce. Na dvojité fazoli

Brno /INFOGRAFIKA/ – Klidnější jízda a méně dopravních nehod, to čeká v budoucnu řidiče na cestě z centra Brna do Bystrce. Nebezpečnou křižovatku Bystrcké a Kníničské u tamního hobymarketu chtějí starostové městských částí přestavět na mimoúrovňové křížení. Cesta na přehradu, do zoo, či na bystrcké sídliště díky tomu bude plynulejší.

Spor o pozemek: Bývalý občan nacistické říše na něj nemá nárok, tvrdí Otradovec

Brno – Soud o lukrativní pozemek v Brně mohou ovlivnit Benešovy dekrety. Zastupitel Brna-středu Tomáš Otradovec, obžalovaný z podvodu, tvrdí, že žalující strana má nacistickou minulost.

V Líšni se těšili na cukrárnu. Polyfunkční dům odmítají

Brno - Původně měli dělníci na čtvercovém pozemku se stromy v líšeňské Bednaříkově ulici postavit cukrárnu. Místní se na ni těšili. Jenže parcelu koupil nový investor a má s ní rozsáhlejší plány. Chce postavit šestipatrový polyfunkční dům. Lidé se proti jeho záměru bouří.

AKTUALIZOVÁNO

Lidé z domů v centru Brna svolali demonstraci. Bojí se, že skončí na ulici

Brno – Nesouhlasíme s nekalými praktikami firmy Dolfin Zábrdovice a jdeme demonstrovat, prohlásili lidé z domů v centru Brna. Majitel osmi bytových domů ve Vlhké, Francouzské, Bratislavské a Staré ulici jim totiž nechce prodloužit nájemní smlouvy. Demonstraci svolali na úterý 6. prosince.

U hřbitova chce radnice postavit parkoviště i pítko pro cyklisty

Brno – Chceme z našeho hřbitova udělat důstojnější místo a zvelebit jeho okolí. To hlásá královopolská radnice a pracuje na změnách.

20 let od otevření prvního hypermarketu: tisíce maloobchodů kvůli nim zmizely

Jižní Morava /INFOGRAFIKA, ANKETA/ - Před dvaceti lety otevřel první hypermarket v brněnských Ivanovicích, nyní jich je v kraji 29. Za dobu jejich růstu zmizely tisíce maloobchodníků.

Navrhli schodkový rozpočet na příští rok. Víc peněz chtějí dát městským částem

Brno – Schodkový rozpočet na příští rok navrhují brněnští radní zastupitelům ke schválení. Počítají s příjmy přes 10,3 miliardy, výdaje jsou naplánované na 11,8 miliardy korun.

Školky na Brně-jihu se nakonec slučovat nebudou. Přispěl k tomu i tlak rodičů

Brno-jih – Měsíc nejistoty, vypjatých nervů a strachu končí. Zastupitelé městské části Brno-jih v úterý na mimořádném jednání odsouhlasili zrušení plánů na sloučení šesti mateřských školek. Pro hlasovalo všech devatenáct zastupitelů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT