VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KLÁRA ŽIDKOVÁ

Klára Židková / Brněnský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Výjimečnou Muzejku proslavil lidumil. Vyhlášenou kávou

Brno /PŘÍBĚHY BRNĚNSKÝCH DOMŮ/ - Palác poblíž Moravského náměstí si postavil obchodník Johann Bergler jako luxusní sídlo. V Brně je výjimečné novogotickým slohem.

Davidovi: Chceme, aby lidé zase psali dopisy

Želetice /VÝJIMEČNÍ SOUSEDÉ/- Dodnes si vybavuji pocit, když jsem poprvé ponořil síto do zředěné papíroviny, vytáhl ho a pohlédl na mokrý ruční papír připravený k lisování. Předtím jsem ve světě vzdělání a umění pracoval s nehmotnými hodnotami. Zážitek z výroby prvního listu papíru byl tak silný, že mě tato činnost pohltila. Tak dnes vzpomíná na impuls k současnému povolání textař, hudebník a režisér Karel David.

Kleinův palác měl první splachovací WC. Na dešťovku

Brno /PŘÍBĚHY BRNĚNSKÝCH DOMŮ/ - Kleinův palác na náměstí Svobody byl sídlo úspěšného podnikatele. Podle odborníků je stejně významný jako světoznámá vila Tugendhat.

Krajinou mého srdce je nebe, prohlašuje fyzik Jan Hollan

Brno /VÝJIMEČNÍ SOUSEDÉ/ - Jan Hollan zasvětil téměř čtyřicet let života brněnské hvězdárně. Je jedním z mála odborníků v zemi na novodobé proměny klimatu.

Muzeum vzniklo díky starým pokladům z půd

Krumvíř /VÝJIMEČNÍ SOUSEDÉ/ - Věra Colledani a Spolek pro muzeum připomínají tradice a folklor v Krumvíři na Břeclavsku. Začaly podle ní upadat po sametové revoluci.

Bývalá útulna chránila mravy dívek z venkova

Brno /PŘÍBĚHY BRNĚNSKÝCH DOMŮ/ - Domov pro děvčata a opuštěné děti postavila v Gorkého ulici v Brně vlastenka Marie Steyskalová. Zřídila i ozdravovnu v Chorvatsku.

Výtvarník Sedláček skryl Brno do ilustrací Havrana

Brno /VÝJIMEČNÍ SOUSEDÉ/ - Pro malíře a právníka Stanislava Sedláčka jsou hlavním motivem Brno a okolí. Lidé se ho často ptají, jak se dá umění a právo propojit.

Za členství v milicích pykám. Právem, říká ortoped Poul

Brno /VÝJIMEČNÍ SOUSEDÉ/ - Ortoped Jan Poul pracuje v brněnské dětské nemocnici už čtyřicet let. Pomohl zavést nové metody a otevřít jedinečnou Laboratoř chůze.

Komunisté mě měli za blba, říká restaurátor

Jižní Morava - /VÝJIMEČNÍ SOUSEDÉ/ Karel Janík už třicet let opravuje německé památky, vytvořil také kroniku Klentnice. Kvůli tomu kontaktoval i původní německé obyvatele. 

Architekt Svoboda: Podzemí je tajemné. A proto láká

Brno /VÝJIMEČNÍ SOUSEDÉ/ - Projektant Aleš Svoboda už třicet let odkrývá brněnské podzemí. Píše o něm knihy a přednáší. Tři zajímavé sklepy pomohl zpřístupnit.

Stavěl vilu, i když režim prosazoval paneláky

Brno /PŘÍBĚHY BRNĚNSKÝCH DOMŮ/ - Pustil se do stavby domu v době, která nebyla rodinnému bydlení nakloněná. Režim podporoval panelová sídliště. V šedesátých letech minulého století se brněnský architekt Josef Němec pokusil obnovit principy meziválečné moderní architektury. „Nebylo to jednoduché. Stálo to mnoho zařizování, shánění i času," vzpomíná. Jeho vile v Masarykově čtvrti Brněnský deník Rovnost věnuje další díl seriálu Příběhy brněnských domů.

Balcarka dřív sloužila jako medvědí porodnice

Blanensko /PŘÍRODNÍ KLENOTY JIŽNÍ MORAVY/ -  Vždyť tam nic není. To byla podle pamětí poslance, rolníka a jeskyňáře Josefa Šamalíka obvyklá odpověď při zmínce o jeskyních v okolí Ostrova u Macochy na Blanensku. Šamalík tomu nevěřil. V tamním podzemí kopal přibližně dvanáct let. Spolu s dělníky odhalil chodby v jeskyni Balcarka a zpřístupnil je lidem.

Stolová hora na Břeclavsku ohromí. Připomíná jižní Afriku

Břeclavsko /PŘÍRODNÍ KLENOTY JIŽNÍ MORAVY/ - Dominanta území Tabulová, Růžový vrch, Kočičí kámen na Břeclavsku je Stolová hora s plochým vrcholem. Stálo na ní pravěké hradisko.

Kopec pokrývaly stepi a pastviny. Kdysi dávno

Brno /PŘÍRODNÍ KLENOTY JIŽNÍ MORAVY/ - Bývalý vápencový lom Hády za brněnskou Líšní je odedávna oblíbeným vycházkovým místem. Inspiroval i Stanislava Kostku Neumanna.

U Eislerů přespával Werich i velitel gestapa

Brno /PŘÍBĚHY BRNĚNSKÝCH DOMŮ/ - Funkcionalistický „dům pro dva mládence" navrhl architekt Otto Eisler pro sebe a bratra Mořice. Nocovali a skrývali se u nich umělci.

Posádka hrála kostky. Hrad dobyli Švédové

Blanensko /PŘÍRODNÍ KLENOTY/- Když projíždím vlakem oním podle Boženy Němcové „překrásným údolím adamovským" ve směru na Blansko a sedím-li ještě k tomu na té správné straně, nikdy se před vjezdem do druhého tunelu za Adamovem neopomenu podívat vzhůru na známou siluetu vrcholků zříceniny Nového hradu, vystupující tajemně z listnatých lesů.

Výzdoba v podzemí Na Turoldu připomíná mořskou pěnu

Mikulov /PŘÍRODNÍ KLENOTY/ - V jeskyni Na Turoldu u Mikulova na Břeclavsku lidé mnoho krápníků neobjeví. Tamní stěny pokrývají třpytivé krystaly kalcitu.

Nad kopcem za války trénovali piloti. Němečtí

Brno /PŘÍRODNÍ KLENOTY JIŽNÍ MORAVY/ - Rovnou plochu sportovního letiště v brněnských Medlánkách obklopují mírné kopce. Východně od letové dráhy se nachází přírodní památka Medlánecké kopce, jihozápadně od ní zase chráněný kopec Netopýrky. Na něm rostou bohaté kolonie koniklece velkokvětého. A pod letištní plochou má domov mnoho syslů obecných. Netopýrkám, které bývaly původně součástí areálu letiště, je věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Přírodní klenoty jižní Moravy.

Skálu na Brněnsku pojmenovali podle sokolů a zastřelili je

Doubravník /PŘÍRODNÍ KLENOTY JIŽNÍ MORAVY/ - Sokolí skála na Brněnsku dostala jméno podle vzácného dravce. Hnízdil tam jen do roku 1953. Rezervaci proslavil malíř Bohumír Matal.

Výpustek: sklad munice, továrna i kryt vojáků

Blanensko /PŘÍRODNÍ KLENOTY JIŽNÍ MORAVY/ - Výzdobu a labyrint chodeb jeskyně Výpustek v Moravském krasu proměnily hned tři armády. Prvorepubliková, nacistická i komunistická.

Našli dítě, vztyčili strom, pak postavili domov

Brno /PŘÍBĚHY BRNĚNSKÝCH DOMŮ/ - Stavbu Dětského domova Dagmar v Žabovřeskách podnítil spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Spáchal sebevraždu ještě před jeho otevřením.

Slunečná vypadá jako pyramida starých Mayů

Břeclavsko /PŘÍRODNÍ KLENOTY JIŽNÍ MORAVY/ - Okolí Dunajovických kopců proměnil odsun sudetských Němců a Chorvatů. Když přestali krajinu obdělávat, vystřídala pole a vinice step.

Kopec patřil mnichům. Pak tam vzniklo zoo

Brno /PŘÍRODNÍ KLENOTY/ - Pár klecí, dvě cirkusové maringotky a klobouk, do kterého se vybíralo vstupné. Tak vypadaly v padesátých letech minulého století začátky brněnské zoo. Na jejím místě uprostřed kopce Mniší hora původně plánovali univerzitní botanickou zahradu. Mniší hora je první chráněné území v Brně. Kopci je věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Přírodní klenoty jižní Moravy.

Sloupsko-šošůvské jeskyně vyvolávaly u mnohých badatelů hrůzu

Sloup /PŘÍRODNÍ KLENOTY/ - Sloupsko-šošůvské jeskyně zkoumali lidé od sedmnáctého století. Podle jedné z historek zemřel průzkumník brzy po návratu na povrch.

Vinice na Šobesu patří k nejlepším v Evropě

Znojemsko /PŘÍRODNÍ KLENOTY JIŽNÍ MORAVY/ - Pěstování révy na viniční trati Šobes na Znojemsku má staletou tradici. Víno tam zraje podobně jako u Rýna nebo francouzské Rhôny.

Kus pouště u Bzence zachovala děla a pochody vojáků

Bzenec /PŘÍRODNÍ KLENOTY JIŽNÍ MORAVY/ - Dnešní Bzenecká doubrava byla kdysi desetikilometrová poušť. Její zbytky zůstaly jen u Vátých písků a na bývalém cvičišti u Bzence.

Pozemky pod Besedním domem získali lstí

Brno /PŘÍBĚHY BRNĚNSKÝCH DOMŮ/ - Současné sídlo Filharmonie Brno postavili čeští měšťané. Chybělo jim místo pro spolkový život. Setkávali se v něm umělci ze všech oborů.

Geologický kalendář u Dolních Věstonic zachycuje trvání věků

Dolní Věstonice /PŘÍRODNÍ KLENOTY JIŽNÍ MORAVY/ - Na stěně bývalé cihelny u Dolních Věstonic na Břeclavsku jsou patrné vrstvy půdy. Tak, jak se usazovaly od poslední doby ledové.

I Morava měla moře. Naposled v třetihorách

Vyškovsko /PŘÍRODNÍ KLENOTY JIŽNÍ MORAVY/ - Mechovkový a Hřebenatkový útes obsahují zkamenělé schránky pravěkých živočichů. Připomínají dobu, kdy byla jižní Morava pod vodou.

Led z jezer sloužil řezníkům a pivovarníkům

Brno - Na ledě brněnských Holáseckých jezer bruslí lidé každou zimu. Starší ještě pamatují, jak se tam v létě koupávali. Na jezerech dokonce bývaly i plavecké závody. Okolní krajina si dodnes uchovala ráz pestré říční nivy či divokého mokřadu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT