VYBRAT REGION
Zavřít mapu
SKÓRE ROVNOSTI: Těšíte se na ochlazení?

MICHAL KÁRNÝ

Michal Kárný / Brněnský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Napsala průvodce Bronxem. Úspěch je i společná stížnost, říká výtvarnice Šedá

Brno /ROZHOVOR/ – Nad jejími projekty někteří jen nevěřícně kroutí hlavou. Dokázala totiž například přenést kus Londýna do Bedřichovic na Brněnsku, pozvala všech pětadvacet tisíc obyvatel ukrajinského města Slavutyč do Brna nebo napsala průvodce takzvaným brněnským Bronxem, u kterého si za svou upřímnost vysloužila kritiku. „Lidé si o mně někdy myslí, že jsem padlá na hlavu,“ říká v rozhovoru pro Brněnský deník Rovnost výtvarnice Kateřina Šedá.

AKTUALIZOVÁNO

Janáčkovo kulturní centrum? Když peníze nedá vláda, tak si půjčíme, řekl Vokřál

Brno /FOTOGALERIE/ – Výtisk Brněnského deníku Rovnost, půdu ze staveniště i notový zápis skladby uložily v pátek osobnosti do základů Janáčkova kulturního centra, které má vzniknout u Veselé a Besední ulice v centru města. Brněnský primátor Petr Vokřál, který zavřenou kapsli s dokumenty do základů umístil, uvedl, že první návštěvníci by mohli centrum navštívit v sezoně 2020/2021.

OBRAZEM: Švancara na jawě. Láká motoristické nadšence na Retrotéku

Brno – Brněnský fotbalový stadion za Lužánkami už brzy zaplní stovky nablýskaných motorek a desítky starých automobilů. Na setkání historických vozidel nazvané Retrotéka Brno zve i bývalý brněnský fotbalista Petr Švancara. „Objeví se na propagačních materiálech k akci," řekl spoluorganizátor srazu Aleš Krejčí.

Plavat se dá, ale spíš v alkoholu

Někteří na současné počasí nadávají, jiní si jej nemohou vynachválit. Provozovatelé koupališť zcela jistě patří do první skupiny. Letošní sezonu označují za nejhorší za poslední roky.

Zhasněte, stejně budete zářit

Glosář - Pro někoho plný jarního slunce, pro jiného spíše zatažený a nevlídný. I takový byl začátek uplynulého pracovního týdne. V pondělí svítily úsměvy na rtech všem takzvaným sobotkovcům. Tedy členům sociální demokracie, kteří podpořili nového lídra strany Bohuslava Sobotku.

Z Brna do Prahy za hodinu? Vlakům chybí trať

Brno /20 ILUZÍ 20 LET DEMOKRACIE/ - Cesta vlakem z Brna do Prahy trvá v současné době přibližně dvě a tři čtvrtě hodiny. Tato doba se může v budoucnu zkrátit i pod hodinu. Díky výstavbě vysokorychlostních tratí, které mají napojit velká česká města na celoevropskou síť.

Navrhovaný růst Brna okolní obce odmítají

Brno /20 ILUZÍ 20 LET DEMOKRACIE/ - Přestože se v Brně denně pohybuje přes půl milionů lidí, počet stálých obyvatel klesá. Rozšíření města o další obce vázne na jejich nesouhlasu.

Jihomoravské zoo: sny brzdí nedostatek peněz

Jižní Morava /20 ILUZÍ 20 LET DEMOKRACIE/ - Plány na modernizaci areálů často překračují možnosti rozpočtů. Ne vždy se je daří plnit, a některé projekty tak zůstávají jen jako vize.

Modernizace ''šalinkaret'' skončila u soudu

Brno /20 ILUZÍ 20 LET DEMOKRACIE/ - Vroce 1994brněnský dopravní podnik zavedl plastové „šalinkarty“ sčárovým kódem. Systém ale nefungoval a po krátké době skončil

Světové závody v Brně? Jen v novém velodromu

Brno /20 ILUZÍ 20 LET DEMOKRACIE/ - Stávající brněnský velodrom už potřebám vrcholných závodů nevyhovuje. Žádný z plánů na stavbu nové zastřešené haly však dodnes nevyšel.

Brněnské letiště mělo spojit Ameriku s Asií

Brno /SERIÁL/ - Polistopadové plány na vznik obrovského letištního uzlu v místech současného tuřanského letiště skončily u malé podpory státu i města

Formule 1 v Brně? Maďarsko bylo rychlejší

Brno - V roce 1949 se závod formule 1 v Brně jel. Další ročníky ale pohřbili komunisté a v osmdesátých letech okruh F 1 dříve dokončili Maďaři.

Brněnská přehrada: sinice zatím vyhrávaly

Brno /SERIÁL/ - I přes porevoluční snahu vybudovat čističky v povodí Svratky se nepodařilo cíl splnit a přehradu vyčistit. Pomohou současná opatření?

Sbírka červeného kříže: jedna z nejslabších

Brno - Po brněnských vánočních trzích, které byly podle ohlasů lidí po dlouhé době poměrně povedené, zbyl už jen strom, který stále září na náměstí Svobody. I ten ale na začátku týdne definitivně zmizí a s ním také kasička červeného kříže, do které lidé o Vánocích přispívali na charitu.

Sjezdovky v Brně? Zatím zůstává jen u přání

Brno /SERIÁL/ - Po zrušení lyžařského svahu ve Wilsonově lese počítali se vznikem sjezdovky v Kohoutovicích a na Vinohradech. Plány dál přetrvávají.

Vila Tugendhat chátrá. Hlavně kvůli sporům

Brno /SERIÁL/ - Slavná brněnská památka vznikla před necelými osmdesáti lety a dlouho čekala na potřebnou rekonstrukci. Napřesrok má začít.

Změna: peníze na stavby v Brně budou. Díky privatizaci

Brno – Poslanci na páteční schůzi vrátili do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na příští rok pět miliard korun, které vzali během středečního projednávání státního rozpočtu. Stát tak nemusí přistoupit ke škrtů, které by ohrozily hlavně investice v Brně.

Řidič narazil do sloupu. Ten spadl na silnici

Brno /AKTUALIZOVÁNO/ – Řízení zřejmě nezvládl řidič, který ve čtvrtek projížděl ulicí Za mostem vbrněnském Komárově. Před jedenáctou hodinou dopoledne narazil do sloupu veřejného osvětlení.

Sportoviště za Lužánkami? Hlavně vzpomínky

Brno /VIZUALIZACE, INFOGRAFIKA/ - I přes porevoluční plány na postavení nového fotbalového i hokejového stadionu se sport z míst za brněnskými Lužánkami téměř vytratil.

Chyby v přípravě silnice R52 zpozdí stavbu

Brno /AKTUALIZOVÁNO/ - Stavba rychlostní silnice R52, která má spojit Brno s Vídní, je opět v nedohlednu. Nejvyšší správní soud dal totiž ve středu za pravdu kritikům schválené trasy přes Mikulov a zrušil územní plán velkého územního celku Břeclavska, kde byl tento koridor zakreslený. A bez toho, aby byla stavba v územním plánu, nemůže získat územní rozhodnutí.

Koncertní síň chybí Brnu už více než sto let

Brno /SERIÁL/ - O stavbu kvalitního hudebního stánku usiluje také současné vedení města. Jako nejlepší vyhodnotilo návrh pražského Atelieru M1.

Martin na koni nepřijel, poslali ho do pr...

Glosář - Jihomoravané, kteří minulý týden nedočkavě vyhlíželi svatého Martina, který měl podle známé pranostiky přijet se sněhovou nadílkou, čekali marně. Martin možná raději nechal svého bílého koně ve stáji, když se dozvěděl, co se dělo v místnosti brněnských zastupitelů den před jeho středečním svátkem.

Brno hlavním městem? Uvažovalo se o tom

Brno /INFOGRAFIKA, ANKETA/ - Rivalita mezi Prahou a Brnem trvá už od dob první republiky. Postupem času představa Brna jako nepodstatného města pomalu mizí.

Drnovice: pomíjivý zázrak ''vesnického fotbalu''

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ - Fotbalové kluby z vesnic na jižní Moravě chtěly ovládnout nejvyšší soutěže. Nejúspěšnější byl klub Drnovic, který hrál i pohár UEFA.

Tramvaje pod zemí? Myšlenka stále přežívá

Brno /SERIÁL/ - V Brně se od osmdesátých let uvažovalo o několika variantách vedení tramvajových tratí pod centrem města. Zůstalo jen u studií

Samostatná Morava. Sen zmařený rivalitou

Jižní Morava /ANKETA/ - Po sametové revoluci slavilo moravské hnutí velký úspěch a skončilo ve volbách na třetím místě. Svoje cíle ale nedokázalo prosadit.

Architekti kritizují Brno. Za zakázky

Brno - Brněnský magistrát si vysloužil kritiku České komory architektů. Přestože za posledních pět let vyhlásil spousty veřejných zakázek na stavební projekty, ani jednu nepřidělil prostřednictvím takzvané architektonické soutěže.

Na dva dělníky spadla klimatizace. Z ramene jeřábu

Brno - Nešťastně skončil poslední pracovní den v tomto týdnu pro dva dělníky, kteří pracovali u domu v brněnské Kozí ulici. Z ramene jeřábu se totiž kolem deváté hodiny ranní uvolnila klimatizace a oba muže zavalila.

Radar u Mohyly míru: ministerstvo ustoupilo starostům

Brno /AKTUALIZOVÁNO/ - Ministerstvo obrany ustoupilo starostům obcí zokolí vojenského radaru NATO na slavkovském bojišti. Ty rozhořčilo to, že ministerstvo vpondělí tajně zahájilo zkušební provoz radaru. Na páteční mimořádné schůzi sministrem a krajským hejtmanem Michalem Haškem si vymohli účast při měření vlivu radaru na svojeokolí.

Ženu vylekal granát. Plastový

Brno - Napodobenina granátu ve čtvrtek ráno vyděsila ženu na autobusové zastávce v Olomoucké ulici.

Studie: Rychlodráha bude stát přes 3 miliardy korun

Brno /AKTUALIZOVÁNO, ANKETA/ - Brněnská rychlodráha má stát přes tři miliardy korun. Má ji zaplatit Správa železničních a dopravních cest. Ta tento projekt ale zásadně odmítá.

Zloděj ukradl kabelku s věcmi za 30 tisíc korun

Brno - Brněnští strážníci v úterý večer řešili několik krádeží. V pět hodin odpoledne jim nahlásila žena, že jí zloděj ukradl ve Hviezdoslavově ulici kabelku, ve které měla věci za více než třicet tisíc korun.

Město zveřejní studii rychlodráhy

Brno - Brněnští radní už týden znají základní informace, které se týkají plánované městské rychlodráhy. Ta má v budoucnu propojit stávající vlakové nádraží v centru s novým na jihu města. Ve středu studii vedení Brna zveřejní.

Jaselská kasárna: ukončení smlouvy

Brno - Brnu došla trpělivost s firmou Kliminvest, která chtěla v místě Jaselských kasáren stavět moderní komplex domů. Společnost krachuje, tak jí město vypovědělo smlouvu.

Padl poslední stožár stadionu za Lužánkami

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Nevyužívaný brněnský fotbalový stadion za Lužánkami přišel vúterý oposlední ze svých čtyř stožárů sosvětlením. Všechny byly totiž zrezivělé a hrozilo tak, že mohou spadnout.

Speciální skupina podpoří růst Brna

Brno - Kvůli hospodářské krizi sestavuje vedení Brna skupinu s názvem KERM, která má zvýšit atraktivitu města a podpořit jeho ekonomický rozvoj.

Muž při hádce pobodal matku nožem

Brno - V pondělí dopoledne vyjeli brněnští strážníci do městské části Brno-sever k případu, kdy dvacetiletý muž se pohádal se svou o čtyřicet let starší matkou. Hádka se vyhrotila tak, že mladík matku pobodal. Žena po útoku zůstala ležet nehybně na zemi.

Stavba městské rychlodráhy je podle studie možná

Brno - Otazníky kolem stavby městské rychlodráhy stále zůstávají. A to i přesto, že vedení Brna má od úterka v rukou studii, která řeší základní podobu projektu. Město však na ni uvalilo informační embargo a její výsledky chce představit až příští týden ve středu.

Brno odmítá dražby. Přichází o zisk

Brno - Ani jednou za posledních osm let Brno neprodalo svůj majetek ve veřejné dražbě. Přitom je to výhodnější a průhlednější než klasické nabídkové řízení.

Ztráty a nálezy magistrátu: klíče i kola

Brno - Každý měsíc v oddělení ztrát a nálezů přibude zhruba tři sta ztracených věcí, které odevzdali jejich nálezci. Na skladu jsou i kuriozity. Například slunečníky i jízdní kola.

Brno-sever chce ušetřit na elektřině. Až 300 tisíc

Brno–sever - Dvě stě až tři sta tisíc korun ročně chce ušetřit městská část Brno–sever na platbách za elektřinu. Od nového roku totiž bude do místních škol a úřadů dodávat elektřinu ústecká společnost Centropol energy místo stávajícího E.ONu.

Čištění přehrady: firmy se přou o zakázku

Brno /ANKETA/ - Výběrového řízení na čištění Brněnské přehrady se zúčastnily dvě firmy. Podle neoficiálních informací vyhrála firma Metrostav. Druhá společnost se ale odvolala

Nové nádraží: čeká se na výjimky

Brno - Stavba nového brněnského vlakového nádraží na jihu města je stále v nedohlednu. Stavba totiž přišla o územní rozhodnutí, když ho na konci minulého roku zrušil krajský soud v Brně. Od té doby ale zatím nové územní řízení nezačalo. Projekt totiž čeká na výjimky od orgánů ochrany přírody.

Třetina silnic jižní Moravy bude mít nové čáry

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Ředitelství silnic a dálnic začalo tento týden opravovat vodorovné značení silnic první třídy na jižní Moravě. Opraví 160 kilometrů.

Radní schválili podobu Zelného trhu. Musí ji doladit

Brno - Místo zaparkovaných aut klidné náměstí se zelení a místy na sezení. Zelný trh v Brně dostane novou podobu, kterou v úterý odsouhlasili brněnští radní.

Topolánek zahájil volební kampaň v Brně na kole

Brno /FOTOGALERIE/ - Projížďky na kole, vystoupení hudebních kapel i prosté debaty s lidmi na jižní Moravě. Kampaň lídra jihomoravské kandidátky ODS do předčasných podzimních voleb Mirka Topolánka má být podle jeho slov jiná než ostatních stran.

Tramvajová trať do Komárova je ohrožená. Kvůli hluku

Brno /PŘIDÁNA ANKETA/ - Tramvaje, které nyní jezdí směrem do brněnského Komárova, od roku 2010 nejspíš přestanou jezdit. V ulici Dornych totiž stávající koleje nahradí čtyřproudová silnice.

Žabovřesky ozdobí centrum se sálem v kouli

Brno - Vedle budovy Platinia v brněnských Žabovřeskách má stát dům Sonocentrum s moderním vzhledem a sálem pro tři sta padesát lidí

Výpadek příjmů Brna: 750 milionů

Brno - Kvůli hospodářské krizi bude v rozpočtu Brna letos chybět až tři čtvrtě miliardy korun. Podle vedení města se tak naplňuje krizový scénář a bude muset šetřit.

Svědkové v kauze Wilson: jednání si nepamatujeme

Brno - V pátek pokračoval soud s bývalou starostkou Brna-střed Dagmar Hrubou v kauze Wilson. Líčení ale velký posun nepřineslo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT