Takhle špatnou desetiminutovku Žabiny dlouho nepamatují. Jenže přišla v tu nejméně vhodnou chvíli.

Žabiny si do odvety nesly náskok po domácí výhře 73:63, po třiceti minutách prohrávaly o pouhé tři body. Pak se jim ale jejich do té doby kvalitní hra naprosto rozsypala, Brňanky téměř devět minut nevstřelily jediný koš a Besiktas si dokráčel pro postup. „Závěrečnou čtvrtinu jsme začali čtyřmi ztrátami a třemi nedobře zvolenými střelami následovanými dalšími čtyřmi ztracenými míči. Těchto jedenáct útoků rozhodlo. V takové atmosféře Besiktas ještě víc vystupňoval tlak, který pak využil,“ popsal žabinský asistent trenéra Michal Martišek.

Obřímu kolapsu Brňanek přitom dlouho nic nenapovídalo. V aktuální sezoně už prožily několik podobně vypjatých momentů, ve kterých naopak předvedly svůj nejlepší basketbal. Tentokrát je však semlela kombinace zhoršeného výkonu a bouřících domácích fanoušků, kteří vycítili šanci na obrat.

Přestože Žabiny po většinu dvojutkání byly napřed, nakonec v EuroCupu končí už v prvním kole vyřazovacích bojů. „V součtu jsme z osmdesáti minut možná pětasedmdesát drželi postupovou pozici. Ale bohužel se hraje až do závěru a koncovku jsme nezvládli,“ hlesl Martišek.

Besiktas opět táhlo především hvězdné trio Dana Evansová, Jovana Nogičováa Yueru Liová. Každá ze zahraničních opor domácího celku se ve čtvrtek dostala alespoň na patnáctibodovou hranici.

Basketbalistky KP TANY Brno (v zeleném) prohrály v odvetě 1. kola play-off EuroCupu a letošní ročník pro ně končí.
Další senzace se nekonala. KP ve Francii prokletí nezlomilo a v EuroCupu končí

Turkyně se díky jedenáctibodové šňůře dostaly do většího vedení už ve druhé čtvrtině, Žabiny však postupně manko dotahovaly a vše dlouho nasvědčovalo tomu, že se do Brna vrátí s postupem. V závěru však rozhodly domácí hráčky.

„Po úvodní čtvrtině, kterou jsme zvládli takticky velmi koncentrovaně a vypořádali jsme se s úvodním tlakem domácích, následovala druhá, kdy jsme měli sedm ztrát. Dodali jsme tak soupeři sebevědomí,“ mrzelo asistenta kouče Pruši.

Po středečním vypadnutí Králova Pole tak druhou nejprestižnější evropskou soutěž opouští i další brněnský zástupce. „Jsme velice zklamaní. Hlavně po tom úvodu, kdy jsme udělali v zápase veliký comeback. Potřebujeme to vstřebat a vrátit se po Vánocích silnější, abychom splnili další cíle, které jsme si pro sezonu vytyčili,“ dodal Martišek.

Besiktas Istanbul - Žabiny Brno 78:58
Čtvrtiny:
15:18, 28:16, 14:20, 21:4.
Nejlepší střelkyně: Evansová 26, Nogičová 24, Liová 15 – Kneževičová 17, Cunaneová 15, Stoupalová 8.
Žabiny Brno: Kneževičová, Cunaneová, Stoupalová, Lopez Sénéchalová, Sklenářová, Hamzová, Záplatová, Čechová.
První utkání 63:73, postupuje Besiktas.