Na palubovce po závěrečné siréně vypukla totální euforie. Téměř to vypadalo, jako kdyby Žabiny slavily mistrovský titul. Tak moc pro ně výhra nad hegemonem Ženské basketbalové ligy znamená. „Tohle se stane jednou za život. USK je aktuálně jeden z nejlepších klubů v Evropě, což ukázalo na Final four Euroligy. Musím smeknout před celým týmem včetně trenérů, byly jsme skvěle připravené,“ radovala se do kamery TV Nova žabinská opora Petra Záplatová.

Brněnské družstvo už ve třech předchozích vzájemných kláních ukázalo, že se s USK dá hrát. A v pondělí vytáhlo takový výkon, který stačil na famózní skalp. „Pocity jsou nepopsatelné. Neustále čteme a slyšíme názory, že je finále zbytečné, předem rozhodnuté, a že jsme tu jen do počtu. Přesně tyhle komentáře jsem začal hráčkám před sérií říkat. Dobře totiž známe sílu našeho týmu,“ podotkl trenér Žabin Viktor Pruša.

Pro jeho svěřenky se přitom druhý duel finálové série nevyvíjel dobře. Těsně prohrály obě úvodní čtvrtiny, USK šlo do kabin s vedením 31:26.

Pražankám vyšel především úvod druhého poločasu, ve kterém se jejich náskok vyšplhal až na patnáct bodů. Pak ale začala jízda domácích hráček za obratem.

Brněnští basketbalisté (v bílém) prohráli ve čtvrtfinálové sérii s Děčínem a sezona jim končí.
Děčín ukončil Basketu sezonu. Rozhodla zkušenost, tuší trenér Vaněk

Žabiny předvedly neskutečné poslední minuty, manko dotáhly a v dramatické koncovce urvaly historickou výhru. „Prohrávali jsme o patnáct bodů, přesto jsme ale porazili tým, který nedávno vybojoval bronz v EuroLize. Ukázalo se, jako jsou holky silné jako parta a tým. Je to zadostiučinění,“ těšilo Prušu.

Finálová série, která se hraje na tři vítězné zápasy, pokračuje pátečním utkáním v Praze, už nyní je však jisté, že se na jih Moravy vrátí. Čtvrtý duel vypukne v hale Rosnička v neděli. „Bohužel se do Brna musíme vrátit, ale naše ambice se nemění. Pocity jsou špatné v tom, že jsme na hranici psychických i fyzických sil. Žabiny toho využily, hrály na hranici rugby, což bylo proti nám,“ zhodnotila druhé finále trenérka USK Natália Hejková.

Žabiny Brno - USK Praha 71:69
Čtvrtiny:
13:15, 13:16, 21:23, 24:15.
Nejlepší střelkyně: Cunaneová 17, Záplatová 13, Kneževičová 11 - Saballyová 24, Cazorlaová 14, Condeová 11.
Stav série: 1:1 na zápasy.