Pořádné obrátky nabralo vyšetřování vraždy devětatřicetileté ženy zŽelešic na Brněnsku. Zhrdelního zločinu policie obvinila jejího o deset let mladšího druha Faheda Mohamada. Vpondělí ho brněnský městský soud poslal do vazby. Existuje totiž obava, že by obviněný muž mohl opět uprchnout za hranice.

„Soud nařídil koluzní a útěkovou vazbu. Koluzní vazba znamená, že by obviněný mohl na svobodě ovlivňovat svědky. Útěková vazba se uděluje těm, u kterých je obava, že by mohl uprchnout,“ vysvětlila státní zástupkyně Eva Žďárská. Mohamad se kvraždě své družky na policii doznal, nyní však odmítá kvěci vypovídat. Podle trestního zákona mu hrozí až patnáctiletý trest.

Mohla žena žít?


Tragédie, která se odehrála za dveřmi bytu vulici 24. dubna vŽelešicích na Brněnsku se nemusela podle některých lidí vůbec stát. „Kdyby ho soud poslal za mříže, nemusel by vraždit,“ myslí si například dvaašedesátiletý Jan Kadlec zBrna, který se o brutální vraždě dozvěděl ze zpráv. Nad prací soudů kroutí hlavou. „Některé lidi zavře soud do vazby za mnohem menší prohřešek. Násilníka nechá jít. To je mi, panečku, spravedlnost,“ mávl Kadlec nad případem rukou.

Pravdou však je, že státní zastupitelství udělalo všechno proto, aby se Mohamad ke své družce nedostal. Vpolovině dubna ho totiž policie policisté vykázali kvůli domácímu násilí zbytu. Soud mu zákaz styku prodloužil až do 17. května. Mohamad nařízení soudu minulý čtvrtek porušil a do bytu své družky přišel. Tam jej „načapali“ policisté. Přestože se násilník snažil před muži zákona schovat za gauč vobývacím pokoji, putoval vpoutech do policejní cely.

„Využili jsme veškeré zákonné prostředky ktomu, aby se muž protiprávního jednání vůči poškozené nedopustil“ zdůraznila státní zástupkyně Jana Otoupalíková, která na případu maření výkonu úředního rozhodnutí a týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě pracovala. Její návrh trestu směřoval ktomu, aby Mahamadovi soud uložil trest vyhoštění zČeské republiky. „Obviněnému nebyl udělen azyl a byl vČesku nežádoucí osobou. Přestože si podal kNejvyššímu správnímu soudu kasační stížnost, nemělo její vyřízení na případné vyhoštění vliv,“ dodala Otoupalíková.

Soud: Vazbu ne

Okresní soud Brno-venkov byl však opačného názoru. Podle něj neexistovaly žádné zákonné důvody vazby. „Do vazby nelze vzít podle trestního řádu obviněného, který je stíhán pro úmyslný trestný čin, na který zákon stanoví menší než dvouletý trest odnětí svobody,“ píše se vtiskové zprávě okresního soudu Brno-venkov. Přímo se kpřípadu nechtěl nikdo vyjádřit.

Mohamad vydržel vpolicejní cele osmačtyřicet hodin. Poté ho soud propustil ze zadržení a nařídil hlavní líčení na 18. května. Vrámci jednání soud opětovně poučil syřana, že nesmí kontaktovat svoji družku. O propuštění syřana ze zadržení informovali policisté ženu, stím, že ho nesmí vpustit do bytu a ani se sním stýkat. Přesto se Syřan vrátil do bytu své družky vsobotu před šestou večer. Neměl klíče a žena mu otevřela. Jakmile jí ubodal nožem, uprchl. Zřejmě chtěl utéct do zahraničí, ale to se mu nepovedlo. Hlídka pohraničníků ho zadržela mezi Mikulovem a obcí Sedlec na Břeclavsku.