Všechno bylo vpořádku, pane Hošno, vzkázal Ústavní soud vrozhodnutí na stížnost bývalého brněnského podnikatele Rudolfa Hošny. Rodilý Čech se slovenským občanstvím si vBrně odpykává osmiletý trest za mnohamilionovou zpronevěru. Ústavní stížnost sepsal proto, že podle něj udělal brněnský krajský soud vjeho kauze mnoho procesních chyb. Ústavní soud ale jeho stížnost zamítl. Důvod? Proces sHošnou byl legitimní a vše bylo podle ústavních soudců vpořádku.

„Práva Rudolfa Hošny soudy nižší instance neporušily. Nedošlo kporušení Ústavy a nové řízení, které Hošna navrhoval, by bylo nadbytečné,“ řekla ústavní soudkyně Ivana Janů. Ze spisu, který ústavním soudcům ležel na stole, vyplývá, že byl Hošna potrestán za to, že nezaplatil mladoboleslavské automobilce pětadvacet milionů korun za favority, které nakoupil a prodal. Hošna se vymlouval, že jej u krajského soudu obhajoval advokát, kterého nechtěl. „Právo na obhajobu soud dodržel, námitka je nedůvodná,“ dodala Janů.

Podnikatel ve stížnosti také tvrdil, že se hlavní líčení konalo v jeho nepřítomnosti. Přitom Hošna prý dal souhlas k jednání v nepřítomnosti jen pro jedno stání, kdy byl nemocný, a ne pro celé hlavní líčení. Nemohl se tak prý vyjádřit k výslechu svědků a účinně se hájit a vyjadřovat ke všem důkazům.

Skutečnost ovšem byla jiná. Hošna krátce poté, co ho soud pustil zvazby, opustil Českou republiku, a další řízení proto soud vedl jako proti uprchlému. Českému vězení se podnikatel dlouhou dobu vyhýbal, neboť se před několika lety přestěhoval na Slovensko, jehož je státním občanem. Loni v září jej však slovenská policie zatkla na základě eurozatykače a v prosinci jej Slovensko vydalo českým úřadům.

Hošna u Ústavního soudu tvrdil, že neutekl. „Jsem občan Slovenské republiky a byl jsem doma. Až na mě soud vydal eurozatykač, přišla ke mně policie, zazvonila a zatkla mě,“ hájil se bývalý velkopodnikatel. Trest za zpronevěru nepřijal, protože soudy nižší instance byly podjaté. „Jsem nevinen. Nemůžu za to, že banka peníze za prodané automobily někde zašantročila. Chci spravedlivý proces se spravedlivým soudcem,“ zdůraznil Hošna.

Hošna i přes neúspěch u Ústavního soudu stále doufá, že se mu podaří osmiletý trest zvrátit. U Okresního soudu v Mladé Boleslavi totiž vuplynulých měsících podal žalobu na určení neplatnosti dodatku ke smlouvě s automobilkou, na jehož základě byl odsouzen. „Pokud soud Hošnovi vyhoví, mohlo by to vést k obnově celého řízení a úplnému zproštění obžaloby,“ řekl Hošnův advokát Radek Coufal.