Zbývalo už jen stavit se do banky a uložit peníze. Pak měla žena mít volno a relaxovat po náročném dni v práci. Místo pohody ale přišel stres a zoufalství.
Na zastávce Kuldova v brněnské městské části Zábrdovice bylo ve čtvrtek rušno. O třičtvrtě na čtyři se tudy totiž prohnal zloděj. Byl zřejmě příjemně překvapen. S sebou si odnesl kabelku a v ní tři sta tisíc korun.
„Neznámý pachatel povalil sedmadvacetiletou ženu na zem, strhl jí kabelku z ramene a z místa utekl. Jednalo se o firemní peníze, které nesla poškozená do banky,“ uvedl mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek.
Celá akce se udála rychle. Zloděje nikdo z lidí na zastávce nestačil zastavit. Ničeho si nevšimly ani prodavačky v protějších obchodech.
„V tu dobu sem chodím nakupovat, ale o ničem jsem neslyšela. Bydlím tu už dlouho, ale takový případ je nezvyklý,“ řekla Brňanka Zdenka Pokorná.
Podle policistů ale několik lidí na zastávce zloděje vidělo. Jeden z kolemjdoucích se také snažil ženě pomoci. „Zloděj běžel kolem železničního mostu. Snažil se jej zastavit kolemjdoucí muž, který poblíž venčil psa,“ dodal mluvčí Malášek.
Policie nyní po pachateli intenzivně pátrá. O pomoc prosí také všechny, kdo si krádeže na zastávce Kuldova všimli. „Zloděj měl od dvaceti do pětadvaceti let. Byl bílé pleti. Na hlavě měl kšiltovku a na očích sluneční brýle. Na sobě měl modrou šusťákovou bundu. Jakékoli poznatky o lupiči nám mohou lidé volat na bezplatnou linku 158,“ infromoval Malášek.
Podle policistů je místo krádeže spíše náhodou. Krádeže vysokých obnosů nejsou časté a záleží především na tom, kolik peněz u sebe lidé nosí a jak si je chrání.
Kapesní krádeže však mají strážníci na denním pořádku. „Drobnější krádeže řešíme denně. Nejčastější místa jsou samozřejmě zastávky, hromadné dopravní prostředky a obchody,“ potvrdil mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák.
Přestože strážníci neustále informují o kapesních krádežích, lidé jsou prý nepoučitelní.
„Stále se nosí peněženky po kapsách a kreditní karty spolu s pin kódy. Objasnitelnost takových případů je přitom malá. Zloděj zmizí a člověk si toho často všimne až za delší chvíli,“ upozornil Novák.
Nenechavé zloděje občas dopadne ostraha obchodů, svědci nebo policisté v civilu, kteří je pak předají svým kolegům. Přesto je podle Nováka lepší věnovat se prevenci.
„Naše rady jsou už notoricky známé. Přesto se snažíme informovat například seniory ve školách třetího věku. Pracuje se také na novém multimediálním prevenčním programu,“ uzavřel Novák.