Na stůl brněnských kriminalistů dorazil tlustý spis z Ústí nad Labem. Přestože má tamní policejní ředitelství detektivů dostatek, chtěli se zbavit případu, u kterého hrozilo promlčení.

Ještě předloni na podzim onen případ nevypadal složitě. Na ústeckou kriminálku přišlo trestní oznámení pro porušování autorských práv. Minulý týden ale v Ústí slavili, když Nejvyšší státní zastupitelství rozhodlo, že se případ rozdělí na několik desítek částí, které se podle bydliště podezřelých rozešlou na okresní oddělení.

„Snažili jsme se toho zbavit více než rok,“ říká zástupce vedoucího odboru vyšetřování hospodářské kriminality v Ústí nad Labem Milan Kotrc. „Jeden okres by to do konce promlčecí doby, která je pět let, prostě nezvládl ukončit,“ vysvětluje. Případ se totiž rozrostl na více než sedmnáct stovek podezřelých, kteří si prostřednictvím internetu nedovoleně vyměňovali počítačové programy, filmy a hudbu.

Podle zákona je přitom potřeba všechny podezřelé vyslechnout a jejich počítače nechat znalecky prozkoumat. „Máme na to tady dva lidi. Kdybychom jim ten případ nechali, tak než by ho dokončili, skončili by dřív v domově důchodců nebo na psychiatrii,“ říká Kotrc.

„Nemáme problém něco odhalit, ale dotáhnout případ do konce,“ potvrzuje nedostatek lidí zástupce ředitele severočeské krajské Služby kriminální policie a vyšetřování Bohumil Kotas. Případ poukázal na to, že zatímco kriminalita se mění, poměry v české policii příliš ne. Například právě v Ústí mají počítačovou kriminalitu na starosti pouze dva policisté, potřebovali by jich ale mnohonásobně víc. „Zatím to ale vypadá, že ještě další policisté odejdou,“ dodává Kotrc.

To, jak hodlá na nárůst internetové kriminality vedení policie reagovat, se nepodařilo zjistit. Policejní prezident Oldřich Martinů i ministr vnitra Ivan Langer měli mezi svátky dovolenou.

Černý Petr se nyní přesunul do Brna, kde dostali největší část – téměř tři sta podezřelých. „Udělá nám to velké problémy a naruší práci na vlastních případech, kterých máme víc než dost,“ uvedla brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková.

Boji s počítačovou kriminalitou se v Brně věnuje zhruba šest policistů. „Čtyři z nich budou nyní plně vytíženi tímto případem,“ neskrývá roztrpčení nad novoročním „dárkem“ mluvčí Procházková. Podle ní budou brněnští specialisté rádi, když svoji část tohoto případu zvládnou do čtyř měsíců. „Dá nám to zabrat. Problém je i to, že je to více než dva roky staré,“ dodává.