První poločas hráli fotbalisté druholigového klubu Dosta Bystrc jako o život a dali do branky hostujících Vítkovic dva góly. Po přestávce padly do svatyně domácích čtyři branky. Řeč je o červnovém zápase mezi brněnskou Bystrcí a ostravskými Vítkovicemi. Kvůli podezření z úplatkářské aféry tak přesně po půl roce usedlo na lavici obžalovaných před brněnským krajským soudem pět mužů.

Obžalované pětici, která si podle žaloby rozdělila peníze za zápas, hrozí až dva roky vězení. Na „soupisce“ mužů, které žalobce posadil na lavici obžalovaných figuruje bývalý trenér bystrckého fotbalového klubu Tibor Duda, vedoucí brněnské pobočky sázkové kanceláře Tipsport Michal Benko a bystrčtí fotbalisté Zdeněk Houšť, Tomáš Mrázek a Aleš Schuster.

„Každý hraje v úplatkářském příběhu svůj part. Duda kontaktoval Houště a nabídl mu asi osmdesát tisíc korun za to, že nějak ovlivní zápas mezi Bystrcí a Vítkovicemi. Houšť pak šel za Schustrem a Mrázkem, kteří souhlasili, ale chtěli peníze vidět,“ shrnul žalobu státní zástupce Jan Petrásek.

Houšť se Schustrem se těsně před inkriminovaným zápasem sešli s Benkem za hotelem Velká Klajdovka v brněnské Líšni. „Benko ukázal peníze a fotbalisté odjeli na stadion. Tam později prohráli 2:4,“ přiblížil Petrásek transakci, za kterou hráče dohnal až před soud.

Obžalovaní vinu popírají a před soudem vsadili na vyprávění pohádek. Tibor Duda, který podle žaloby úplatek Houškovi nabídnul, tvrdí, že je vše jen velké nedorozumění. „S Houštěm jsem jednal, ale kvůli něčemu úplně jinému. Měl jsem se totiž stát sportovním ředitelem ve Vítkovicích a chtěl jsem mu nabídnout angažmá, protože je to typ hráče, kterého by chtěl mít v mužstvu každý trenér,“ uvedl Duda.

Policie ale už v době, kdy se mezi hráči šuškalo o úplatku, jejich telefony odposlouchávala. Prezident bystrckého klubu Roman Procházka už dva dny před zápasem oznámil podezření policii. „Svolali jsme hráče a zeptali se, jestli se je někdo nepokusil ovlivnit. Houšť mi pak o samotě přiznal, že jej někdo kontaktoval, ale tvrdil, že nabídku odmítl,“ zdůraznil Procházka.

Fotbalisté ale byli disciplinovaní a o penězích do sluchátka nemluvili. „To zboží je. Dresy ti můžu ukázat mezi jednou a druhou,“ říkal například Houšť do telefonu při jednom z hovorů. Právě odposlechy jsou ale trumfem obžaloby.

Bystrcký klub požaduje po pětici obžalovaných odškodnění. Konkrétně dva miliony a osm set tisíc korun. „Rada městské části nám neschválila dotace na výstavbu nové tribuny ani na rekonstrukci té stávající. Bylo to právě kvůli podezření z korupčního jednání ve spojitosti s klubem,“ uvedla právní zástupkyně FC Dosta Bystrc.

Zleva: Mrázek, Benko, Houšť, Schuster, Duda