Josef Konečný z Ořechova na Brněnsku si do lesa brával zelenou kamizolu a maskáčové kalhoty. K soudu chodil v riflové bundě a džínách. V pondělí se třiačtyřicetiletý muž dozvěděl, že minimálně šest dalších let bude nosit oblečení od úplně jiného krejčího. Okresní soud pro Brno-venkov ho totiž poslal na šest let do vězení. Za pět trestných činů.

Rodák z malé obce na jih od Brna, který si vysloužil kvůli své vášni ve sběru trofejí přezdívku Král pytláků, měl koncem října 2005 smolný den. Po práci se opil a alkohol v něm vzbudil žárlivost. Popadl zbraň a začal hledat svou manželku, která se v té době skrývala u svého milence v Ořechově.

„Oběť poznala, že před domem stojí její muž. Prý na ni křičel, že jejich kocour to už má za sebou a teď je na řadě ona a zbytek rodiny. Pak začal střílet. Na místě činu se později našly střely, které policie zajistila. Byť za podivných okolností,“ řekl předseda senátu Antonín Krátky.

Žaloba dvaačtyřicetiletého Konečného vinila z celkem pěti trestných činů. Kromě poškozování cizí věci, krádeže a výtržnictví čelil ořechovský pytlák i žalobě z těžkého ublížení na zdraví a nedovoleného ozbrojování. Sazba u platné judikatury je až osm let ve vězení. Soud byl smírnější a o dva roky trest snížil.

Konečný vinu popírá. Případ bere jako pomstu. „Vše, co je napsáno v obžalobě, je výmysl a práce mafie. Budu se bránit třeba až ve Štrasburku. Přiznávám, že jsem měl doma zbraně. Toho lituji, ale je to můj koníček,“ zdůraznil Konečný. Proti trestu se odvolal ještě v soudní síni. Případem se tak bude zabývat brněnský krajský soud.

V případu se objevila podle obhájce obžalovaného muže spousta nejasností. „Zdá se, že policie manipulovala s důkazy. U soudu svědčilo šest policistů a každý tvrdil něco jiného. Pro mě například zůstává záhadou fakt, že policie zajistila na místě činu náboje, ale na balistickou expertizu pošle úplně jiné střelivo,“ podivoval se advokát Jan Růžička. Kromě odvolání zvažuje i trestní oznámení na několik policistů z okresu Brno-venkov. „Jestliže křivě vypovídali, zaslouží si potrestání,“ doplnil obhájce.

Policie: Trofeje mají cenu deset milionů

Arcivévoda František Ferdinand ď Este, který zámek Konopiště před sto dvaceti lety přestavěl na velkolepé sídlo budoucího císaře, by možná pukl závistí. Tedy kdyby zjistil, že v Ořechově na Brněnsku má v jednom rodinném domku konkurenci. Josef Konečný totiž nasbíral za svůj život tolik trofejí, které ve svém inventáři nemá žádný zámek ani panské sídlo v České republice.

Policie objevila trofeje náhodou. Když šla zatknout Konečného poté, co střílel na dům, v němž se ukrývala jeho manželka. „Obrovské množství trofejí jsme našli při domovní prohlídce v říjnu 2005,“ řekl mluvčí policie Brno-venkov Aleš Mergental. Kriminalisté pak počítali paroží a zbrojní arzenál bez jednoho měsíce rok. „Více než patnáct set trofejí za zhruba deset milionů korun nyní leží ve skladu v Židlochovicích na Brněnsku. O jejich osudu však rozhodne až soud,“ dodal Mergental.

Policisté pak všechny trofeje svezli na oddělení do Rajhradu na Brněnsku a zbraně na policejní ředitelství v krajském městě. K vyjádření pozvali zástupce lesních závodů, protože takové množství trofejí z upytlačené zvěře nikdy nikdo neviděl a nemá ho ani žádný zámek na Moravě. Konkurovat mu může snad jen lovecký zámek Konopiště. Zástupci lesáků žasli také nad tím, co viděli, protože mezi upytlačenými zvířaty byly i kusy, které se v honitbách jen tak nevidí.

Muž, který nastřeloval španělskému králi

Kauza Josefa Konečného z Ořechova na Brněnsku se u okresního soudu pro Brno-venkov vlekla bezmála půldruhého roku. Svědčit přišly desítky lidí. Mimo jiné také sousedé a rodiče obžalovaného. A mnohdy v soudní síni mluvili tak, že by z jejich výpovědí mohl čerpat inspiraci písničkář Ivo Jahelka.

„Ctěný soude, chtěl bych předem oznámit, že nebudu při své výpovědi jen tak tlachat. Jsem totiž doktor přírodních věd,“ upozornil například trestní senát svědek Oldřich Pár. Kvůli vleklé kauze svědčil dokonce dvakrát. A náležitě si to užil. „Moc dobře vím, kde jsem. Přece na soudě. Toto je předseda senátu, vedle něj sedí přísedící, tento borec je státní zástupce a naproti němu je obhájce. No a ten pán mezi policisty je Pepík Konečný. Muž, kvůli kterému jsem tu podruhé,“ usmál se Pár, který je polesným a na soud přišel v zelené myslivecké kamizole.

O Konečném mluví Pár jen v superlativech. „Je to nejlepší střelec široko daleko. Dělal u mě zkoušky a je fakt machr,“ tvrdí myslivec. Hned ve druhé větě ovšem nezapomněl dodat, že kdyby mu nezakalil mysl alkohol, mohl být na svobodě a ne za mřížemi. Tam Konečného poslal okresní soud pro Brno-venkov na šest let.

Muž, který si vysloužil od policistů přezdívku Král pytláků, se za své trofeje nestydí. Naopak. „Pracoval jsem přes pětadvacet let ve Zbrojovce Brno. Naučil jsem se skládat zbraně a ve střelbě jsem nejlepší. Tyto ruky dokonce nastřelovaly španělskému králi při honitbě. Tím se nemůže pochlubit nikdo v Česku,“ vychloubal se Konečný.

Při každém jednání měl za sebou rodiče. Ti jsou už několik let v důchodu. Jeho otec, Josef Konečný starší, si někdy nedělal při hlavním líčení servítky a zanadával si. „Připomíná mi to inkvizici. Možná by ho měl soud upálit na náměstí Svobody,“ utrousil otec obžalovaného při vynášení rozsudku.