Z výpovědí ve znaleckých posudcích vyplývá, že otec Stanislav Velický děti neustále varoval před satanem a peklem. Sám sebe přitom nazýval Kristem a dětem vyhrožoval, že když budou zlobit, pomalu je začnou ožírat červi. Matka Monika Velická měla dívky strašit jedovatými pavouky. Právě Velická děti do Klokánku loni v březnu přivedla s tím, že je jejich otec sexuálně zneužívá. Nakonec ale svou výpověď popřela.

Krajský soud v Brně nyní rozhodl, že se dívky mají vrátit zpět k otci. Podle ředitelky Klokánku Ditty Pokorné na to ale nejsou připraveny. „Jsou na tom obě psychicky špatně. Pláčou, nemluví už ani mezi sebou a přestaly jíst. Celou dobu jsme holkám říkaly, že to celé nakonec dobře dopadne a ony v tom žily. Teď se najednou dozvěděly, že musí zpět do té hrůzy,“ uvedla Pokorná.

Podle ní otec děvčat Stanislav Velický Kokánku vzkázal, že si pro sestry přijde po dobrém či po zlém. „Nechápu rozhodnutí soudu. Viděli posudky, které jasně prokázaly špatný psychický stav holek,“ míní Pokorná. Soud ale tvrdí opak. Děti totiž mohou být předány do péče Klokánku jen v případě, kdy jim hrozí týrání a ublížení na zdraví. A to se neprokázalo.

„Závěry znaleckých posudků jsou neobjektivní. Vychází pouze z výpovědí obou nezletilých dětí. Nejde o informace, které by popisovaly širší situaci v rodině, získané i z jiných zdrojů a podávající tak ucelený obraz o výchovném prostředí,“ objasnila mluvčí brněnského krajského soudu Miroslava Sedláčková.

Otec dívek Stanislav Velický je s rozhodnutím soudu spokojený. „Klokánek se snažil dcery zmanipulovat. Jsem rád, že to tak dopadlo. Všichni se na ně doma těšíme. Rodina má být pohromadě,“ uvedl Velický. Ten připustil, že jeho děti neměli doma vždycky dobře. Blíže se ale vyjadřovat nechce. „Jsou to věci z minulosti. Podle víry děti učím, aby na to škaredé zapomněly, takže to nechci vytahovat,“ vylíčil Velický.

Ten obě dcery navštívil ve škole. Jedna z nich se během návštěvy otce rozplakala. „Je jasné, že teď neví, co s nimi bude. Se sociálními pracovnicemi jsme se porot dohodly, že na jejich přesunu zpět domů budeme postupně pracovat,“ dodal Velický.

Ředitelka Klokánku ale doufá, že se ještě rozhodnutí soudu změní. „Jde nám o to, aby byly dívky psychicky v pořádku. A to se nestane, pokud se vrátí domů,“ řekla Pokorná.