VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na jižní Moravě chybí téměř tři sta policistů

Jižní Morava - V Brně chybí přes dvě stě mužů a žen v uniformách, v Hodoníně je zase plný stav. Policejním sítem neprojdou tři čtvrtiny uchazečů.

4.1.2008 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Statistika počtu policistů v kraji by potěšila asi jen zločince. Na jižní Moravě je o deset procent policistů méně, než by mělo být. V jednotlivých okresních ředitelstvích jich dohromady chybí bezmála tři stovky. Nejhorší je situace v Brně, naopak nejlépe je na tom policie v Hodoníně.

„V Brně aktuálně chybí dvě stě policistů, kteří mají sloužit v ulicích. Sto třicet nastoupí až za několik měsíců, protože se zatím ještě zaučují ve škole. Sedmdesát dalších ale stále hledáme,“ řekl brněnský policejní ředitel Jaroslav Vaněk.
 
Méně lidí u policie znamená jediné. Přesčasy, více hodin v terénu a častější služby. „Policisté mohou být více unavení a někdy reagovat podrážděně. Větší zátěž může ovlivnit jejich práci,“ tvrdí psychiatr Josef Kovářík. Od ledna posílily policejní ředitelství v příhraničí desítky lidí z cizinecké a pohraniční policie. Ti totiž kvůli vstupu České republiky do schengenského prostoru odešli z hranic.

Příhraniční regiony Hodonínsko, Břeclavsko a Znojemsko tak stavy policistů tolik netrápí. V Hodoníně je dokonce policistů přesně podle tabulek. „Posílili nás lidé z cizinecké policie. Mělo původně přijít třiapadesát lidí, ale nakonec jich bylo jen devětadvacet,“ uvedl vedoucí kanceláře břeclavského policejního ředitele Milan Janůvka.
 
Policie se snaží získávat nové lidi dlouhodobě. Akce „Hledám parťáka“ ale zatím nedokázala přilákat tolik uchazečů. Zájem sice mezi mladými lidmi je, ne každý uchazeč ovšem projde náročnými psychologickými a hlavně fyzickými testy. „Přijímacím řízením neprojde na sedmdesát procent lidí. Nejvíce uchazečů nesplňuje zdravotní způsobilost, další část odpadá na psychotestech,“ řekl brněnský policejní ředitel.
 
Opakovat zkoušky ovšem lze i několikrát. Fyzické testy se zatím nedaří zvládat ženám. Platí pro ně stejná kritéria jako pro muže, a proto je jich mezi policisty v kraji necelá třetina.
 
Jedním z hlavních důvodů nedostatku mužů a žen v uniformách v kraji jsou i odchody starších policistů do civilu. Ten se už pomalu zastavuje. „Od poloviny loňského roku k policii nastoupilo více lidí, než jich odešlo,“ uvedl David Kubalák z policejního prezidia. V souvislosti s náborovou kampaní se policie zaměřuje i na přijímací zkoušky. Zřejmě se sníží požadavky na fyzickou kondici.
 
Bývalý ministr vnitra František Bublan proti tomu nemá námitky. „Nastavila se příliš přísná pravidla pro přijímání lidí. Třeba u kriminálky nebo jiných činností skutečně nepotřebujeme vrcholové sportovce, ale spíše mozky,“ upozornil Bublan.


Policisté v kraji
- V Brně je v ulicích 1380 policistů, ve skutečnosti by jich mělo být o 206 více.
- Blanenská policie má v terénu 185 policistů, do plného počtu jich chybí 10.
- V okrese Brno­venkov je policistů 296, což je o 25 méně, než je potřeba.
- Na Břeclavsku slouží 314 mužů a žen, pokud by jich bylo o 24 více, byl by to plný stav.
- Hodonínská policie má jako jediná policistů akorát. Je jich 264.
- Na Vyškovsku slouží 152 policistů, do tabulkového stavu jich chybí 10.
- Na Znojemsku slouží 278 policistů. Chybí 15 lidí.

Být hasičem je lákavější

 
Opačný problém než policisté mají na jižní Moravě hasiči. Přestože musí zájemci o práci ve sboru profesionálních hasičů projít stejně náročnými přijímacími testy jako policisté, hlásí se k nim více lidí, než mohou přijmout. „Na začátku roku máme mírný nadstav. U jihomoravských hasičů pracuje k prvnímu lednu zhruba devět set čtyřicet profesionálů,“ tvrdí ředitel jihomoravských hasičů Zdeněk Vlkojan.
 
Člověk, který chce být hasičem, musí stejně jako policisté absolvovat fyzické i psychologické testy. „Problém lidem dělají psychologické testy a zdravotní prohlídky. Navíc se potýkáme s tím, že na prohlídky u lékařů musejí nováčci čekat. Lékaři totiž vyšetřují i policisty a ty někdy upřednostňují,“ řekl Vlkojan.
 
Důvod, proč lidé touží být raději hasiči, je podle psychologů jasný. „Policisté jsou represivní složka a v očích lidí méně oblíbení. Hasiči navíc stoupli po událostech jedenáctého září v New Yorku v ceně. Média je mají za hrdiny,“ myslí si psycholog Jiří Brančík. Velký zájem o hasičskou uniformu potvrzuje lektor Odborného učiliště požární ochrany v brněnské Líšni Pavel Tománek. Být hasičem chce podle něj bezmála dva tisíce lidí ročně. „Do každého kurzu se hlásí zhruba čtyři sta zájemců. Přijmeme ale jen necelých sto třicet, zbytek musí počkat,“ doplnil Tománek.
 
K policii se sice lidé tolik nehrnou, ale policejní prezidium vymyslelo způsob, jak do náboru zapojit i kmenové zaměstnance. „Máme vnitřní motivační kampaň. Pokud někdo najde nového policistu, dostane odměnu. Tři až pět tisíc korun,“ přiblížil kampaň mluvčí policejního prezidia David Kubalák.

Denně tváří v tvář nebezpečí

 
Pokaždé, když se převlékají do policejních či hasičských uniforem, nevědí, zda právě tato směna není jejich poslední. Denně se totiž setkávají s událostmi, u kterých jde o život, v lepším případě o zdraví. „Hlídky v terénu se setkávají s agresivními lidmi, kteří je například koušou nebo na ně zaútočí nožem. Loni pořezali útočníci několik policistů,“ řekl brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.
 
Poslední oběti v řadách policistů a hasičů na jižní Moravě byli David Kožuský a Jaroslav Gargula. Osmého ledna před šesti lety zahynuli při záchraně života krupiéra kasina při požáru budovy v brněnské Nádražní ulici. „Hasiči se vydali krupiéra hledat. Přestože byla uvnitř hořící budovy nulová viditelnost, našli ho. Ve chvíli, kdy Kožuský vysílačkou požádal další zasahující hasiče o vodící lano a pomoc při vyproštění krupiéra, nastal uvnitř výbuch a požár nahromaděných hořlavých zplodin,“ uvedl k tragédii mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.
 
Kožuský na místě zemřel. Gargula ztratil orientaci a místo ke vchodu do herny se spojovací chodbou dostal k zadnímu schodišti, kde se zaklínil mezi nastavěnými deskami herních stolů a udusil oxidem uhelnatým. Toxickými zplodinami se udusil také krupiér herny.
 
Na pomoc dětem mužů a žen, kteří ve službě zemřeli, vznikla Nadace policistů a hasičů. „Pečujeme o děti obětí a připravujeme pro ně program. Navíc jim přispíváme tisíc korun měsíčně na životní pojištění a stavební spoření. Koncem roku navíc každé dítě dostane dvacet tisíc jako mimořádný dar,“ řekl ředitel nadace Vladimír Šutera.

Ekonom Lukáš Buřík z internetového serveru Finance.cz tvrdí o práci u policie:

… Pomohlo by zvýšení platu i prestiže


Šestitýdenní dovolená, sedm tisíc na oblečení, čtrnáct dní ozdravné dovolené. I přes takové výhody je policistů málo. Podle Lukáše Buříka jen výhody nestačí.

Proč na jižní Moravě chybí policisté?
 
Tito lidé odchází kvůli novému služebnímu zákonu, který přinesl jiný systém odměňování a výsluh. Především starším ročníkům, které slouží již desítky let, se tak vyplatilo s koncem loňského roku nebo na začátku roku letošního odejít.
 
Plat policisty je kolem osmnácti tisíc, měl by být vyšší?
 
Přidá-li se policistům, ozvou se učitelé a naopak. O platech státních zaměstnanců rozhodují jiné než osobní kvality a pracovní zapálení. Důležitější je v tomto případě počet odpracovaných let či hodnost. Těžko říct, jestli je osmnáct tisíc ideální mzda. Kromě platu jsou důležité také speciální bonusy a prestiž v očích lidí. To je ale běh na dlouhou trať.
 
Je u nás prestiž policie stále nízká?
 
Spokojenost lidí s prací policie a hasičů se v posledních letech zvýšila. Přesto v případě policie její prestiži ubírají policejní aféry a negativní zprávy v médiích. Mnohé přehmaty policistů navíc vyšuměly do ztracena.
 
Policisté i hasiči při svém povolání čerpají řadu výhod, je to pro ně dostatečná motivace?
 
O těchto výhodách se ve statistikách nemluví. Stejně jako o desítkách hodin přesčasů, které každý policista každoročně odslouží. Každá taková výhoda určitě zvyšuje motivaci zaměstnanců. Člověk ale spíše ocení vyšší nástupní plat a pak přímé zvyšování mzdy.
 
V této profesi chybí ženy, měly by být třeba zvýhodněny, aby je to k policistům lákalo?
 
Práce u policie nebo hasičů byla dříve výhradní doménou mužů, v posledních letech se ale začíná situace zlepšovat. Další zvýhodňování žen na úkor jejich mužských protějšků mohou muži chápat jako diskriminaci. Určitě by to mezi nimi vyvolalo nesouhlas.

Autor: Pavel Mokrý

4.1.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 21 000 Kč Strojní inženýři projektanti, konstruktéři Strojní inženýři projektanti. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt e-mailem: ucetni@itec-eu.com , Požadavky: , Vysokoškolské vzdělání strojního technického zaměření , Praxe ve strojním oboru min. 3 roky , Schopnost orientace v technické dokumentaci, Flexibilita v častém cestování do zahraničí , Znalost jazyků: - angličtina, ruština - aktivně, francouzština, čínština - pasivně , Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Dimary investments s.r.o., Tkalcovská, č.p. 874, 602 00 Brno 2. Informace: Patricie Petrová, +420 727 958 118. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč Řidiči tahačů Řidič - nákladní doprava na 7,5t. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: První kontakt: osobně (po telefonické domluvě v místě výkonu práce), telefonicky nebo e-mailem, , ŘP - sk. C, CE (vozidla nad 7,5t), Řidič vnitrostátní a mezidnárodní dopravy, Zaměstnanecké výhody: možnost ubytování, , Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou., , Místo výkonu práce: Jiříkovská 11, 664 51 Šlapanice + celá ČR a Evropa. Pracoviště: Vatex eu s.r.o. - 01, Jiříkovská, č.p. 1784, 664 51 Šlapanice u Brna. Informace: Miloslav Macháň, +420 723 728 748. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 360 Kč Všeobecní administrativní pracovníci odborný pracovník/ce v sekretariátu ředitele kanceláře předsedy Nejvyššího soudu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadované dovednosti: , -Středoškolské vzdělání ukončené maturitou, -Velmi dobrá znalost práce na PC, -Perfektní znalost českého jazyka, znalost AJ - slovem i písmem výhodou, -Pečlivost, spolehlivost, flexibilita a dobré komunikační schopnosti, -Praxe vítána - v oblasti justice výhodou, -Bezúhonnost, , Náplň práce, popis pozice:, - Koordinuje činnosti v sekretariátě ředitele kanceláře předsedy soudu, - Oganizačně a administrativně zajišťuje zahraniční služební styky při konání akcí hromadnéhocharakteru (mezinárodní konference, semináře apod.), - Organizačně zajišťuje a koordinuje průběh zahraničních služebních cest soudců a zaměstnanců soudu, - Vykonává administrativní a písařské práce pro ředitele kanceláře předsedy soudu. Pracoviště: Nejvyšší soud, Burešova, č.p. 571, 602 00 Brno 2. Informace: Jitka Petlachová, +420 541 593 214. Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní 20 000 Kč Specialisté v oblasti počítačových sítí (kromě správců). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadované dovednosti, Angličtina - středně pokročilá minimum, znalost IT., Poznámka k volnému místu: Místo výkonu práce: BRNO, - vzdálená správa uživatelských stanic a systémů na různých platformách (Windows, Unix,...) - řešení technických problémů - komunikace s klienty el. formou - instalace operačních systémů - reporting - monitoring aktivit v rámci přidělené oblasti - zajištění bezpečnosti a chodu všech kritických součástí - zákaznický servis . Vzdělání SŠ / VŠ, znalost AJ podmínkou., Přihlásit se do výběrového řízení na volné pozice mohou kandidáti na stránce: ibm.com/start/cz, souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Ibm global services delivery center czech republic, s.r.o.,, Technická, č.p. 2995, 616 00 Brno 16. Informace: Vladimíra Tomešová, +420 533 417 588.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sázení stromů v Jubilejní aleji k výročí 100 let od vzniku ČSR
22

Lípy v aleji symbolizují založení republiky. Vysadit si je mohl každý

Fotbalová rozlučka Tomáše Rosického

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

V botanické zahradě vystavují citrusy a masožravky

Brno /FOTOGALERIE/ - Návštěvníci botanické zahrady v brněnské Kotlářské ulici od čtvrtka do neděle zhlédnou výstavu masožravek, citrusů a jiných tropických rostlin. „Otevřeno bude denně od devíti hodin do pěti odpoledne. Lidé si některé z rostlin mohou i koupit,“ řekla vedoucí zahrady Magdaléna Chytrá.

Před dvěma lety vyhrál s Kometou titul, nyní Kvapil vede bodování extraligy

Liberec – Před dvěma lety hokejista Marek Kvapil slavil s brněnskou Kometou titul. Pak se vydal na zkušenou na Dálný východ do ruského Chabarovsku, kde se příliš neuchytil, proto se vrátil do České republiky. Nikoliv však zpět do Brna, nýbrž do Liberce, kde se mu v letošní sezoně enormně daří.

Muž se koupal nahý v kašně Parnas a popíjel. Kamarád slíbil, že ho odvede

Brno – Úplně nahý muž se koupal ve středu dopoledne v kašně Parnas na Zelném trhu. Všimla si ho obsluha kamer městské policie. „Kolegové ho tam vyhledali a jednatřicetiletý muž jim řekl, že v kašně hledá drobné. Přitom popíjel víno z plastové láhve, kterou měl postavenou na okraji barokní kašny,“ sdělil mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Zloděj zřejmě chystá párty. Z hospody ukradl čtyři sudy piva

Zbraslav – Čtyři sudy s pivem a jeden sud s limonádou sebral zloděj v noci v pohostinství ve Zbraslavi. „Dovnitř se dostal po poničení vstupních dveří, lokál prohledal a sebral i tři sudy, které byly prázdné,“ informoval policejní mluvčí Bohumil Malášek.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT