Tak jako král, kterému zlá sudička řekla, že se jeho dcera píchne o trn a zahyne, úzkostlivě bdí na své ratolesti mnoho brněnských rodičů. Mají totiž strach, že jejich dítka dřív nebo později zavadí o jednu ze stovek odhozených jehel, které po aplikaci drogy bezhlavě odhodili narkomani na dětských hřištích.

„Když vidím, jak se tady po večerech slézá partička mladých mužů a žen v dredech, mám na druhý den strach jít se synem na pískoviště,“ postěžovala si dvaatřicetiletá Jana Přecechtělová nad nepříliš uspokojivou situací v okolí prolézaček na Ondříčkově náměstí v brněnských Židenicích.

Tu a tam si na zmíněném místě dávají dostaveníčko narkomani, kteří si chvíle „rozjímání“ krátí nitrožilní aplikací drog. Jakmile si na lžíci rozehřejí obvyklou dávku, nasají ji do stříkačky a píchnou do žíly, v omámení smyslů použitou jehlu zahodí. Kamkoliv je napadne. „Je jim jedno, jestli ostrá a možnou nebezpečnou infekcí nakažená jehla skončí v písku nebo pod houpačkou,“ povzdechla si nad neukázněností narkomanů další mladá maminka Simona Doležalová.

Mravenčí práce


Výskyt volně pohozených injekčních stříkaček a jehel v brněnských ulicích patří k tradičním nešvarům, s nimiž se strážníci běžně při své činnosti setkávají. Nic na tom nemění fakt, že počet výjezdů spojených s nálezy těchto nebezpečných předmětů se během letošního prvního pololetí snížil.

„Do začátku července registrovala městská policie na osm desítek výjezdů, při nichž našli a bezpečně odstranili přes dvě stě padesát aplikačních pomůcek. Loni jich bylo více než šest set,“ řekl mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák. Statistiky strážníků uvádějí, že v roce 2006 zlikvidovali na dvanáct set kusů tohoto infekčního materiálu. „Dosavadní zkušenosti ukazují, že sice neroste počet výjezdů a četněji se vyskytují případy, kdy je na jednom místě nalezen větší počet stříkaček a jehel,“ dodal Novák.