Čtyři sta padesát kilometrů východně od Moskvy je Nižnyj Novgorod. Název mi už dlouho připomíná něco jako Dolný Kubín, a tak mě překvapilo, když jsem zjistil, že má tohle město dva miliony obyvatel. A věřte, stojí za to se v něm zastavit a prohlédnout si ho. To první jsme zvládli rychle, na druhé musíme čekat.

Ani ne po dvou kilometrech jízdy městem si naše Jůlinka řekla, že je čas jít spát. Motor ztratil tah, zakašlal a vypadnul. A byť byla naše snaha ho znovu probrat úporná, nezanechala sebemenší efekt. Tedy až na to, že jsme svým hektickým pobíháním kolem auta pobavili dvě mladé Rusky, které se nás pak pokusily přemluvit k vyzkoušení ilegálních psychotropních látek. A my to s ohledem na naši beznadějnou situaci a z toho pramenící depresi prostě odmítli.

Místní mládež nás pak dotlačila k benzince a my upadli do spánku podobně hlubokého jako embéčko. Druhý den v deset hodin nás vzbudilo klepání na okno. Jeden z mladíků, co nám předchozí večer pomáhal, nám přivedl Voloďu, zlatou ruskou duši, mechanika. Voloďa na auto mrknul, zamyslel se a po chvilce řekl. „To bude benzinem.“ A odešel.

Kdo mohl tušit, že Jůlince ruský bezin šmakovat nebude. Vyškolení z královéhradecké dílny, kde nám dávali auto do kupy, jsme odmontovali karburátor. Byl zanesený podivným svinstvem. A stejně dopadlo čerpadlo i filtr. Dali jsme se do pucování, kolem nás procházeli Rusové, uculovali se a sem tam se dali i do řeči. Že prý jsou v Novgorodě zrovna tyhle dny českoslovenští kolotočáři. Svět vážně není veliký. Celí od šmíry jsme namontovali karburátor zpátky, otočili klíčkem a… rozjeli se krajánky hledat. Jůlinka nezklamala.

Najít pouťáky byla hračka. Zakotvili hned na Leninově prospektu. A co víc, už nás čekali. Mohli jsme smýt kolomaz a u večeře s nimi prodiskutovat, jak se nám cestuje a jak oni žijí. Do Novgorodu přijeli, protože tu je zítra velká sláva. Dny města. A tak jsme se rozhodli, že to okoukneme. Už se moc těším. A doufám, že mě noví kamarádi nechají nějaký ten kolotoč obsluhovat. Chci to Rusům za mizerný benzin pěkně osladit.