Mapa je připravena pro informace o cestách do celého světa, zatím ale obsahuje podrobnější údaje pouze o evropských zemích. U každého státu je uvedeno, jak vysoké je riziko infekce koronavirem, stejně jako omezení pro vstup do země nebo při návratu z ní. Mapa umožňuje i přímý přechod na stránky českých zastupitelských úřadů v jednotlivých zemích, které obsahují podrobné informace.

Mapu cestovatele naleznete na webových stránkách MZV

U evropských zemí je také zpravidla uvedeno, jak se změní podmínky pro cestování po 15. červnu. K tomuto datu chce většina zemí Evropské unie otevřít své vnitřní hranice, jak se minulý týden dohodli unijní ministři vnitra.

Česká vláda na počátku června schválila takzvaný semafor, kdy barevně odlišuje míru rizika nákazy v jednotlivých evropských zemích a podle toho upravuje i pravidla platná pro vstup do Česka z těchto zemí. U zemí s nízkým a středním rizikem by od 15. června neměly úřady vyžadovat po českých občanech negativní test na koronavirus nebo místo něj nařizovat karanténu. Ty budou povinné při návratu Čechů ze zemí s vysokým rizikem, nebo při příjezdu cizinců ze zemí označených jako středně rizikové.

„Rád bych upřesnil, že tzv. semafor bezpečnosti schválený vládou neinformuje veřejnost o tom, zda se dá do dané země od 15. června cestovat. Informuje o tom, jak velké je tam riziko nákazy COVID-19. V návaznosti na toto rozhodnutí teď ministerstvo zahraničí pracuje na podkladech pro interaktivní Mapu cestovatele. Tam se každý dozví základní informace o tom, jaké podmínky má konkrétní stát pro cestování na jeho území. Tedy zda je možný tranzit, zda je nutné prokázat se testem či nastoupit do karantény a podobně,“ uvedl minulý týden ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Mapa cestovatele na webových stránkách Ministerstva zahraničíZdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Hranice se otevírají

V době koronavirové pandemie zůstaly hranice evropských zemí uzavřeny. Jejich překročení jednotlivé země umožňovaly pouze za přísných podmínek a v odůvodněných případech. V současné době však již opatření výrazně povolují a některé státy, jako například Chorvatsko, se již otevírají i pro turisty.

Česko minulý týden otevřelo své hranice vůči Slovensku, Rakousku, Maďarsku a Německu. První tři země přijaly stejná opatření i vůči Česku. Německo vyžaduje od přijíždějících Čechů, aby prokázali nutný důvod pro vstup do země. Berlín už dal najevo, že by opatření vůči Česku mohl zrušit k 15. červnu.