Za příběhy historie frýdlantské železárny a smaltovny se předvčerem vydala skupina třiceti zájemců. Obvykle návštěvníci nahlédnou do dílny smaltu nebo do slévárny, kde mohou spatřit celý proces výroby. Ve středu však kvůli celozávodní dovolené přišli o prohlídku slévárny v provozu, ale díky tomu mohli vidět, jak pracují umělečtí smaltéři, kteří se každoročně scházejí na takzvané velké smaltování.

Komentované prohlídky v rámci Technotrasy lákají k návštěvám zajímavých míst. Foto: archiv infocentra
Technotrasy v Beskydech nabídnou krásy místního průmyslu a nepřístupná místa

Jako první byla naplánovaná procházka městem provázená výkladem o jeho historii. Cesta skončila u umělecké dílny, kde se návštěvníci seznámili se smaltováním. „Jde o technologii, která pomáhá ochránit kovy například před korozí,“ vysvětluje technik umělecké dílny Marek Pražák. Ať už šlo o nádobí nebo celé kuchyně, smaltované výrobky se z Frýdlantu vyvážely do celého světa.

Další zastávkou byla slévárna Beskyd, kde se nacházela i smaltovna. Kvůli finanční náročnosti již ale není v provozu. V hale však zůstala jednokomorová pec a mlýny na drcení smaltu. Každoročně se zde v čase celozávodní dovolené koná „velké smaltování“, při němž se pec uvede do provozu a smaltéři z umělecké dílny mohou po dobu jednoho týdne tvořit svá díla.

Ondrášův poklad lze hledat i na frýdeckém zámku.
Děti v létě v Beskydech zabaví hledání Ondrášova pokladu

Návštěvníci tak mohli vidět smaltéry přímo při práci. „Mám ráda anděly, ale právě pracuji na křížové cestě pro hajnou, která bydlí v opuštěné hájence v lese u Kozmic. Ona moc ráda chodila do kostela, ale teď už moc nemůže,“ vysvětluje umělkyně Věra Racková, která je už asi deset let jednou z jednadvaceti členů Dílny uměleckého smaltu.

Technotrasy jsou celokrajský projekt, jenž sdružuje více než třicet technicky zajímavých míst. „Často navštěvujeme spoustu podobných naučných stezek. Na této Technotrase jsme poprvé,“ říká Iva Semenďáková, která do Frýdlantu nad Ostravicí přijela z Ostravy. „Ale chceme se určitě zúčastnit i dalších Technotras, protože nabízí zajímavé možnosti. Láká nás prohlídka synagogy nebo textilky Hedva,“ dodává její kamarádka Darina Koubková.

Součástí Technotras je i prohlídka s názvem Po stopách textilek ve Frýdku-Místku. Tento krajský projekt spojoval původně dvanáct technických památek. Vznikl v roce 2012 a dnes už nabízí více než tři desítky atraktivit. Letos v lednu se umístil na prvním místě Velké ceny cestovního ruchu v kategorii nejlepší turistický produkt.

Tereza Liczmanová

Výškařka Bára Sajdoková nedávno poprvé v kariéře překonala 190 centimetrů
Třinecká výškařka Sajdoková útočí na nejvyšší mety