Ačkoliv to na jaře vypadalo, že se letos nikam nepodívá, v létě přeci jen odcestoval na plavbu z Aljašky do Mexika. „Doufal jsem, že se v létě Spojené státy povolí cesty z Evropské unie. To se však nestalo, takže jsem musel vymyslet plán B. Tím byla nedobrovolná cesta přes Balkán,“ začíná vyprávět Račan.

Z Prahy odletěl začátkem července. „Otevřely se tehdy lety do Albánie, tak jsem si udělal týdenní dovolenou v této krásné zemi. Pak jsem přeletěl do Srbska, kde jsem cestoval autem celý další týden po zdejších horách,“ líčí cestovatel.

Žena s dítětem v rouškách na letišti
Češi se mohou vrátit z Británie. Před nástupem do letadla musí předložit test

Z Bělehradu pak odletěl přes New York na Aljašku. „Zde jsem musel absolvovat hned na letišti test a tři dny čekat v hotelu na výsledek. Teprve potom jsem mohl přeletět na ostrov Kodiak a po dvaadvaceti dnech cestování jsem se konečně dostal na svoji loď,“ vzpomíná podnikatel z Pelhřimova.

V Mexiku jako v Česku a zavřená Kanada

Na cestách naráží na shodná opatření, jaká panují v Česku. „Například v Mexiku to bylo dost podobné. V restauracích se dodržuje vzdálenost mezi stoly a v obchodech se nosí roušky. Jinak je vše otevřené a funguje. Já osobně z nákazy strach nemám. Každý, kdo se snaží žít trochu zdravě, má většinou dobrou imunitu. Přeci se nezavřu doma a nebudu několik let vycházet,“ prozrazuje.

Nejsložitější problémy v souvislosti s Covidem zažil v Kanadě. „Ta je pro turisty kompletně uzavřená. Potřeboval jsem proplout Britskou Kolumbií na cestě z Aljašky dolů do USA. Plavbu mi umožnili pouze tranzitem. Nesměl jsem vystoupit na břeh, jen zakotvit na noc a pak pokračovat v plavbě. Pokuta za nedodržení podmínek byla milion dolarů nebo tři roky vězení,“ popisuje.

Antigenní testování na covid-19 pro veřejnost v Nemocnici Pelhřimov.
Na Slovensko stačí antigenní test. Petříček oznámil změnu v cestování

Jak ale dodává, i tak si plavbu užívá. „Viděl jsem nádhernou přírodu. V Kalifornii jsem si půjčil auto a dva týdny cestoval po všech krásných parcích. Všechno fungovalo perfektně,“ oceňuje Račan, který je momentálně v Mexiku.

„Je však pravdou, že také tady je mnoho lidí totálně zblázněných. Když do přírodního parku v lese přijede mladá rodina a po vystoupení z auta nasadí sobě i malým dětem roušky, tak nevím, jestli se opravdu nezbláznili. Kde jinde mají posilovat imunitu, když ne v přírodě. Dokonce jsem zahlédl jachtaře na plachetnici s nasazenými rouškami. Připadá mi, že lidé přestávají používat obyčejný selský rozum,“ svěřuje se.

Zpět do Pelhřimova se vrací 28. prosince. „Budu doma asi dva měsíce. Potřebuji něco zařídit a navštívit rodinu,“ říká mořeplavec, který už teď plánuje další cestu. „Na jaře chci pokračovat v plavbě okolo světa. Budu vyplouvat z Mexika do Pacifiku a první zastávkou bude Francouzská Polynésie,“ dodává.