Adventní koncerty

ADVENTNÍ KONCERT FILHARMONIE BRNO. V živém online přenosu zahraje v pátek svůj tradiční Adventní koncert brněnská filharmonie. „Je to jeden z našich nejmilejších v celé sezoně a posluchači ho mají rádi. Byla by škoda je o tento večer ochudit, proto budeme hrát v čase původního koncertu, jen se změněným programem,“ uvedla ředitelka filharmonie Marie Kučerová. Zazní mimo jiné Pastorální symfonie Jiřího Ignáce Linka či koncert pro cemballo a smyčce od Josepha Haydna. Slavnostní koncert povede Vojtěch Spurný, který bude většinu večera dirigovat od cembala, v Haydnově koncertu se představí i jako sólista. Koncert vysílá filharmonie v pátek od sedmi večer na svém webu a Facebooku.

VÁNOČNÍ KONCERT MĚSTSKÉHO DIVADLA V BRNĚ. Alespoň online popřejí svým divákům krásné Vánoce herci a hudebníci Městského divadla v Brně. V úterý 22. prosince totiž na svém kanálu na YouTube odvysílají živě Vánoční koncert. „Program koncertu bude tvořit zlatý fond vánočních písní a koled v aranžích Güntera Gürsche, Christiana Kolovitse a Igora Vavrdy. Zazní také muzikálové melodie a vánoční pozdravy osobností našeho souboru. Po premiéře bude koncert na YouTube ještě ke shlédnutí po dobu vánočních svátků,“ uvedla mluvčí divadla Kateřina Vižďová.

Děti z letonické školky poslaly dárky ve velkém balíku.
Děti z Letonic myslí na dědečky a babičky z domova důchodců. Poslaly jim přání

VÁNOČNÍ POSELSTVÍ. Poslední svíčku na adventním věnci zapálí v sobotu odpoledne blanenský farář Jiří Kaňa. Slavnostně také vybere obsah schránky s Ježíškovou poštou. „Až do soboty do ní lidé mohou házet vzkazy, najdou ji na náměstí na plotě kolem vánočního stromu,“ uvedla mluvčí města Pavla Komárková. Po vyzvednutí pošty Ježíškovi přednese farář Kaňa svoje vánoční poselství.

DOBROČINNÝ ADVENTNÍ KONCERT. Pro dobrou věc připravili pořadatelé v Hustopečích letos jediný adventní koncert, který v neděli odvysílají mimo jiné na webu a Facebooku města. Koncert začne v pět hodin odpoledne. „Vystoupí nadějný hustopečský muzikant a skladatel Matyáš Kyncl, houslistka Jitka Břízová, folková zpěvačka Jana Unčovská a žáci a učitelé místní základní umělecké školy,“ uvedli v pozvánce pořadatelé. Příspěvky zaslané na transparentní účet číslo 5609266389/0800 podpoří Ivu Záděrovou při její rehabilitaci po těžkém úrazu.

PRVNÍ CHARITATIVNÍ KONCERT. Dvě dobročinné organizace z Vyškovska, spolek Paprsek a PIAFA, podpoří první adventní online charitativní koncert ve Vyškově. Přenos začne v sobotu v sedm hodin večer na Facebooku vyškovského kulturního střediska a místní kabelové televizi. Vystoupí například vokální uskupení Za5, žáci základní umělecké školy a pořadatelé slibují i několik překvapení.

JEŽÍŠEK ZE ZNOJMA. Závěrečný adventní koncert v cyklu Ježíšek ze Znojma odvysílá v pátek ze znojemského Městského divadla Český rozhlas. Na vlnách Českého rozhlasu Brno a na kanálu YouTube vystoupí se svým pořadem od sedmi hodin večer David Deyl s Rozhlasovým Bigbandem Gustava Broma.

TIPY Z BRNA A BRNĚNSKA

Cesta za královnou Severu
KDY: denně, do 3. ledna 2021
KDE: centrum Brna
ZA KOLIK: zdarma, lze zakoupit dobrovolnou vstupenku za 90 až 300 korun

Na putování za královnou Severu a vánoční hvězdou, která umí plnit přání, se vydají děti s rodiči v Brně. Interaktivní procházku, s příběhem inspirovaným lotyšskými bájemi, si lidé užijí v brněnských ulicích díky Divadlu Polárka, které cestu nachystalo. Trasa má sedm zastavení s úkoly. Na to, aby se na dobrodružnou procházku brněnskými ulicemi lidé vypravili, jim stačí napsat na emailovou adresu kralovnaseveru@divadlopolarka.cz mail s heslem Pluji za královnou Severu. Následně jim jako odpověď přijdou instrukce, i s udaným výchozím bodem trasy. Aby nadšenci splnili přichystaných sedm úkolů na zhruba tříkilometrové a dostali se až ke královně Severu, musí mít chytrý telefon s aplikací na čtení QR kódů.

Neviditelné divadlo
KDY: neomezeno
KDE: facebookový profil Činohra NdB, příspěvek z 16. prosince
ZA KOLIK: zdarma

Lidé, kterým chybí divadlo a zejména představení Mahenovy činohry Národního divadla Brno, si čekání na opětovné otevření divadel mohou zkrátit u sledování dalšího z komponovaných večerů o původních hrách i nových inscenacích brněnské scény. Zatím posledním zveřejněným dílem, tentokrát nazvaným Neviditelné divadlo, provede dramaturg Jaroslav Jurečka, který přivítá několik hostů, mezi nimi například režiséra Štěpána Pácla.

Prohlídka pernštejnských zahrad
KDY: neomezeno
KDE: online, oficiální webové stránky hradu Pernštejn
ZA KOLIK: zdarma

Nové lákadlo od letošního roku nabízí hrad Pernštejn u Nedvědice na Brněnsku. Poté, co léta chátraly, jsou totiž nově zrekonstruované a zpřístupněné hradní zahrady ve svahu. Kdo si je nestihl prohlédnout osobně, nemusí zoufat. Na webových stránkách je totiž k dispozici virtuální prohlídka. Snímky a videa, které jsou v rámci ní k dispozici, navíc pochází z krásných slunečných dní, takže lidé se alespoň v duchu přenesou ze šedivých zimních dní doprostřed slunného počasí.

Další tipy z regionů

Břeclavsko

Po stopách Golema
KDY: do konce ledna
KDE: Mikulov
Zábavnou procházku pro děti připravilo v centru města mikulovské Středisko volného času. Stačí najít stopu golema v ulicích a oskenovat QR kód v ní do mobilního telefonu s připojením na internet. Získané pokyny pak účastníky provedou po jedenácti zábavných zastaveních až k truhle s pokladem.

Procházka zámeckým parkem
Kdy: v otevírací odbě
Kde: Lednice
Za kolik: vstup volný
I když zámecké interiéry jsou kvůli epidemickým omezením opět uzavřené, zámecké zahrady i rozlehlý park v Lednici stojí za procházku i v zimě. díky nové aplikaci stažené do mobilního telefonu se návštěvníci dozví mnoho zajímavého o historii lednických parků a zahrad i o již zaniklých součástech parku. Součástí aplikace je i prohlídková trasa, která návštěvníky provede nejvýznamnějšími zajímavosti s odborným výkladem.

 

Herci z Divadla Bolka Polívky jsou každé léto ve slavkovském zámku již pravidelnými hosty.
Herci Divadla Bolka Polívky zamíří do Slavkova. Letní scéna už nabízí lístky

Hodonínsko

Pomoc potřebným
KDY: do pátku 18. prosince
KDE: Strážnice

Do Zimní sbírky potravin se mohou zapojit lidé ve Strážnici. Na podatelnu tamního úřadu mohou ještě do pátku 18. prosince nosit trvanlivé potraviny, jako jsou rýže, konzervy nebo těstoviny. Sbírku pořádá Charita Strážnice a vybrané jídlo předá potřebným.

Koncert na přání
KDY: bez omezení
KDE: YouTube

Koncert pro zdravotníky si mohou pustit díky kanálu YouTube všichni, kdo nestihli živý přenos. Pracoviště kyjovské nemocnice nahlásila totiž Základní umělecké škole Kyjov své oblíbené melodie, děti pak zahrály Queen, Beatles i Michala Tučného. Nabídly sedmadvacet písní a zejména zdravotníky potěšily hodinou a půl hudby dle jejich přání. Radost z koncertu mohou mít ale i všichni příznivci muziky, bez rozdílu věku a profese.

Vánoce ve Veselí
KDY: sobota od 16.00 a neděle od 18.00
KDE: náměstí Veselí nad Moravou a on-line prostředí

I při letošních omezeních připravili pořadatelé ve Veselí nad Moravou alespoň skromné Vánoce na náměstí. V sobotu od čtyř do osmi večer čeká zejména na děti stánek s andělskou poštou. Na neděli je naplánované sváteční slovo starosty města a zástupce farnosti, a to na webu, Facebooku nebo na TV Slovácko. Začátek je v šest hodin v podvečer.

Blanensko

Cesta za betlémy  
KDY: od  24. prosince do 6. ledna
KDE: Blansko
ZA KOLIK: zdarma

Místo živého betléma procházku městem inspirovanou vánočním příběhem chystá letos blanenská farnost sv. Martina. Od Štědrého dne do Tří králů najdou lidé na různých místech ve městě karty s příběhy jednotlivých aktérů a vystavené betlémy. Podrobnosti farnost zveřejní na svém webu.

 Znojemsko

KDY: 22. prosince od 19.00
KDE: online
Za kolik: dobrovolný příspěvek
Místo tradičního předvánočního dobročinného koncertu country kapely Květinka letos znojemská Charita v úterý nabídne online video s písničkami Květinky a představením charitní Záchranné sítě, kterou výtěžek letošního koncertu podpoří.