Přelom roku nabízí nejen příležitost k večernímu posezení v restauraci či hotelu a pozorování půlnočního ohňostroje, tradičně láká i k výletům, vycházkám a dalšímu zdravému pohybu. Nabízíme tipy na některé z oblíbených akcí.

Tradiční výšlap, pochod za prasátkem, chystají na poslední den v roce obce mikroregionu Nový Dvůr na Hodonínsku. „Oslavu hostíme letos u nás ve Skoronicích.  Nosným tématem letošního pochodu jsou různé druhy dopravy, které si jednotlivé obce vylosovaly s tím, že obec Skoronice má reprezentovat námořní dopravu,“ uvedl starosta Skoronic Lukáš Plachý. Do obce se od půl desáté dopoledne začnou scházet výpravy z okolních vsí. Ty pak od jedenácti předvedou scénky, které si připravily, zahraje také dechovka. Připravené bude také chutné občerstvení i něco pro zahřátí. Vstupné je 200 korun.

Více než stovka tvůrců představila své výrobky na MINT Marketu v Tržnici Brno.
Svěží móda i design. Podívejte se, jak to vypadalo na MINT Marketu v Brně

Na výlet lákají i rozhledny. U Blanska chystají pořadatelé tradiční Silvestr na rozhledně Podvrší Veselice. Otevřeno bude od půl desáté do dvou odpoledne. Na posilněnou po výšlapu bude k ochutnání silvestrovská zelňačka a pro zahřátí čaj i svařák.

Na Nový rok vyrazí už po jednapadesáté turisté na hvězdicový pochod s cílen na vrcholu Babího lom u Lelekovic, který se nachází v nadmořské výšce 562 metrů. Jedná se o hvězdicový pochod. K cíli je možné vyrazit po značených stezkách například z Blanska, Kuřimi, Lelekovic či Adamova. Cílem pochodu je nejvyšší vrchol Babího lomu, kde bude připraven lanový park pro děti a v sedle pod vrcholem se bude konat dobročinná sbírka prodej Novoročních čtyřlístků.

Tradiční je silvestrovská vycházka do Národního parku Podyjí na Znojemsku. Letos povede z Popic u Znojma na Sealsfieldův kámen, vyhlídku do údolí Dyje, a zpět. „Sraz je ve dvě odpoledne v Popicích u hospody. Trasa povede přes vřesoviště na vyhlídku a zpět do Popic, asi šest kilometrů nenáročným terénem,“ zvou pořadatelé.

V Rosicích u Brna si už podruhé vyrazí zájemci zaběhat. Start Silvestrovského běhu bude v deset dopoledne u rosického Střediska volného času. Na běžce čeká tříkilometrová trasa a v cíli horká polévka i punč.

Na Nový rok zve k pohybu iniciativa Rozběháme Česko. „V Břeclavi poběžíme už poosmé, tradičně se sejdeme ve dvě odpoledne u přejezdu za sídlištěm Na Valtické, abychom vyběhali silvestrovskou kocovinu a také se drželi zásady jak na Nový rok, tak po celý rok,“ řekl za organizátory v Břeclavi Martin Daneš.

 

Další tipy z jižní Moravy 

Brno a Brněnsko

 

Silvestrovský podvečer
KDY: sobota, 17.00
KDE: Brno, Bystrc, Společenské centrum
Na hudebně zábavný podvečer zvou v sobotu pořadatelé do Společenského centra Bystrc na Odbojářské ulici v Brně. Příchozí se mohou těšit na pořad plný oblíbených melodií s taneční kapelou Jiřího Helána. Kromě sólisty Jiřího Helána účinkují Květa Navrátilová, Hanka Cvrkalová a další hosté. Kdo ještě nemá program na poslední den v roce, může do Společenského centra Bystrc vyrazit na pátou hodinu odpolední. Půlnoční přípitek doma stihne, program bude končit v devět hodin večer.

Novoroční koncert
KDY: neděle od 20.00
KDE: Brno, Janáčkovo divadlo
Tradiční koncert nabídne na Nový rok Filharmonie Brno od osmi hodin v Janáčkově divadle. Filharmonici zahrají pod taktovkou Roberta Kružíka, za klavír usedne Matouš Zukal. V programu zazní Čajkovského Italské capriccio, Varšavský koncert pro klavír a orchestr Richarda Addinsella, symfonická báseň Richard III. Bedřicha Smetany, Rumunský koncert György Ligetiho a na závěr slavné Bolero Maurice Ravela.

Koncertní provedení Cesty světla v listopadu natočila také Česká televize.
Soubor Ondráš vystoupí na Petrově. Na vánočním koncertě přiblíží narození Ježíše

Sergei Barracuda v Brně
KDY: pátek od 21.00
KDE: Brno, klub Melodka
Platinový rapper z Ostravy a kmotr žánru trap Sergei Barracuda vystoupí v pátek večer v brněnském klubu Melodka. Kromě něj se návštěvníci mohou těšit na DJ Bussyho a DJ Nawra.

Silvestrovský bleší trh
KDY: sobota od 9.00 do 16.00
KDE: Brno, ALFA pasáž
Silvestrovský bleší trh se v sobotu koná v brněnské ALFA pasáži. Trh je zaměřený na sběratelství, řemesla, hobby, umění i použité zboží. Zájemci zde mohou nakupovat i prodávat zboží v době od devíti hodin do čtyř odpoledne.

Ve Vánočním domě najdete kouzelné domečky, muzeum medvídků či stovky ručně vyráběných vánočních ozdob.
Z té krásy vás bude přecházet zrak. Vítejte ve Vánočním domě

Silvestrovská G´oldies
KDY: sobota od 21.00
KDE: Brno, SONO Music Club
Největší hity osmdesátých a devadesátých let potěší návštěvníky Silvestrovské G´oldies, která se v sobotu koná v brněnském SONO Music Clubu. „Nejoblíbenější brněnská párty G’oldies navlékne silvestrovskou garderobu a vy se tak můžete těšit na kultovní hity, drinky, soutěže a hlavně na přivítání Nového roku. Noc protancujete pod taktovkou DJ Nesquicka,“ zvou pořadatelé.

Silvestrovský rej
KDY: sobota od 9.00
KDE: Rosice, zimní stadion
Děti i dospělí si mohou v sobotu přijít zdarma zabruslit na zimní stadion v Rosicích. Silvestrovský rej začíná v devět hodin. Podmínkou je helma, brusle a teplé oblečení. Zájemci mohou dorazit v kostýmu a maskách, ale není to podmínkou. Na konci však pořadatelé vyhodnotí nejlepší masku. K občerstvení budou připravené svařák, káva, čaj nebo párek v rohlíku. Jako poděkování za přízeň návštěvníků a podporu sponzorů nebude pořádající Hokejový klub Zastávka na akci vybírat žádné vstupné.

Blanensko

Dětský Silvestr v kině
KDY: sobota, od 15.00
KDE: Blansko kino
Živé vystoupení i promítání chystá na odpoledne posledního dne v roce pro děti blanenské kino. Ve tři hodiny program zahájí divadelní představení pro děti s názvem Cirkus bude. Pohádka provede děti některými cirkusovými disciplínami. Dva klauni zpívají, tancují a žonglují. Po zážitku z cirkusu si děti od čtvrt na pět užijí film Mimoni 2: Padouch přichází. V šest hodin vypukne ohňostroj, který lze pozorovat ze střechy kina.

Silvestr v letním kině
KDY: sobota od 17.00
KDE: Boskovice, letní kino
Také v Boskovicích mají na sobotní večer v plány rozlučku se starým rokem. Boskovické letní kino má na poslední den v roce připravený podvečerní program zejména pro děti. Od pěti odpoledne promítnou pásmo krátkých pohádek. V šest následuje ohnivá podívaná skupiny Synové bouře.

Ani nízké prosincové teploty, mlha a sychravé počasí neodradily dvě desítky plavců od jejich tradičního povánočního koupání.
Otužilci si v Ostrově užili ledovou Štěpánskou koupačku. Nevadil jim ani déšť

Silvestrovské prohlídky zámku Lysice
KDY: sobota
KDE: Lysice, zámek
Poslední den letošního roku se návštěvníkům tradičně otevře zámek v Lysicích. Zájemci si mohou užít prohlídky prvního návštěvnického okruhu s bohatou vánoční výzdobou. Ta je pojatá v různých stylech, nechybí betlémy, perníčky, historické lyže či severské a lidové motivy.

Silvestrovský špacír boskovickým hradem
KDY: sobota od 11.00 do 20.00
KDE: Boskovice, hrad
Celý den bude na Silvestra ke sváteční procházce otevřený boskovický hrad. Od jedenácti hodin dopoledne do osmi večer mohou zájemci vystoupat na kopec nad městem a užit si procházku hradu s jeho svéráznou atmosférou. Pořadatelé slibují také chutné občerstvení.

Vánoční atmosféru v Boskovicích podtrhl Koledomat.
Lidé zpívali s harmoniem. Koledomat mohli lidé v Boskovicích najít i po sluchu

Břeclavsko

Silvestr v kulturním domě
KDY: sobota od 20.00
KDE: Břeclav, kulturní dům Delta
Kulturní dům Delta bude centrem oslav příchodu nového roku v Břeclavi. Pořadatelé chystají party jak před kulturním domem, tak v jeho prostorách. „Letos Silvestr konečně oslavíme bez všech omezení a všichni společně. A máte se na co těšit. Party v Music Clubu Delta začne v osm večer, hrát bude DJ Cibin, Vstupné je 200 korun,“ zvou pořadatelé. Hodinu před půlnocí začne také party před kulturním domem, na tu je vstup volný. „Hrát bude DJ Bad. O půlnocí pro vás odpálíme ohňostroj a dáme si všichni společný přípitek na nový rok 2023,“ dodávají pořadatelé. Zábava venku potrvá do jedné, v klubu bude veselí pokračovat do pěti. 

Silvestr na Náměstí
KDY: sobota od 22.00
KDE: Mikulov, Náměstí
K přivítání prvního dne roku 2023 se v Mikulově sejdou lidé na Náměstí. „Od deseti hodin večer do dvou v noci zde bude otevřený vyhřívaný stan, kde se návštěvníci mohou ohřát a zakoupit drobné občerstvení. K poslechu zahraje mikulovská kapela For People – Michal a Verča. Vstup je zcela zdarma,“ zvou pořadatelé.

Motorkáři z Břeclavska vyrazili na Vánoční plkotání.
Protáhnout kola. Břeclavští motorkáři vyjeli na Vánoční plkotání

Retro Silvestr
KDY: sobota od 20.00
KDE: Břeclav, Charvátská Nová Ves, sokolovna
Oslavu Silvestra připravil na poslední den letošního roku TJ Sokol v Charvátské Nové Vsi. Zábavu letos pořadatelé pojali v retro stylu. Začne v osm hodin večer a potrvá do dvou v noci. K dobré náladě a tanci zahraje ty správné retro kousky DJ Ital. Vstupné je v předprodeji 250 korun, na místě pak 300 korun.

Přivítání nového roku ve Velkých Pavlovicích
KDY: sobota 23.55
KDE: Velké Pavlovice, náměstí
První minuty roku 2023 si společně užijí také lidé ve Velkých Pavlovicích. Zástupci města zvou ke společné oslavě na náměstí před radnici. „Připraveno bude svařené víno a horký čaj, o půlnoci společný přípitek a ohňostroj. Ze svých domovů si prosím přineste šampaňské, víno a skleničky,“ zvou pořadatelé.

Okrašlovací spolek v Mikulově vysázel na pět set stromů. Na snímku hrušňová a jabloňová alej.
Okrašlovací spolek Mikulov má na kontě přes 500 nově vysazených stromků

Dívčí vínek
KDY: pátek od 19.00
KDE: Tvrdonice, sokolovna
Připravit se na plesovou sezonu a užít si tradiční setkání při Dívčím vínku mohou v pátek lidé v Tvrdonicích. Tvrdonické stárky a chasa pořádají svou oblíbenou zábavu od sedmi hodin v sále sokolovny. Na programu bude slavnostní předtančení a pořadatelé slibují i bohatou tombolu. K dobré náladě a tanci zahraje dechová hudba Pivoňka.

Tvrdonický Silvestr
KDY: sobota od 18.30
KDE: Tvrdonice, náměstí
Silvestrovský večer při společném setkání si letos opět užijí lidé v Tvrdonicích. Na náměstí Míru se sejdou v podvečer, od půl sedmé bude k dobré náladě hrát hudba, k zakoupení bude chutné občerstvení pro zahřátí. V půl osmé setkání uzavře slavnostní ohňostroj. Výtěžek z prodeje občerstvení pořadatelé věnují tvrdonickým dětem se zdravotním postižením.

Otužilci nejen z Břeclavi vyrazili na Štěpána na trať tradičního Vánočního kilometru na Dyji v Břeclavi.
Na Štěpána do Dyje. Otužilci v Břeclavi si užili Vánoční kilometr i bez mrazu

Rebelskej Silvestr
KDY: sobota od 19.00
KDE: Zaječí, vinařství U Kapličky
Silvestrovskou oslavu v duchu sedmdesátek a oblíbených písniček chystají pořadatelé ve Vinařství U Kapličky. „Tento večer se ponese v duchu 70. let, nebude chybět skvělé jídlo, víno i bohatý program a zábava,“ lákají pořadatelé. Návštěvníci se mají obléknout ve stylu sedmdesátých let. Vstupné 1490 korun zahrnuje mimo jiné raut, ohňostroj a půlnoční punč.

 Hodonínsko

Novoroční česnečka
KDY: neděle 15.45
KDE: Hodonín, Masarykovo náměstí
Masarykovo náměstí v Hodoníně provoní už tradičně prvního ledna česnečka. Na novoroční občerstvení a setkání s přáteli v centru města mohou zájemci vyrazit v neděli před čtvrtou hodinou odpoledne. Přibližně o hodinu později pak dojde na slavnostní projev starosty města a chybět nebude ani novoroční ohňostroj. Ten se nad večerním náměstím rozzáří kolem páté hodiny odpoledne.

Hrad Buchlov a jeho okolí. V místní hospůdce se konaly zabijačkové hody.
Buchlovice v zajetí chutí. Štěpánská zabijačka přišla po štědrodenním půstu vhod

Gulášpárty a loučení se starým rokem
KDY: sobota od 15.30
KDE: Kyjov, Masarykovo náměstí
Guláš Párty aneb Kyjov se loučí s rokem 2022 a vítá rok 2023. Takový je název oblíbené akce, která se o silvestrovském odpoledni koná na Masarykově náměstí v Kyjově. Bohatý program odstartuje v půl čtvrté odpoledne koncert skupiny Návrat. Následovat bude silvestrovský guláš, promítání pro děti a diskotéka s DJ Paulem Crossem. Oblíbený ohňostroj je v plánu na šestou večer a ještě před ním popřeje obyvatelům Kyjova starosta města.

Novoroční Hej mistře s ohňostrojem
KDY: neděle od 16.00
KDE: Veselí nad Moravou, náměstí Míru
Veselí nad Moravou přivítá Nový rok ve velkém. Na náměstí Míru začne ve čtyři odpoledne program plný hudby i zábavy. Rozlévat se bude polévka a všichni příznivci tradiční „Rybovky“ si mohou přijít tuto českou vánoční mši zazpívat, a to od tři čtvrtě na pět. Slavnostní program zakončí po půl šesté navečer novoroční přípitek a ohňostroj.

Autor článku s přáteli zdolal vrchol Bílých Karpat při ranních červáncích.
Ledové království. S ranními červánky vystoupali na vrchol Bílých Karpat

Silvestrovské setkání
KDY: sobota od 18.00
KDE: Vracov, u radnice
Konec roku oslaví i ve Vracově. Silvestrovské setkání Vracovjáků u radnice vypukne v šest hodin večer a kromě guláše, občerstvení a svařeného vína bude na programu i malý koncert Dechové hudby Vracovjáci. V sedm večer pak začne velký ohňostroj.

Vánoční koncert
KDY: pátek od 17.00
KDE: Tvarožná Lhota, kostel svaté Anny
Kostel svaté Anny v Tvarožné Lhotě bude patřit v pátek Vánočnímu koncertu. Ten začne v pět hodin navečer a vystoupí během něj Mužský sbor Tvarožná Lhota a Smíšený pěvecký sbor Carmina Vocum z Kyjova. Výtěžek z dobrovolného vstupného poputuje na opravu varhan v kostele.

Vyškovsko

Silvestrovský ohňostroj
KDY: sobota od 20.00
KDE: Slavkov u Brna, Palackého náměstí
Po dvouleté pauze se zájemci poslední den v roce sejdou na Palackého náměstí ve Slavkově u Brna při slavnostním odpálení silvestrovského ohňostroje. Program začne v osm hodin večer. S přáteli a známými si zde Slavkované popřejí všechno nejlepší do roku 2023 a připijí si například svařeným vínem, které připraví pořadatelé. Silvestrovské setkání se koná za každého počasí.

Silvestrovský sraz čtyřkolek a moto
KDY: sobota od 13.00
KDE: Bučovice, náměstí Svobody
Motoklub Vícemilice zve na Silvestra na tradiční Silvestrovský sraz čtyřkolek a moto. Motorkářské rozloučení s rokem 2022 začne v jednu hodinu odpoledne na náměstí Svobody v Bučovicích. Na programu bude prohlídka strojů, rozhovory, svezení dětí i dospělých. Akci zakončí spanilá jízda a vyjížďka po okolí.

Večer před Štědrým dnem se sešli lidé v Rychtářově, aby si společně zazpívali koledy.
Příjemné setkání: V Rychtářově si zazpívali koledy

 

Silvestrovská prohlídka zvonů a hodin
KDY: sobota 10.00 až 12.00, 14.00 až 16.00
KDE: Slavkov u Brna, chrám Vzkříšení Páně
Kostel Vzkříšení Páně ve Slavkově u Brna je ojedinělou historizující stavbou z druhé poloviny 18. století s prvky klasicismu a empíru. Ve věži kostela je několik zvonů. Mezi nejstarší patří svatý Jan z roku 1762 a Maria z roku 1776. A právě na zvony a také na hodiny v kostele budou v sobotu zaměřené tradiční silvestrovské prohlídky. Ty se konají v době od 10 do 12 hodin a pak od 14 do 16 hodin.

Sváteční zoo
KDY: do pondělí 2. ledna, od 9.00 do 16.00
KDE: Vyškov, Zoo Park
Sváteční zoo je název akce, kterou je možné si až do 2. ledna užít v Zoo Parku ve Vyškově. Sváteční procházku po zoo zpestří vánoční a novoroční výzdoba Hanáckého statku. Kromě betlémů a nazdobených vánočních stromků si návštěvníci mohou vyzkoušet různé aktivity. „Doneste z domu zabalený dáreček. Drobnůstku, která by mohla někomu jinému udělat radost. Z pod stromku si potom vytáhnete jiný dárek,“ vyzývají pořadatelé. V ceně vstupenky je balíček krmení pro zvířátka zdarma. Akce se koná denně od devíti hodin do čtyř odpoledne.

 

Silvestrovská retro párty
KDY: sobota od 17.00
KDE: Vážany nad Litavou, obecní hospoda
Rozloučit se se starým rokem mohou zájemci v sobotu ve Vážanech nad Litavou na Vyškovsku. Od pěti hodin odpoledne se v tamní obecní hospodě koná retro párty. Pořadatelé vyzývají návštěvníky, aby přišli v retro kostýmech. K občerstvení budou připravené slovenské speciality a nebude chybět ani tombola.

 Znojemsko

Silvestr na náměstí
KDY: sobota od 17.00
KDE:  Znojmo, Masarykovo náměstí
Podvečerní program pro děti chystají na Silvestra pořadatelé ve Znojmě. „V pět odpoledne a v půl sedmé začne program pro děti, ve kterém je pobaví kousky kejklíře Milana Jonáše. Od půl šesté zazpívá Luděk Minka. V sedm začne velký ohňostroj,“ pozvali na program na Masarykově náměstí ve Znojmě pořadatelé.

Už potřetí si lidé ve Vrbovci užili Štěpánskou koledu.
Koledy a okénka. Vrbovečtí užívali Sousedské Vánoce

Silvestrovský výšlap
KDY: sobota od 10.00
KDE: Vrbovec
Sousedské Vánoce pokračují ve Vrbovci u Znojma silvestrovským výšlapem. „Na Silvestra už tradičně vyrážíme na známé, méně známé nebo i nové cíle. Tentokrát budou naše kroky směřovat k nové kapli sv. Bartoloměje. Špekáčky s sebou. Oheň k opékání vlastních špekáčků a něco na zahřátí připraví opět hasiči. Sejdeme se v deset dopoledne u obecního úřadu,“ zvou pořadatelé.

Silvestr v divadle
KDY: sobota 16.00 a 19.00
KDE: Znojmo, Městské divadlo
Dvěma představeními komedie Jsem doma, zlato se s letošním rokem rozloučí spolu s diváky Městské divadlo ve Znojmě. „ Judy a Johnny žijí v idylickém manželství. Ona – po všech stránkách dokonalá žena, která udržuje perfektně uklizenou domácnost, každý den připravuje božskou večeři a manžela vítá vyladěným drinkem a nahřátými papučemi. On – živitel rodiny. Tradiční uspořádání domácnosti v kulisách padesátých let. Až na to, že se píše rok 2022,“ popisují zápletku sobotních představení Divadla Radka Brzobohatého pořadatelé. Vstupné od 380 korun.

Olbramovičtí se na Štědrý den už po páté sešli na vyjížďce traktorů
Za Ježíškem na traktoru. Štědrý den zahájili v Olbramovicích vyjížďkou

Jiřická traktoriáda
KDY: sobota od 12.00
KDE: Jiřice u Miroslavi
Milovníci traktorů a sousedské zábavy přirachotí na Silvestra do Jiřic u Miroslavi na zdejší čtvrtou traktoriádu. „Čtvrtý ročník jiřické traktorové road-show odstartuje v pravé silvestrovské poledne. Zúčastnit se může každý s jakýmkoli svým traktorem včetně fréz, domadělů a motoveteránů. Upřednostňuje se dobové oblečení,“ zvou pořadatelé.