Jižní Morava – Brněnské centrum Lipka letos k oslavě Dne Země připravilo několik stezek a online hru. Chtějí zábavnou formou upozornit na ubývání hmyzu z krajiny. Hru pořadatelé na brněnské Kraví hoře připravili ve dvou variantách – pro malé děti i zkušené detektivy. „Trávník je jako džungle a brouci jsou velcí jako sloni. Aby děti získaly suroviny na zvětšovací lektvar, musí se nejprve osvědčit v hmyzí říši, navštívit různé hmyzí rodiny a splnit zadané úkoly,“ popsala námět hry pro menší děti pedagožka Anna Slavíková z Lipky. Děti od jedenácti let si vyzkouší svůj důvtip při hledání ztracených čmeláků. Hra bude v parku na Kraví hoře do konce června, pokyny zájemci najdou na webu lipka.cz/zahmyzem.


Lipka připravila ke Dni Země také několik naučných zábavných stezek. Jen v sobotu od desíti do tří se mohou rodiny s dětmi projít zábavnou stezkou v parku pod Špilberkem a vyzkoušet svoje znalosti ze světa hmyzu. Do neděle bude lákat včelí stezka v Otevřené zahradě Nadace Partnerství.

Zeměpis ve virtuální realitě
Projekt tvůrců z Brna: Zeměpis jinak, k řekám se podívají ve virtuální realitě


Ochránci přírody zvou ochotné dobrovolníky, aby Den Země o víkendu oslavili trochou užitečné práce na úklidu svého okolí. „Přidat se k velkému jarnímu úklidu může opravdu každý. Čím více dobrovolníků, tím větší kus přírody se podaří uklidit,“ vybídla Veronika Andrlová z Českého svazu ochránců přírody
Také v dalších městech na jihu Moravy nabízejí dětem i rodičům program. Hustopečské Centrum volného času Pavučina ke Dni Země připravilo novou šifrovací hru. Zájemci ji až do 23. května najdou na Křížovém kopci v Hustopečích. „Lesní skřítci zašifrovali důležitý vzkaz. Na procházku po kopci si vezměte tužku a papír, hledejte skřítky a vyluštěte šifru a s ní důležitý vzkaz,“ lákali pořadatelé. Podrobnosti najdou zájemci na webu Pavučiny.
Znojmo připravilo ke Dni Země online program. Videa například o Podyjí budou na Facebooku města.

Další tipy z jižní Moravy

Trhy


Trhy ve Veselí
Kdy: pondělí až sobota od 8.00 do 17.00
Kde: Panský dvůr, Veselí nad Moravou
Za kolik: dle zakoupeného zboží

Komu chyběly tradiční trhy s nabídkou sezonního ovoce, zeleniny nebo třeba sazenic, může opět po pauze zavítat do Veselí nad Moravou. Tržnici najdou nakupující na Panském dvoře a otevřeno bude od pondělí do soboty vždy od osmi ráno do pěti odpoledne.


Hodonínské trhy
Kdy: úterý, čtvrtek a sobota od 6.00 do 12.00
Kde: Hodonín
Trhy se od minulého týdne vrátily také do Hodonína. Obyvatelé města si tak mohou koupit sazenice nebo zeleninu či ovoce. Prodejní stánky mají být podle organizátorů otevřené kromě státních svátků každé úterý, čtvrtek a sobotu dopoledne.

Největšími akcemi jsou obchvat Čebína na Brněnsku za 625 milionů korun a přemostění v Blansku za 300 milionů. Ilustrační foto.
Práce na jihomoravských silnicích: obchvat odvede z Čebína až 17 tisíc aut denně

Vycházky

Staň se detektivem
Kdy: do 30. dubna
Kde: Bučovice
Za kolik: zdarma

Hru s detektivní zápletkou si mohou zahrát v ulicích Bučovic všechny děti, které mají rády napínavé vycházky. Stopy vedoucí k vyřešení loupeže vzácného prstenu přinesou indicie k jeho zobrazení. Podrobnější informace ke hře najdou zájemci v truhle před Domem dětí a mládeže Bučovice.


Běhej lesy
Kdy: do 22. května
Kde: různá místa na jihu Moravy
Lidé, kteří milují aktivní pohyb a není jim lhostejné životní prostředí, se mohou zapojit do akce Běhej lesy. Do 22. května uběhnou libovolnou trasu ve svém okolí. Každých uběhnutých patnáct kilometrů umožní zasadit jeden strom. Nutná je registrace na nelenzelen.behejlesy.cz.

V ranní špičce se na silnici číslo 602 tvořily dlouhé kolony.
Uzavřou úsek po nehodě na D1: objížďka povede mezi Ostrovačicemi a Devíti kříži

Čarodějnická stezka
Kdy: do 1. května
Kde: Kyjov
Za kolik: zdarma

Čarodějnickou stezku mohou zdolat všechny odvážné děti z Kyjova. „V parku bude přichystaných patnáct zábavných úkolů, jejichž splnění dá dohromady šifru,“ pozvali organizátoři z kyjovského Domečku. Úspěšní luštitelé pak vepíší vyluštěné slovo na webovou stránku www.flippity.net. Odkaz i další podrobnosti o odeslání odpovědi najdou zájemci na sociálních sítích pořádajícího domu dětí a mládeže.


O malé čarodějnici
Kdy: do 9. května
Kde: Slavkov u Brna, zámecký park od 6.00 do 18.00
Za kolik: zdarma
Dobrodružnou vycházku s novou tematikou připravili správci slavkovského zámku. V tamním parku mohou děti rozplétat příběh O malé čarodějnici Uršule. Ceny si vyzvednou v zámeckém food trucku vždy od jedenácti do šesti hodin.

Dobročinnost

Potravinová sbírka
Kdy: sobota od 8.00 do 18.00
Kde: prodejny potravin a supermarkety
Podpořit potřebné lidi nákupem trvanlivých potravin nebo drogerie mohou všichni zájemci tuto sobotu na různých místech na jihu Moravy. Celorepubliková akce má web www.sbirkapotravin.cz a obvykle konkrétní sbírku ve městech koordinující pracovníci oblastních charit společně s dobrovolníky.

Největším zdrojem světelného smogu jsou osvětlení soukromých objektů a areálů.
Zhasnuté Brno: nejvíc smogu dělají osvětlení soukromých budov a areálů

Podpora Zoo Hodonín
Kdy: do poloviny července
Kde: www.donio.cz
Za kolik: od 70 korun

Přispět na krmení pro zvířata v Zoo Hodonín mohou lidé prostřednictvím portálu „Donio“. Sbírku správci Zoo spustili 12. dubna a zatím lidé přispěli zhruba pětatřicet tisíc korun. Za velkorysost se dárci mohou těšit na procházku po Zoo s průvodcem nebo se stanou na den ošetřovateli – v závislosti na zaslané platbě.

Zábava

Talk show MdB CLUB
Kdy: sobota od 19.00
Kde: online
Další díl oblíbené talk show MdB CLUB nabídne v sobotu 24. dubna setkání tří hereckých kolegů. Diváky pobaví vyprávění Barbory Goldmannové s jejími dvěma hosty. Alena Antalová a Petr Gazdík mají spoustu společných vzpomínek i názorů. Zájemci mohou show sledovat on-line na www.mdb.cz.

AZ Tower, nejvyšší budova v České republice, se novým nájemníkům otevřela v létě roku 2013, stavět ji začali 20. dubna 2011.
Brněnský AZ Tower slaví výročí: primát nejvyšší budovy v republice je v ohrožení


Příští zastávka: Divadlo Bolka Polívky
Kdy: bez omezení
Kde: online na YouTube
Za kolik: zdarma

Oblíbené brněnské divadlo připravilo nový rozhovor, tentokrát bude hostem Eva Novotná. Je jednou z nejvýraznějších brněnských hereček a dabérek. V Divadle Bolka Polívky hraje po boku Milana Kňažka ve hře Horská dráha a s Veronikou Žilkovou a Hanou Halberstadt nastudovala hru S láskou Mary.

Přednášky


Švejnoha o Tanzanii
Kdy: neděle od 20.00
Kde: on-line
Za kolik: 99 až 177 korun
Vyslechnout si další přednášku z festivalového cyklu Kolem světa mohou lidé on-line v neděli 25. dubna. David Švejnoha přiblíží Tanzanii, nekonečné pláně Serengeti a neskutečné až šokující množství zvířat všude kolem. On-line setkání pro milovníky dalekých zemí a poutavého vyprávění začne v osm hodin večer, vstupné je od 99 do 177 korun.


Brno Art Week
Kdy: do neděle
Kde: on-line

Na besedy, netradiční rozcvičky i výstavy se mohou těšit ještě do neděle 25. dubna příznivci Brno Art Weeku. Tento ročník se uskuteční on-line. Například v sobotu 24. dubna program nabídne Buran Teatr, Fait Gallery nebo putování po brněnském graffiti. Program je na brnoartweek.cz.

.
Hodonín – město filmu
Kdy: neděle od 20.00
Kde: online, Facebook nebo YouTube
Čtvrtý díl pořadu Z kulturáku nabídne divákům besedu z nově opraveného Kina Svět v Hoodníně. Pozvání přijali dva zástupci mladé generace nadějných filmařů z Hodonínska. Prokop Prčík a Jakub Richter si budou povídat s filmovým publicistou Ondřejem Pavlíkem o své tvorbě, motivaci, praxi a mnohém dalším. Beseda na Facebooku či YouTube začne v neděli v osm hodin večer.

Doprava ve městě Brně.
Brno v dopravní špičce: řidiči trčí třetinu času v kolonách. Víme kde nejčastěji

Bačík o Kanadě
Kdy: kdykoliv
Kde: on-line

Videotéku online přednášek Café Práh doplnilo vyprávění Ondry Bačíka o výpravě do Kanady v roce 2019. Připomene své dobrodružné příběhy a setkání s divokými zvířaty v prostředí nejkrásnějších míst kanadských Rocky Mountains. „Uvidíme nejen známé záběry fascinujícího Moraine Lake, ale především vás vezmu do oblastí, kde nepotkáte člověka. Zato medvědi, horští lvi, wapiti, losi, bizoni a orli jsou tady doma. A o setkání s medvědy opravdu nebyla nouze, takže si povíme, jak s nimi na trecích v divočině dobře vycházet,“ lákali pořadatelé. Vstupné je od sta korun.

Výstavy


Komenského díla
Kdy: kdykoliv
Kde: on-line

Připomenout si nedávnou výstavu Komenský v obrazech si mohou zájemci připomenout na facebookové stránce Moravské zemské knihovny. Najdou tam online rozhovor o Komenského dílech uložených v Moravské zemské knihovně i online komentovanou prohlídku, která připomene nedávno ukončenou výstavu.

Novinka sbírek Moravského zemského muzea
Kdy: kdykoliv
Kde: online
Za kolik: online zdarma
Víc než dvacet tisíc let starou lebku nosorožce nalezenou archeology v Brně si mohou prohlédnout zájemci na webu muzea v sekci virtuální muzeum. Dozví se první zjištění o nálezu.

V patnácti příbězích zachycují lidé z okolí brněnské ulice Cejl své životní příběhy.
Projekt Lidé Cejlu: skutečné příběhy z lokality přezdívané brněnský Bronx


Čas rytířů dalekých moří
Kdy: kdykoliv
Kde: online www.mzm.cz
Za kolik: zdarma

Botanikovi, sběrateli a lodnímu lékaři Jindřichu Vávrovi, který jako jeden z prvních českých cestovatelů cíleně sbíral fotografické doklady ze svých zámořských cest, během nichž také dvakrát obeplul svět, je věnovaná výstava Čas rytířů dalekých moří. Než bude možné opět navštívit i Moravské zemské muzeum, je na jeho webu k vidění videoprohlídka.


Den otevřených dveří v Exotické zahradě
Kdy: pátek od 10 do 17.00, sobota od 9.00 do 13.00
Kde: Přibice
Za kolik: zdarma

„Zahrada je plná velkých palem desítek druhů včetně mrazuodolných, plodících olivovníků, citrusů, kiwi a fíkovníků, obřích stromových juk, kaki, kaktusů. cykasů a spousty exotických rostlin,“ pozvali k prohlídce majitelé soukromé Exotické zahrady v Přibicích na Brněnsku.