Výlov rybníka Olšovec
KDY: sobota 19. října a neděle 20. října od 6.30
KDE: rybník Olšovec, Blanensko
ZA KOLIK: vstup zdarma

První zátah sítí mají jedovničtí rybáři naplánovaný na sobotní půl sedmou. Jejich práci mohou lidé sledovat z hráze U Bašty. „V sobotu počítáme se třemi až čtyřmi zátahy, v neděli budou dva až tři. V sítích by se měl objevit i náš bílý sumec albín, který se stal maskotem našeho rybníka,“ uvedl jednatel jedovnické společnosti Olšovec Leoš Blažek.

Čerstvé ryby budou rybáři prodávat jako obvykle na stáncích na hrázi a na brakovišti pod ní. K dostání bude kapr, amur, tolstolobik, lín a candát, štika, sumec nebo okoun. Podle rybářů by měl být dostatek ryb po oba dny.

Na výlovu bude možné ochutnat také různé pokrmy z ryb. „V našem stánku budeme opět nabízet kapra po mlynářsku a smaženého kapra. Chybět nebude ani tradiční rybí polévka. Lidé tak mají přímo na výlovu možnost ochutnat Jedovnického kapra,“ podotkl Leoš Blažek. Výlov rybníka doplní stánky trhovců s nejrůznějším zbožím. Děti se za poplatek svezou na koních nebo si zaskáčou na trampolíně a svezou na kolotoči. Na hrázi pak bude jako obvykle umístěný bazén, ve kterém budou k vidění trofejní ryby z Olšovce.

Ilustrační foto.
Baletní klasika a slavný muzikál. Brnem budou znít hity z Mamma Mia!

Do Jedovnic během dvou dvou dnů zamíří tisíce lidí. „Výlov rybníka v Jedovnicích je vždy super. Jezdíme tam pravidelně,“ uvedla na sociální síti například Marie Trentinová z Bystřice nad Pernštejnem.

Pořadatelé doporučují, aby návštěvníci do Jedovnic dojeli hromadnou dopravou. Na výlov je dovezou posílené spoje z brněnské Staré Osady, z Vyškova i z Blanska. „Společnost KORDIS JMK ve spolupráci s dopravci zajišťuje posílení vybraných linek v oblasti,“ uvedla na svém webu dopravní společnost.

Pro návštěvníky, kteří na výlov rybníka Olšovec dorazí svými vozidly, pořadatelé připravili odstavná parkoviště na několika místech v Jedovnicích.

Festival Prototyp a Mini Maker Faire
KDY: pátek 18. října až neděle 20. října
KDE: Výstaviště, Brno
ZA KOLIK: 300 korun

Brněnské výstaviště o víkendu ožije moderními technologiemi a uměním. Festivaly Prototyp a Mini Maker Faire nabídnou třeba světelnou show, lunalón či tvoření z novinového papíru.

Mezinárodní den archeologie
KDY: sobota 19. října od 10.00
KDE: hrad Špilberk, Brno
ZA KOLIK: zdarma

Na brněnském hradě Špilberk se v sobotu pobaví všichni milovníci historie. Na akci Mezinárodní den archeologie si děti i dospělí vyzkouší práci s detektorem kovů nebo namelou obilí jako předci v pravěku.

Výstava Fabriky a fabrikanti.
Fabriky i fabrikanti. Lidé poznají úspěšné továrníky