Vánoce na Špilberku s pohádkami a vánočními zvyky
KDY: sobota 7. prosince od 10.00
KDE: hrad Špilberk
ZA KOLIK: program na nádvoří zdarma, do výstav béžné vstupné, tvořivé dílny pro děti 20 korun

Na hlavním nádvoří hradu se rozzáří vánoční strom. „U něj návštěvníci najdou jarmark s řemeslnými výrobky, dobrotami a horkými nápoji. Novinkou letošního ročníku akce budou tři stánky, ve kterých lidem hravě předvedeme tradiční české vánoční zvyky, které si zájemci i s dětmi také vyzkoušejí,“ pozval mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek.

Součástí akce již neodmyslitelně bude také společné opékání buřtů na ohništi na hlavním nádvoří. V místě vyroste také ohrada, kde si děti zajezdí na ponících. Na jevišti na nádvoří uvidí návštěvníci vystoupení dětí z mateřské školy či pohádky Ferda mravenec a brouk Pytlík nebo Ohnivou pohádku.

Komu bude venku zima, bude se moct vydat prozkoumávat vnitřek hradu, kde se aktuálně konají výstavy Branky Body Brno a Baron Trenck. K vidění je také nová expozice děl výtvarnice Karly Hanušové s podtitulem Hajundija, zem za zavřenýma očima, která návštěvníky zavede do malebného světa snů a tajemství. „Uvnitř hradu se také děti zabaví v dílnách, kde si vyrobí drobné ozdoby a dárky. Vstup do dílny stojí dvacet korun. Kdo si koupí lístek na některou z výstav, bude mít návštěvu workshopů zdarma,“ poznamenal Kalábek.

Ve dvě hodiny odpoledne se navíc koná komentovaná prohlídka výstavy brněnských sportovních úspěchů Branky Body Brno s kurátory Zuzanou Holubovou a Petrem Vachůtem, o hodinu a půl později kurátor Vachůt doprovodí lidi výstavou Baron Trenck přibližující život nejslavnějšího špilberského vězně.

Loni na oblíbenou akci dorazily zhruba dva tisíce návštěvníků. Jelikož se její program každoročně odvíjí od aktuální výstavy, loni byly tématem loutky. Minulý rok se na akci dorazil také Jaroslav Hejný z Vyškova s vnučkami. „Přišli jsme hlavně kvůli divadlu o třech prasátkách. Opékali jsme buřty a zašli do tvořivých dílen. Vnučkám se vše moc líbilo,“ řekl tehdy.

Vánoční výstava potkanů
KDY: sobota 7. prosince od 10.00
KDE: budova SVČ Lužánky, park Lužánky, Brno
ZA KOLIK: zdarma

Potkany mohou lidé v sobotu obdivovat na tradiční vánoční výstavě, která se koná v brněnském Středisku volného času Lužánky v Antonínské ulici. Kromě potkanů budou k vidění i afričtí ježci.

Mikulášský express
KDY: neděle 8. prosince, nástup od 9.00
KDE: odjezd ze stanice Brno-dolní nádraží
ZA KOLIK: 130 korun dospělí, 100 korun děti

Historický vlak v neděli zaveze zájemce na výlet do Lednici. Při tradiční mikulášské jízdě dostanou děti ve vlaku i nadílku. Výlet je celodenní, návrat do Brna je kolem šesté hodiny. Místo je potřeba si předem rezervovat na čísle 773 931 401 nebo 725 205 472.

Festival vánočních dárků
KDY: sobota 7. prosince a neděle 8. prosince od 10.00
KDE: krytá tržnice, Zelný trh, Brno
ZA KOLIK: zdarma

Dárky pod stromek vyrobené lokálními tvůrci lidé seženou v brněnské kryté tržnici. Děti se vyřádí v tvořivých dílnách nebo dětském koutku. Věci nabídne téměř osm desítek prodejců.