Slavnosti vína
KDY: pátek 20. září až sobota 28. září
KDE: náměstí Svobody, Brno
ZA KOLIK: konzumace 0,5 dcl za 15 až 25 korun

Denně lidé mohou okusit až čtyři sta vzorků vín za doprovodu živé hudby a folklórních vystoupení. „Jako každý rok se letos opět pokusíme vytvořit pro návštěvníky uvolněnou a příjemnou atmosféru. Vinaři budou předvádět, co umí a jak s láskou dělají svá vína a burčáky. Všechno bude v duchu tradic. Na novinky ve vinařství se pak lidé můžou těšit na jaře,“ nastínil průběh akce organizátor Libor Hanečka.

Svoje produkty letos nabídne čtyřicet pět stánků. Prodavači v nich budou od deseti hodin dopoledne do osmi až deseti večer, a to podle zájmu návštěvníků.

U každého stánku s vínem si návštěvníci mohou koupit degustační sklenici s potiskem. Do ní jim vinaři nalijí vždy půl decilitru na ochutnání. K mání budou i slámová a ledová vína. „Hlavní část nabídky, jak to už na podzim bývá, budou tvořit burčáky a jejich různé variace. Jiné než v předešlých ročnících je, že mezi firmami nabízejícími své zboží není jediná vinárna. Tento rok je čistě o vinařích z celé České republiky,“ zdůraznil Hanečka.

Tři učitelé z Masarykovy univerzity v Brně získali ocenění
Pilíře školy. Tři učitelé z Masarykovy univerzity v Brně získali ocenění

Sklenky si návštěvníci akce vymyjí ve vyplachovačkách rozmístěných po náměstí. Doprovodný program, převážně cimbálová muzika a folklórní vystoupení, dotvoří denně náladu slavností. Lidem zahraje třeba brněnská folkrocková kapela Jinan, Prozatím tribute to Věra Špinarová s Ellen Lenskou, cimbálovka Vojara, lidová muzika Lhotár nebo Standaband s nádechem cikánského a maďarského folkloru. „Pěvecký doprovod Slavností vína bude každý den začínat kolem čtvrté hodiny odpolední a potrvá až do večerních hodin,“ popsal průběh Hanečka.

Tržiště ozdobí také stánky s občerstvením s českými a slovenskými tradičními jídly i specialitami ze světa.
Kromě občerstvení a vystoupení organizátoři připravili pro nejmenší návštěvníky kolotoč. „Festival navštěvuji pravidelně a na letošní desátý ročník se moc těším. Je příjemné pro jednou nemuset za ochutnávkou vín cestovat mimo Brno, když většina českých vinařů přijede za vámi,“ svěřila se Brňačka Daniela Tantosh.

Slavnosti otevřou své brány v pátek v jedenáct hodin.

Mezinárodní den pand červených
KDY: sobota od 9.00
KDE: Zoo Brno
ZA KOLIK: běžné vstupné do zoo

Komentované krmení pand červených v brněnské zoo si lidé vychutnají v sobotu. Mezinárodní den těchto zvířat v zahradě oslaví také speciální stezkou s pěti zastaveními, na které se zájemci dozví různé zajímavosti.

Festival tetování
KDY: sobota a neděle 
KDE: pavilon A1, výstaviště, Brno
ZA KOLIK: 350 korun celý víkend, 250 korun jen sobota, 200 korun neděle

Milovníci kreseb zdobících pokožku se sejdou o víkendu na brněnském výstavišti. Na festivalu tetování své umění předvede více než dvě stě tatérů z celého světa. Zvenčí pavilonu lidé najdou obří graffiti zeď.

Den otevřených dveří SAKO
KDY: sobota od 14.00
KDE: areál Sako, Jedovnická 2, Brno
ZA KOLIK: zdarma

Promenáda popelářských aut, módní přehlídka či hasičský zásah pobaví lidi na dni otevřených dveří v areálu spalovny. Součástí akce je také třeba mistrovství plavání v plastu. Den vyvrcholí světelnou show.