Open House Brno 2020
KDY: sobota 10. října a neděle 11. října
KDE: online - facebook, instagram a webové stránky akce
ZA KOLIK: zdarma

Pohled zvenčí zná každý, to co se skrývá uvnitř, už ale většina lidí nevidí. O tomto víkendu milovníci Brna, netradičních míst a architektury opět nahlédnou do běžně nepřístupných zajímavých budov po celém Brně. Netradiční podívanou jim umožní pátý ročník festivalu Open House Brno. Vzhledem k aktuálním vládním opatřením se nakonec program akce přesouvá do online prostředí. „Připravíme virtuální prohlídky s průvodci natočené profesionálními týmy,“ sdělila mluvčí pořádajícího Turistického informačního centra Brno Adéla Nováková.
Videa budou o víkendu dostupná na facebookovém profilu a Instagramu festivalu formou premiér a také u jednotlivých míst na webu www.openhousebrno.cz. „Videa, která lidé uvidí, ukážeme úplně poprvé, vznikla speciálně pro Open House,“ poznamenala Nováková.
Diváci se mohou těšit na prohlídku několika desítek budov. Vodítkem, zda k danému objektu najdou videoprohlídku, bude na webových stránkách akce nápis Online 2020.
K vidění budou funkcionalistický byt Richarda Herdana v ulici Hlinky, luxusní hotel Courtyard by Marriott Brno, Krevní banka svatoanenské fakultní nemocnice, hala denního ošetření vozů ve vozovně brněnského dopravního podniku Pisárky, Kleinův palác, Koncertní sál Konzervatoře Brno, nový kostel Blahoslavené Marie Restituty na brněnské Lesné, Tesařova vila, prostory Ústavního soudu či Vodojemy na Žlutém kopci.
Letos si lidé prohlédnou na videích také objekty, které jsou spojené s průmyslovou minulostí Brna jako Moravského Manchesteru. Konkrétně jde o prostory bývalých textilních továren, mezi které patří třeba Dada District, či nová Mosilana.

Paletová lavička na černovickém nábřeží Svitavy.
Nová místa na sezení u Svitavy: z nevyužitých palet vzniklo devět nových laviček


Festival Open House, s podtitulem Brno tak, jak ho neznáte, se měl původně konat v tradičním jarním termínu, tehdy ho ale do online prostoru posunula první vlna koronavirové pandemie. Od nového, říjnového, termínu si organizátoři původně slibovali reálné návštěvy prostor, vše ale zhatila nová protiepidemická opatření.
Festival se letos koná již pátým rokem. V loňském ročníku si prostory, které akce nabídla, prohlédlo téměř devatenáct tisíc lidí.

Další akce na Brněnsku

Modelářský svět
KDY: pátek 9. října až neděle 11. října
KDE: Technické muzeum, Brno
ZA KOLIK: 130 korun dospělí, 70 korun snížené vstupné

Milovníci papírových modelů by si tento víkend měli mezi plány zařadit návštěvu brněnského Technického muzea. V jeho prostorách se totiž od pátku do neděle bude konat výstava Modelářský svět 2020. Návštěvníci uvidí stovky detailních papírových modelů lodí, aut, letadel, či budov a architektury. Za vstup zájemci zaplatí 130 korun, zlevněné vstupné je pak 70 korun. Kvůli opatřením letos výstavu nedoprovodí workshopy ani přednášky.

Mint Market
KDY: sobota 10. října od 10.00
KDE: krytá tržnice, Zelný trh, Brno
ZA KOLIK: vstup zdarma

Bio kosmetika, stylové oblečení a šperky, kabelky, designové výrobky pro děti i delikatesy. To vše lidé seženou na dalším ze série Mint Marketů. Návštěvu lidem zpříjemní hudba od DJ.

Přenos z Metropolitní opery
KDY: sobota 10. října od 18.45
KDE: divadlo Reduta, Brno
ZA KOLIK: 345 korun

Záznam opery Don Pasquale v podání zpěváků slavné Metropolitní opery New York lidé uvidí při sobotním promítání v brněnském divadle Reduta na Zelném trhu. Děj díla se odehrává v Římě v osmnáctém století a nabízí zajímavý vztahový propletenec.

Festival Koma
KDY: do neděle 11. října
KDE: prostory bývalé káznice na Cejlu, Brno
ZA KOLIK: neuvedeno

Výstavu komiksů lidé uvidí při festivalu Koma v brněnské káznici.

Další tipy z regionů

Blanensko

Zakončení moto sezony
KDY: sobota 10. října od 10.30
KDE: Voděrady
ZA KOLIK: startovné 250 korun

Zakončit motorkářskou sezonu vařením gulášů se rozhodli nadšenci ve Voděradech. Zájemci, kteří se chtějí klání účastnit, se mají registrovat na e-mailové adrese info@kiliangang.cz. V pravé poledne dojde na degustaci uvařených gulášů a následné vyhlášení vítězů je naplánované na půl druhou. O vítězi rozhodnou návštěvníci pomocí hlasovací karty. Ve dvě zakončí motorkáři sezonu společnou vyjížďkou.

Břeclavsko

Prohlídka zámku s vínem
KDY: pátek 9. října a sobota 10. října, od 16.30
KDE: zámek Valtice
ZA KOLIK: obvyklé vstupné

Začít i skončit večerní prohlídku zámku ve vinotéce mohou návštěvníci zámku ve Valticích. V pátek a sobotu od půl páté večer je čeká řízená degustace vín, poté se podívají třeba do apartmánu Františka I. z Liechtensteinu. Informace pak mohou vstřebávat opět degustaci vín.

Hodonínsko

Zoo Hodonín
KDY: denně od 9.00 do 19.00, v neděli do 17.00
KDE: Zoo Hodonín
ZA KOLIK: obvyklé vstupné

Užít si podzim mezi zvířaty v ZOO Hodonín mohou zájemci denně od 9.00 do 19.00, pouze v neděli do 17.00. Nadšení fotografové tam mohou také pořídit snímky obyvatel výběhů a zúčastnit se podzimní zoofotosoutěže. Uzávěrka je posledního října.

Vyškovsko

Zámek ve Slavkově
KDY: o víkendu od 9.00 do 17.00
KDE: zámek Slavkov-Austerlitz
ZA KOLIK: obvyklé vstupné

Druhý říjnový víkend mohou lidé využít k návštěvě zámku Slavkov-Austerlitz na Vyškovsku. Otevřeno bude od devíti ráno do pěti odpoledne. Příchozí mohou zavítat na prohlídkovou trasu pro děti Šifra pana knížete, strašidelný okruh Právo útrpné a na okruh plný historických skvostů Historické sály. Kdo nestihne návštěvu o víkendu, může si prohlédnout zámek i ve všední dny kromě pondělí. Nutné jsou roušky i dezinfekce rukou.

Znojemsko

Troškovy pohádky
KDY: sobota 10. října
KDE: Jevišovka
ZA KOLIK: 250 korun

Pořad plný zábavných historek režiséra pohádkových příběhů Zdeňka Trošky pobaví v sobotu Jevišovice na Znojemsku. Představení je přesunuté z jara letošního roku a původní vstupenky zůstávají v platnosti. Program doprovodí písničky Simony Klímové. Vstupné je 250 korun a organizátoři doporučují rodičům, aby nechali své potomky doma. Pořad pro ně není vhodný.

Vysočina

Výstava Voda a civilizace
KDY: denně od 9.00, potrvá do 21. října
KDE: Dalešice
ZA KOLIK: zdarma

Víkend láká i na výlet do Dalešic na Vysočině. Návštěvníci si mohou prohlédnout výstavu Voda a civilizace v infocentru přečerpávací vodní elektrárny Dalešice. „I na Třebíčsku je voda cenným zdrojem ekologické elektřiny a významně přispívá k hladkému chodu celé energetické soustavy,“ vzkázal mluvčí jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk. V každém roční období si mohou turisté užít Dalešickou přehradu i z druhé strany. Na hladině totiž pravidelně pluje výletní loď Horácko.