Svatohubertské slavnosti
KDY: sobota 9. listopadu od 11.30
KDE: zámek Boskovice
ZA KOLIK: 70 korun

Svatohubertské slavnosti pořádá rodina Mensdorff-Pouilly, která vlastní boskovické panství včetně desítek hektarů lesů. „V naší rodině je velká tradice lovu a myslivosti. Chtěli jsme přijít s nějakou akcí, která tady ještě nebyla. A oslava svatého Huberta se přímo nabízela,“ vysvětlil člen rodiny Dominik Božek.

Program slavností k uctění patrona myslivců a lovců zahájí Svatohubertská mše svatá v zámecké kapli. Začne v půl dvanácté dopoledne. O hodinu později odstartuje program pro návštěvníky. „Na nádvoří zámku zazní fanfáry trubačů. V jednu hodinu se pak divákům představí mistr Evropy Martin Komárek se svou dřevorubeckou show,“ upřesnila za pořadatele Iva Jonášková.

Tím ale výčet lákadel Svatohubertských slavností nekončí. Představí se také členové sokolnické skupiny Zayferus, pro děti bude nachystaný skákací hrad, pro všechny laserová střelnice. Během celého odpoledne bude také připravena oblíbená naučná lesní stezka pro děti a koutek lesní pedagogiky, ve kterém si děti prověří své znalosti dřevin nebo lesní zvěře. „Chybět nebudou ani ochutnávky zvěřinových jídel. Tentokrát si přímo na zámku lidé pochutnají na jelením a kančím řízku nebo zvěřinovém guláši. Dostanou také příležitost nakoupit zvěřinu, která pochází z našich lesů,“ podotkla Jonášková. V ceně vstupného je také prohlídka interiéru boskovického zámku.

Pokud vyjde počasí, Svatohubertské slavnosti na boskovickém zámku pokaždé přilákají stovky lidí. „Loni to byla paráda. Přijdu určitě zase. Nevěděla jsem, že slavnosti jsou tak zajímavé,“ svěřila se na sociální síti například Jitka Kešnerová.

Svatý Hubert byl franský biskup, zakladatel města Lutychu a křesťanský svatý. Podle legendy se náboženskému životu zasvětil po setkání s jelenem na honu a je proto patronem lovců a myslivců. Typické zobrazení Huberta je scéna setkání s jelenem. Světec klečí a vzhlíží k bílému jelenovi, který má mezi parožím křesťanský kříž.

Mezinárodní výstava koček
KDY: sobota 9. listopadu a neděle 10. listopadu od 10.00
KDE: Kulturní dům Semilasso, Palackého třída, Brno
ZA KOLIK: 80 korun dospělí, 40 korun děti a důchodci

Brněnské Semilasso o víkendu zaplní mňoukající krasavice. V kulturním domě se totiž oba víkendové dny koná mezinárodní výstava koček. Návštěvníci uvidí zvířata různých ras s průkazem původu i bez něj. Hodnotit vrnící krásky nebude pouze odborná porota, ale i lidé, kteří zvolí kočičí Miss sympatie. Na programu je také výstava kočičích kastrátů a důchodců.

Festival Life!
KDY: pátek 8. listopadu až neděle 10. listopadu
KDE: Výstaviště Brno
ZA KOLIK: denní vstupenka v pátek a neděli 200 korun, v sobotu 250 korun

Brněnské výstaviště bude od pátku do neděle plné hudby a tance. Na blíbeném festivalu Life! návštěvníky čekají taneční lekce i společná choreografie, při které si s nimi zařádí i moderátorka Lucie Borhyová. Na výstavišti sa koná i mistrovství republiky v počítačových hrách. Lidé uvidí v akci přední hráče her Counter-Strike: Global Offensive a League of Legends.